Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) svolá na čtvrtek (23. ledna) na 9.00 hodin zasedání Bezpečnostní rady SR. Rada by měla projednat informaci SIS, která byla v úterý (21. ledna) přečtena v plénu Národní rady (NR) SR. Zasedání bude rozšířeno a zúčastní se ho rovněž prezident Slovenské republiky Peter Pellegrini a vedení Národní rady Slovenské republiky.
Fico na tiskové konferenci dodal, že je podle něj zřejmé, že opozice nechce jít do férové politické soutěže. Tvrdí, že na území Slovenské republiky existuje skupina expertů, kteří se účastnili „událostí v Gruzii“ i na ukrajinském Majdanu. Poukázal na to, že tato skupina je pečlivě sledována.
Premiér uvedl, že plánem je ukončit pokojná protestní shromáždění obsazením vládních budov, jako je Národní shromáždění Slovenské republiky nebo Prezidentský palác. „V normálním právním demokratickém státě bezpečnostní složky zasáhnou, protože jde o porušení zákona, v některých případech dokonce o porušení trestního zákona. Síly, které jsou k tomu určeny, přijdou a samozřejmě začnou dělat pořádek,“ řekl Fico. V tu chvíli se podle něj „nastaví všechny televize světa“ a vytvoří obraz o tom, jak policie zasahuje. Podle premiéra pak dojde k masovým protestům a převzetí moci v zemi.
Setkání s Orbánem byla spontánní, přátelská a obsahově bohatá
Spontánní, přátelská a obsahově bohatá. Takové bylo podle Fica úterní setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Bratislavě. Předseda vlády zároveň pozval Orbána na oficiální návštěvu Slovenska 19. března u příležitosti 30. výročí podpisu Smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Slovenskou republikou a Maďarskem.
„Jsem rád, že kvalita slovensko-maďarských vztahů je v současné době na nejvyšší možné úrovni, maďarsko-slovenské soužití není politickou otázkou. Máme stejný názor nejen na dění v našich zemích, ale i na mezinárodní scéně,“ řekl Fico. Setkání s Orbánem označil za spontánní, přátelské a tematicky velmi obsáhlé. „Hovořili jsme o aktuální situaci v Evropské unii, zmínili jsme první kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ uvedl Fico. V této souvislosti dodal, že s novým šéfem Bílého domu sdílí řadu stejných názorů a stanovisek, například v otázkách migrace a rodiny.
Svůj protějšek rovněž informoval o aktuálních vnitropolitických otázkách ve Slovenské republice, včetně aktivit opozice a její kritiky vládních postojů k mezinárodněpolitickým otázkám. „I zde na tomto setkání zdůrazňuji, že naším životním prostorem je EU a NATO, ale máme právo být kritičtí,“ zdůraznil Fico. Dodal, že obě vlády si uvědomují odpovědnost za přípravu svých zemí na různé události, které mohou v Unii nastat. Orbána také informoval o chystaných posledních krocích vlády, včetně ústavní garance pouze dvou pohlaví – mužského a ženského.
Maďarský premiér souhlasil s hodnocením vysoké kvality vztahů mezi oběma zeměmi a také zdůraznil, že obě země jsou členy EU a NATO. „A tak to i zůstane,“ zdůraznil. Stejný názor však měl i na dynamický vývoj ve světě a v Evropě. Dokonce si myslí, že s nástupem Trumpa do funkce prezidenta USA se Slovensko a Maďarsko dostávají do hlavního myšlenkového proudu západního světa. „Západní svět stojí na dvou nohách, evropské a americké, a s názory na migraci nebo rodinu, které formuloval nový americký prezident a které se shodují s našimi názory, se stáváme součástí hlavního myšlenkového proudu v západním světě,“ řekl Orbán.
Zopakoval zájem Maďarska na co nejrychlejším ukončení války na Ukrajině, odsoudil záměry konflikt prodlužovat a kritizoval protiruské sankce, které poškozují zájmy členských států EU včetně Maďarska a Slovenska. „Proto jsme rádi, že se například pan Fico hlasitě ozval a kritizoval zrušení tranzitu plynu přes Ukrajinu a poukázal na negativní dopad tohoto kroku na Evropu,“ dodal. Podpořil také Fica v jeho úsilí o obnovení tranzitu.
Oba premiéři podpořili snahu Ukrajiny o vstup do EU, ale zdůraznili, že integrace musí probíhat v souladu s podmínkami, které je třeba splnit. Oba odmítli vstup Ukrajiny do NATO.
vlada.gov.sk/ gnews – RoZ