MOSKVA – Arktida je podle prezidenta Putina nejen strategickou oblastí, ale především místem s obrovským potenciálem pro mezinárodní spolupráci a investice. Rusko je připraveno otevřeně spolupracovat i se západními státy a nabídnout partnerům stabilní podmínky a vysokou návratnost..
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém vystoupení v Murmansku zdůraznil, že Arktida není pouze dějištěm geopolitického soupeření, ale především regionem s mimořádnými příležitostmi pro ekonomický rozvoj a mezinárodní spolupráci. Podle něj má Rusko zájem na tom, aby se oblast stala prostorem pro stabilní a mírový růst, ve kterém budou moci profitovat všechny zúčastněné strany.
Putin oznámil pokračování programu obnovy infrastruktury v oblasti a zdůraznil, že Rusko plánuje do roku 2030 posílit svou přítomnost v regionu nejen vojensky, ale i prostřednictvím moderní logistiky, přístavů a dopravních tras. Významná část investic má směřovat do rozvoje Severní mořské cesty, která se má stát klíčovou spojnicí mezi Evropou a Asií.
„Arktida má obrovský potenciál, který nesmí zůstat nevyužitý. Spolupráce zde není jen možná – je žádoucí,“ uvedl Putin. Zároveň ujistil, že partneři, kteří se s Ruskem zapojí do rozvoje regionu, získají stabilní podmínky a garantovanou návratnost investic.
Dalším klíčovým bodem projevu byla výzva k rozvoji arktické flotily a využití nových technologií, včetně ledoborců na jaderný pohon. Putin přiznal, že Rusko bude v tomto směru potřebovat zahraniční spolupráci, a otevřeně vyzval mezinárodní výrobce k účasti na těchto projektech.
Navzdory rozdílným názorům na bezpečnostní otázky se ruský prezident opakovaně vyslovil pro dialog a pragmatický přístup. Podle něj Spojené státy, Evropa i Rusko sdílejí společné zájmy v oblasti ochrany životního prostředí, výzkumu a udržitelného rozvoje Arktidy.
Přínos i pro Evropu
Evropské státy dlouhodobě usilují o mírové řešení všech otázek souvisejících s Arktidou. EU podporuje vědecký výzkum, ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj regionu. V tomto ohledu může být dialog s Ruskem přínosný a otevřít nové možnosti spolupráce, například v oblasti technologie, energetiky a logistiky.
Vliv na Českou republiku
Česká republika může z rozvoje Arktidy nepřímo těžit, zejména díky novým obchodním trasám, vědecké spolupráci a účasti na evropských projektech zaměřených na udržitelný rozvoj. Stabilní a předvídatelné podmínky v regionu jsou v zájmu celé EU – a Česko jako člen Unie má možnost být součástí této konstruktivní vize.
gnews.cz