Foto: whitehouse.gov
PREZIDENT USA – Joe Biden:
Dobrý den, dobrý den, dobrý den. (Potlesk.) Děkuji, děkuji, děkuji. (Potlesk.) Pokud máte místo, zaujměte ho. (Smích.)
Dobrý den, Wisconsine. (Potlesk.) A z druhé strany zálivu vás zdravím, Minnesoto. (Potlesk.) Time, děkuji za představení.
Musel jsem se seznámit s jeho dvojčaty a manželkou. A není divu, že je tady. Něco vám řeknu, nechají si ho tady.
Podívejte, je mi ctí, že tu dnes mohu být se dvěma nejlepšími guvernéry v Americe – ve Spojených státech amerických – (potlesk) – guvernérem Wisconsinu Tonym Eversem – Tony, vstaň – a také guvernérem Minnesoty Timem Walzem. (Potlesk.)
A děkuji vynikajícím senátorům: Tammy Baldwinové z Wisconsinu – (potlesk) – Tammy (neslyšitelné) – a Amy Klobucharové a Tině Smithové ze státu Minnesota. (Potlesk.) Když mám všechny tři na své straně, nemám o nic strach. (Smích a potlesk.)
A dva skvělí starostové: starosta Paine z města Superior ve státě Wisconsin – (potlesk) – a starosta Reinert z města Duluth ve státě Minnesota. (Potlesk.) Vstaňte, pánové. (Potlesk.)
Přátelé, jsem tu dnes, abych mluvil o něčem, čemu se nedostává dostatečné pozornosti: o pokroku, kterého dosahujeme v oblasti investic do Ameriky – do amerických pracovníků, do amerických výrobků – investic do Ameriky. To je to, co děláme: přinášíme práci, příležitosti a naději lidem a komunitám po celé této zemi.
Právě minulý týden jsme zaznamenali největší skok za posledních 30 let v tom, jak pozitivně spotřebitelé vnímají ekonomiku. Věci se konečně začínají uklidňovat.
Přijali jsme mnoho opravdu dobrých právních předpisů. Věděli jsme, že bude nějakou dobu trvat, než se začnou prosazovat. Nyní se však ujímají a obracejí ekonomiku k lepšímu.
Právě jsme se také dozvěděli, že od doby, kdy jsem se stal prezidentem, podala Amerika 16 milionů nových žádostí o podnikání. To je rekord. (Potlesk.)
A důvod, proč to zmiňuji – když někdo podá novou žádost o podnikání, je to – je to – je to příklad naděje, něco, v co věří. Věří, že mohou něco dokázat a že to bude mít důsledky. Víte, a Timovo podnikání tady je také takovým aktem naděje – začalo před nějakou dobou.
A právě dnes jsme se dozvěděli, že ekonomika Spojených států loni vzrostla o 3,1 procenta. Nechci vás nudit podrobnostmi, ale víte, experti už od mého zvolení trvali na tom, že recese je za rohem. Každý měsíc měla přijít recese.
No, víte, máme opravdu silný růst. Poslouchám – tady je tento mo- – titulky z dnešního rána, z Wall Street Journal a dalších novin. Cituji: “Americký [růst] překonal očekávání.” Druhý titulek: “Americká ekonomika v roce 2023 zažila boom”. Třetí: “Americká ekonomika rostla š- – šokujícím tempem.”. (Směje se.) Miluju ten článek o “šokujícím tempu”. (Smích.) Ale můj oblíbený je z Wall Street Journal. Cituji: “Jaká recese? Růst skončil [až] v roce 2023 zrychlením.” (Potlesk.)
Lidi, podívejte se – a mimochodem, hospodářský růst byl silnější, než jsme měli za Trumpovy vlády.
Náš – můj předchůdce nedávno řekl, že vlastně doufal, že se ekonomika zhroutí. Jeho citát. Doufal, že se ekonomika zhroutí. A věřili byste tomu? No – no, řekl, že doufá – protože doufá, že se to stane brzy, dokud jsem ještě prezidentem. V to doufá.
No, díky americkému lidu má nyní Amerika nejsilnější růst a nejnižší míru inflace ze všech velkých ekonomik na světě. (Potlesk.) Je to díky vám.
Samozřejmě nás čeká ještě hodně práce, ale děláme skutečný pokrok, budujeme ekonomiku od středu ven a zdola nahoru, a ne shora dolů.
Vyrůstal jsem v domácnosti, kde byly – měli jsme třípokojový – byl to pěkný dům – třípokojový dvoupatrový dům v nové zástavbě 40 domů na předměstí se čtyřmi – čtyřmi dětmi a dědečkem, který s námi žil. A – ale trickle-down ekonomie se na kuchyňský stůl mého ga- – táty moc nedostala.
Protože když – když – když pracujeme od středu ven a zdola nahoru, chudí mají šanci, střední třídě se daří opravdu dobře a – a bohatým se stále daří dobře. Ale každý má šanci. Všem se nám daří dobře.
Víte, jak dnes řekla ministryně financí Jan- – Janet Yellenová, cituji: “Příběh střední třídy není oddělený od st- – stavu ekonomiky. Je jejím jádrem.” Dále řekla: “Mám na mysli pracovníky napříč odvětvími a profesemi – od hasičů přes zdravotní sestry až po dělníky v továrnách.” To je velmi důležité.
To je střední třída. Alespoň tam, odkud pocházím. A o tu jde především.
Jsem tu proto, abych oznámil další pokrok, který ukazuje, že v Americe můžeme dokázat velké věci, pokud si začneme znovu věřit a pokud začneme do Ameriky znovu investovat.
Lidé, podívejte se, naše infrastruktura bývala nejlepší na světě – nej- – hodnocena jako nejlepší na světě. Ale po určitou dobu jsme přestali do Ameriky investovat. Přestali jsme. Přestali jsme investovat sami do sebe a sklouzli jsme. Nyní jsme na 13. místě v žebříčku nejlepší infrastruktury na světě. Spojené státy americké, 13. místo na světě.
Jak můžeme mít proboha nejsilnější ekonomiku na světě, když nemáme nejsilnější a nejlepší infrastrukturu na světě? To není možné.
Proto jsme odhodláni to změnit. Jsme odhodláni to změnit ve velkém stylu. A to je přesně to – (potlesk) – a to je vlastně to, co děláme.
Před dvěma lety jsem přijel do Wisconsinu – bylo to téměř na tomto místě – abych hovořil o historickém dvoustranickém zákonu o infrastruktuře, který jsem podepsal s podporou vašich zvolených zástupců – nejrozsáhlejší investici do obnovy Ameriky v americké historii.
Ve Wisconsinu jsme dosud investovali 6,1 miliardy dolarů, v Minnesotě 5,7 miliardy – (potlesk) – 5,7 miliardy dolarů. (Potlesk.)
O dva roky později jsem se k Blatnickému mostu vrátil. Byl jsem tu před dvěma lety.
No, když jsem tu byl naposledy, přišel jsem s Tammy, a teď jsme se vrátili tentokrát, protože víme – věděli jsme, že tento most potřebuje – měl – potřeboval hodně práce. Ani Tammy mě nenechala – nenechala na to zapomenout. (Smích.)
Víte, ten most byl otevřen v roce 1961 a spojuje Minnesotu s Wisconsinem – víte to lépe než kdokoli jiný na světě – a přes záliv [St.]
Je to důležitý článek naší národní ekonomiky. Každý rok po mostě projede 950 000 nákladních aut, která přepraví 3,4 miliardy tun zboží přes celou Ameriku až do Kanady. Každý den přes tento most přejede 33 000 vozidel.
Tento tok lidí je tak důležitý pro malé podniky, které se na něj spoléhají, že se přes něj dostanou zákazníci, zaměstnavatelé [zaměstnanci], zboží do podniků – je to kritické – a místní podniky, jako je tento pivovar u základny mostu.
Přemýšlejte o tom, co nám právě řekl Tim. Timova rodina tu žije už po čtyři generace. Jeho praprarodiče se sem přestěhovali ze Skandinávie a postavili pekárnu jen čtyři bloky odtud.
A jak Tim právě řekl, most je pro jeho podnik, jeho zaměstnance, jeho zákazníky, pro celou místní ekonomiku klíčový. A tak je to i v jiných částech země.
Tento most je také kritický pro největší přístav na Velkých jezerech, který slouží důležitým odvětvím, jako je lesnictví, zemědělství, čistá energie, a podporuje tak mnoho komunit. Chci říct, že je to opravdu důsledek.
Ale také víte, že tento most je ve značně zkorodovaném stavu. Je nebezpečný pro nákladní automobily, které na něm mohou převážet nadměrné náklady, což způsobuje řidičům zdlouhavé objížďky, zvyšuje náklady a zpoždění.
Je konstrukčně zastaralý. Těsné zatáčky vedou k nadprůměrné nehodovosti a dopravním zácpám.
Desítky let se mluvilo o výměně tohoto mostu, ale nikdy se to neuskutečnilo, až dnes. (Potlesk.) Až dnes. Myslím to vážně.
A jsem hrdý na to, že mohu oznámit, že 1 miliarda dolarů z dvoustranického zákona o infrastruktuře bude použita na výstavbu tohoto nového mostu, nového mostu, který zvýší kapacitu pro velké nákladní automobily a nadrozměrné náklady; nového mostu s moderním designem, širšími rameny, plynulejšími nájezdy a sjezdy; nového mostu se společnou stezkou pro chodce a cyklisty. (Potlesk.)
Chci ocenit vaše guvernéry – a myslím to upřímně – a zákonodárce vašich států, že přišli s odpovídajícími penězi na investice do tohoto mostu. Jinak by se to nepodařilo s – s vašimi vlastními finančními prostředky.
Tato investice bude mít obrovský význam: menší provoz, méně dopravních nehod, rychlejší dojíždění do zaměstnání a škol, rychlejší reakce hasičských vozů a prvních záchranářů, kdy se počítá každá minuta.
Zboží se bude přepravovat rychleji a obchod bude proudit volněji, místo aby musel objíždět až 10 mil.
Zde je uvedeno, co dalšího to znamená. Znamená to, že vznikne 10 000 nových pracovních míst ve stavebnictví – pracovních míst v odborech – (potlesk).
Investujeme do Ameriky, do pracovních míst pro americké pracovníky, která budou postavena z amerických výrobků.
A to – s pomocí vaší kongresové delegace, zejména senátorky Tammy Baldwinové, zajistíme, že to železo, ta ocel, ten stavební materiál na stavbu tohoto mostu bude vyroben v Americe. (Potlesk.)
A toto financování je součástí větší investice ve výši 5 miliard dolarů, kterou vede ministerstvo dopravy pro 37 velkých projektů po celé Americe, včetně mostů, dálnic, přístavů, letišť. K dnešnímu dni bylo po celé Americe oznámeno 40 000 problémů s infrastrukturou – projektů. A s podporou těchto skvělých guvernérů a kongresové delegace děláme další velké věci.
Například zajišťujeme, aby každý Američan, včetně vás všech zde přítomných, měl přístup k cenově dostupnému vysokorychlostnímu internetu. (Potlesk.) Chci poděkovat Amy za její vůdčí roli v této otázce. Byla neúnavná. (Potlesk.)
Vysokorychlostní internet je pro dnešní ekonomiku nezbytný. Je stejně zásadní, jako byla elektřina v době, kdy byl prezidentem Franklin Roosevelt. To není vtip.
Proto Franklin Roosevelt před téměř sto lety podepsal zákon o elektrifikaci venkova. Vím, že to zní, jako by na tom nezáleželo – nezáleží, ale záleží na tom velmi. Podepsal ho proto, aby se elektřina dostala téměř do každé domácnosti a na každou farmu v Americe, protože se stala nezbytnou – nezbytnou součástí hospodářského růstu země, nezbytným způsobem přístupu k modernímu životu. A stejně tak je dnes vysokorychlostní internet.
Ve Wisconsinu a Minnesotě investujeme 2,5 miliardy dolarů – 2,5 miliardy dolarů do vysokorychlostního internetu. A ušetříme – (potlesk) – a ušetříme více než 600 000 rodinám v těchto dvou státech až 30 dolarů měsíčně na jejich účtech za internet. Pro domácnost, ze které pocházím, je to důležité. Těch 30 dolarů navíc na konci měsíce – účty se sčítají, když žijete z pevného platu.
Ve vašem státě také investujeme 1,1 miliardy dolarů na zajištění čisté vody a výměnu jedovatých olověných trubek. (Potlesk.) Každé olověné potrubí bude odstraněno, abyste mohli otočit kohoutkem a pít čistou vodu, aniž byste onemocněli.
Víte, nedávná studie ukázala, že snížení expozice dětí olovu má stejný vliv na výsledky žáků v testech jako snížení počtu žáků ve třídě z 22 na 15 – tedy desetinu nákladů. Na tom záleží. Ovlivňuje schopnost fungování mozku.
Proto se chystáme odstranit všechny olověné trubky v Americe. A to vám slibuji. Máme na to peníze. (Potlesk.)
A to navíc k další miliardě dolarů na vyčištění Velkých jezer, která zásobují pitnou vodou 20 milionů lidí – (potlesk) – 20 milionů lidí. A mimochodem, používá se k výrobě piva, které se zde vaří – (smích) – používá se k výrobě piva, které se zde vaří v této rafinerii – ach, Zeměplocho, díky za Velká jezera. Zajímalo mě, proč (nesrozumitelné) – (smích).
To, co děláme ve Wisconsinu a Minnesotě, je jen jeden kousek mnohem většího příběhu. Podívejte, 14 milionů nových pracovních míst od doby, kdy jsem se stal prezidentem – (potlesk); 169 [tisíc] nových pracovních míst ve Wisconsinu, 200 000 v Minnesotě; téměř 800 000 nových pracovních míst ve výrobě po celé zemi – dobře placená pracovní místa.
A [ne]zaměstnanost byla nejnižší – byla pod 4 procenty nejdéle za posledních 50 let. (Potlesk.) A ještě nižší je ve Wisconsinu a Minnesotě, kde dosahuje 3,3, respektive 2,9 procenta.
To je náš hospodářský plán: investovat v Americe, investovat do amerických výrobků, stavět v Americe. Tomu říkáme Bidenomika.
Můj profesor – no, nebudu o něm mluvit. (Smích.)
Ale podívejte se, můj předchůdce, i když ten zvolil jiný kurz: trickle-down economics, snížení daní pro velmi bohaté a velké korporace, výrazné zvýšení deficitu. Přesně to se stalo. Přesně to se stalo.
A faktem je, že – no, nebudu se do toho pouštět, ale – nechci se do toho pouštět. (Smích.)
Odebral dobře placená pracovní místa a poslal je do zámoří. Proč? Levnější pracovní síla. Než aby vám platil spravedlivou mzdu, raději ji pošle do zámoří, sníží mzdové náklady a pak výrobek doveze, čímž Američany připraví o práci. Snížil veřejné investice do infrastruktury a vzdělávání. A pak ten proces – v průběhu toho vyprázdnil komunity, zavřel továrny a nechal příliš mnoho Američanů za sebou.
Podívejte, vyrůstal jsem ve čtvrtích, kde mnozí – mnozí z vás, v regionech, kde měli továrnu, která – možná zaměstnávala jen 600 nebo 800 lidí, ale byla srdcem komunity.
A najednou se jednoho dne majitelé korporací rozhodli, že je levnější poslat tu továrnu do zámoří, protože tam je levnější pracovní síla. Takže poslali – zavřeli továrnu, poslali ji do zámoří, dovezli výrobek ze zámoří, zaplatili za něj víc peněz a nemuseli platit tolik za pracovní sílu. To se stalo. Tak jsme začali vydlabávat americkou pracovní sílu. Opravdu. To není vtip.
Víte, jakákoli sazba –
Mluvil o infrastruktuře. Každý týden, když – po čtyři roky se chystal zvýšit infr- – “Jsme na “Týdnu infrastruktury”. No – (směje se) – máme Infra- – Rok infrastruktury. (Smích.) Nedostal – za mého působení má Amerika místo Týdne infrastruktury Desetiletí infrastruktury. (Potlesk.)
Podívejte, obnovujeme továrny a do Ameriky se vracejí pracovní místa.
Například, víte, když jsme – znáte ten malý počítačový čip, který každý potřebuje pro všechno od hodinek až po automobil? No, hádejte co? Dříve jsme je vyráběli – vynalezli jsme je. Udělali jsme je sofistikovanější. Měli jsme 40 procent trhu. A najednou – nemáme nic. Víte, že – a tak, hádejte co? Sedl jsem na letadlo a odletěl do Jižní Koreje.
Moji zaměstnanci se mě zeptali: “Co to sakra děláš?” Já jsem se zeptal: “Co to děláš?”. Mluvil jsem s – premiérem – vůdcem Jižní Koreje. Řekl jsem mu: “Máte věc, která se jmenuje ‘Samsung’. Vyrábíte spoustu počítačových čipů. Přijeďte do Ameriky.”
No, nejenže přišli, ale celkem 50 miliard dolarů – (potlesk) – přichází do Ameriky, staví továrny v Americe – v Americe.
Kousek od Columbusu v Ohiu je jedno místo. Říkají mu “Pole snů”. Staví dvě z těchto – těchto fa- – těchto “fabs,” říkají – továren. Jsou jako obrovská fotbalová hřiště. A hádejte co? Zaměstnávají spoustu lidí, kteří nejen staví, ale i pracují.
Víte, jaký je průměrný plat? Sto deset tisíc dolarů ročně, a k té práci nepotřebujete vysokoškolský titul. (Potlesk.)
Středozápad se vrací. A tito senátoři, kteří jsou tady před vámi, to přinesli. Amy to přinesla. Tammy to dokázala. Tina to dokázala. Myslím to upřímně. (Potlesk.) A vy, americký lid, jste to podpořili.
Nyní jsem spolupracoval s některými republikány, abychom tento dvoustranný zákon prosadili. A podařilo se to. Ale musím bohužel říct, že drtivá většina hlasovala proti. Ale víte co? To je v pořádku, protože všude stavíme projekty bez ohledu na to, jestli pro něj hlasovali, nebo ne.
Slíbil jsem, že budu prezidentem pro všechny Američany, ať už jste mě volili, nebo nevolili. (Potlesk.)
Přátelé, ale máme toho víc – máme před sebou víc práce. Myslí si například někdo, že daňový zákoník v Americe je spravedlivý? Zvedněte ruku, pokud si myslíte, že daňový zákoník je spravedlivý.
V roce 2020 zaplatilo 55 společností z žebříčku Fortune 500 nulové daně – nulové daně. Možná jste mě slyšeli, jak jsem o tom chvíli hartusil. Na federálních daních ze zisku 40 miliard dolarů zaplatily nula centů.
Ale teď už ne. Co se mi podařilo udělat, je provo- – zajistit financování všech těchto programů tím, že jsem podepsal – prosadil daň ve výši pouhých 15 procent. Vy platíte víc. Ale právě dostat se na 15 procent – 15procentní daň na těchto 50 korporací, které vydělávají 40 miliard dolarů. A hádejte co? V důsledku toho bychom mohli zaplatit tolik těchto investic, které děláme po celé Americe, aniž by se zvýšil deficit. A ještě jsme snížili deficit o 7 miliard dolarů.
Podívejte, musíme udělat víc.
Jedna z dalších věcí, kterou chci zmínit – víte, já – já jsem – řeknu to zdvořile. Po celou svou kariéru jsem šel po farmaceutických korporacích. Farmaceutické korporace v Americe jsou nejlepší na světě. Vyrábějí nejlepší produkty. Ale ať už teď užíváte jakýkoli recept, když vám ho předepíšu – poletíme do Toronta v Kanadě, do Londýna v Anglii, do jakékoliv – Brazílie, kamkoliv na světě -, tak vám ten recept od té samé společnosti vyplním za třetinovou až poloviční cenu.
Platí se nám více než v kterékoli jiné zemi na světě. To není vtip. A platíte za to nejen na receptu, ale platíte za to i proto, že velkou část z toho hradí Medicare. Takže jsem prosazoval, aby Medicare vyjednávala a ušetřila (nesrozumitelné). (Potlesk.)
No, s pomocí vašeho Senátu a kongres- – kongresové delegace jsem nakonec zvítězil.
A hádejte co? Kdokoli z vás – nežádám vás, abyste zvedli ruku – ale znáte někoho, kdo má – má problém s cukrovkou, potřebuje inzulín? No, dřív se průměrné náklady na inzulínovou injekci ro- -čně blížily 400 dolarům. Nyní si nemohou účtovat více než 35 dolarů. (Potlesk.)
A mimochodem, stále mají 350procentní zisk. Stojí to 10 dolarů, aby se to vyrobilo – 10 dolarů, aby se to vyrobilo. A chlapík, který to vynalezl, si to ani nechtěl nechat patentovat, protože si myslel, že by to mělo být dostupné všem.
Mohl bych vás provést seznamem.
A počínaje rokem 2025 hádejte, co se ještě stane? Má někdo z vašich známých rodiče nebo prarodiče, kteří užívají lék proti rakovině? Mohou platit od 6 do 13 000 dolarů měsíčně za – za tento lék. Nemohou to dělat.
A hádejte co? Nikdo nebude mít – žádný senior nebude muset platit, bez ohledu na to, kolik léků musí brát, více než 2 000 dolarů měsíčně, tečka – tečka, tečka, tečka. (Potlesk.)
A oni budou stále vydělávat peníze. Pořád budou vydělávat peníze.
A lidi, bylo mi řečeno, že to je hrozná věc. Je to hrozná věc. Hádejte co? Nejenže se tím ušetří peníze jednotlivcům, ale znamená to, že vy jako daňoví poplatníci platíte měsíčně o miliardy dolarů méně, protože nemusíte tyto peníze vydávat na Medicaid. Nemusíte tyto peníze vydávat na Medicaid, protože je to spravedlivá cena.
Dostáváme tů- – podívejte, my – víte, my teď máme – my jsme měli – před recesí, před – pandemií, jsme měli v Americe asi 700 miliardářů. Nyní je miliardářů 1000. Víte, jaká je jejich průměrná daňová sazba? Osm procent.
Zvedněte ruku, jestli chcete vyměnit svou současnou daňovou sazbu za 8 procent. (Smích.) Ne, nedělám si legraci. Mluvím smrtelně vážně. Víte, zní to, jako bych si to vymýšlel: 8 procent, kolik platí.
Proto jsem navrhl minimální daň pro miliardáře ve výši 25 procent. To není ani nejvyšší sazba. (Potlesk.)
Kdyby miliardáři a velké korporace platili alespoň přibližně svůj spravedlivý podíl, mohli bychom posílit sociální a zdravotní pojištění, snížit náklady na péči o děti a seniory. Lidé z pracující a střední třídy by se měli lépe. A nestálo by to ani halíř, protože vydělávají – přišlo by 40 miliard dolarů.
A – a není to – chci říct, je to jen – je to jen základní spravedlnost. Víte, je to správná věc a můžeme to udělat. A ať se propadnu, v posledním roce této vlády to udělám. (Potlesk.)
Dovolte mi, abych to uzavřel. Mluvím příliš dlouho. Omlouvám se… Trochu se mi to tady zamotává. (Smích.)
Tento most je důležitý, ale příběh, který píšeme, je mnohem větší.
Až uvidíte lopaty v zemi a jeřáby na nebi a lidi, kteří na těchto projektech tvrdě pracují, doufám, že pocítíte znovu – obnovený pocit hrdosti – hrdosti na svou komunitu, hrdosti na to, co dokážeme, hrdosti na Ameriku, hrdosti na to, že víme, že v Americe můžeme ještě společně dokázat velké věci.
Jsme jediným krajem na světě, který se z každé krize, do níž jsme se dostali, dostal silnější, než do ní vstoupil. To není vtip. Jediná země na světě. Proboha, vždyť jsou to Spojené státy americké – Spojené státy americké.
A skuteční hrdinové celého příběhu, americký lid, se začínají ozývat. Američtí dělníci, američtí lidé, kteří dělají práci na tom, aby se komunity vrátily do jejich země způsobem, který je – který byl dříve – v budoucnosti.
To je to, co Amerika dělá. Proto jsem nikdy nebyl optimističtější ohledně budoucnosti. Jen si musíme uvědomit, kdo proboha jsme. Jsme Spojené státy americké a není nic – nic, co by bylo nad naše síly, když to děláme společně.
Začněme proboha pracovat společně.
Bůh vám všem žehnej. A kéž Bůh ochraňuje naše vojáky. (Potlesk.)
Whitehouse.gov/gnews.cz-JaV_07