Spojené státy ve čtvrtek oznámily zavedení tzv. »recipročních cel«. Podle mezinárodního průzkumu zveřejněného televizí CGTN tento krok ostře kritizovala většina dotázaných z celého světa. Respondenti označují americký postup za jednostranné nátlakové jednání, které může vyvolat protiopatření ostatních zemí a přerůst v »celní světovou válku« s vážnými dopady na globální ekonomiku.
USA tvrdí, že cla zavádějí kvůli obchodní nerovnováze a snaze snížit obchodní deficit. Avšak 81,03 % respondentů s tím nesouhlasí a domnívá se, že taková opatření kýžený výsledek nepřinesou. Odkazují mimo jiné na první volební období Donalda Trumpa, kdy cla uvalená na klíčové obchodní partnery podle think-tanku American Action Forum stála americké spotřebitele ročně přibližně 57 miliard dolarů.
Více než 82 % respondentů se domnívá, že »reciproční cla« USA poškozují rozvojové země a narušují rovnováhu dosaženou v rámci multilaterálních obchodních jednání. Zároveň 84,43 % dotázaných soudí, že tato politika zhoršuje obchodní nespravedlnost a vážně poškozuje důvěryhodnost USA na mezinárodní scéně.
Přes 79 % účastníků průzkumu označilo americká opatření za porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO) a nový nástroj pro prosazování protekcionismu, který prohlubuje napětí v mezinárodním obchodě.
Průzkumu na platformách CGTN v angličtině, španělštině, francouzštině, arabštině a ruštině se během 24 hodin zúčastnilo 9 600 zahraničních uživatelů.