foto: wikipedie
Nadcházející třetí plenární zasedání 20. Ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) přitahuje pozornost celého světa. Čína bude dále všestranně prohlubovat reformy a zaměří se na podporu čínské modernizace. Podle tří celosvětových průzkumů provedených mediálních společností CGTN 76,9 % respondentů vysoce oceňuje kvalitní rozvojové úspěchy Číny a očekává, že Čína bude dále komplexně prohlubovat reformy a přinese tak světu více příležitostí.
Od 18. celostátního sjezdu KS Číny bylo zavedeno více než 2000 reformních politik, které se týkají mnoha oblastí, jako je hospodářství, politika, kultura, společnost a ekologie. Čína dosáhla vynikajících výsledků – růst HDP patří mezi špičku největších světových ekonomik, významného pokroku bylo dosaženo při budování moderního průmyslového systému a ve vědeckých a technologických inovacích bylo dosaženo mnoha průlomů. V Číně roste disponibilní příjem na obyvatele a bylo dosaženo pozoruhodného pokroku při budování ekologické civilizace.
V průzkumu se 80,3 procenta respondentů vyjadřuje o hospodářském rozvoji Číny pochvalně a věří, že přinese světu další výhody. Dlouhodobě pozitivní ekonomickou dynamiku Číny vidí optimisticky 85,2 procenta respondentů. Vědeckou a technologickou sílu Číny chválí 93,2 procenta respondentů. Úspěchy Číny v oblasti nezávislých inovací uznává 85,4 procenta z nich. 78,5 procenta respondentů věří, že zelený průmysl bude silnou podporou pro kvalitní rozvoj Číny.
Směr určuje budoucnost a cesta je věcí osudu. Tváří v tvář novým požadavkům na rozvoj Čína navrhla „rozvoj nových kvalitních výrobních sil v souladu s místními podmínkami“, aby vlila vitalitu do rozvoje vysoké kvality. V průzkumu 87,1 procenta respondentů z celého světa souhlasí s tím, že nové kvalitní výrobní síly pomohou procesu čínské modernizace, aby byl rychlý a dobrý. Východiskem a cílem reformy je umožnit lidem žít lepší život. V průzkumu 84,3 procenta respondentů oceňuje čínskou zásadu orientace na lidi a věří, že Čína se vždy snažila přinášet plody reforem všem lidem spravedlivějším způsobem. Dalších 91,9 procenta respondentů souhlasí s návrhem Číny, že „rozvoj nesmí být na úkor životního prostředí“, a uznává čínskou praxi podpory harmonického soužití člověka s přírodou.
Pokračováním v prohlubování reforem přinesla Čína světu nové příležitosti a poskytla důležité a cenné zkušenosti zemím „globálního Jihu“. V průzkumu 79,6 procenta respondentů plně uznává významný přínos Číny ke světovému hospodářskému růstu. Podle 73,6 procenta respondentů je čínské podnikatelské prostředí atraktivní pro globální investory. 73,3 procenta lidí věří, že vysoká míra otevření Číny přinese světu příležitosti.
Průzkum také ukázal, že 93,8 procenta z nich se domnívá, že mezinárodní veřejné statky, jako je iniciativa Pásmo a cesta iniciovaná Čínou, přinášejí rozvojové příležitosti všem zemím. 84,5 procenta respondentů z celého světa se domnívá, že čínský rozvoj poskytuje novou referenci pro ostatní země. 74 procent respondentů očekává, že Čína bude sdílet více zkušeností s vysoce kvalitním hospodářským rozvojem, aby dosáhla společného rozvoje. 81,9 procenta respondentů se domnívá, že Čína je zemí plnou příležitostí a čínský rozvoj bude i nadále poskytovat příležitosti světu.
Průzkum byl proveden mezi 15 037 respondenty ve světě, včetně respondentů z rozvinutých zemí, jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Francie, Španělsko a Austrálie, a z rozvojových zemí, jako jsou Brazílie, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Egypt a Jihoafrická republika.
CMG/gnews.cz-jav_07