Evropská komise zveřejnila první projekty, kterým byla udělena pečeť Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP), značka kvality, která zviditelňuje slibné projekty v oblasti čistých technologií účinně využívajících zdroje a hlubokých a digitálních technologií. Toto označení pomůže přilákat další veřejné a soukromé financování a podpůrné služby EU.
Prvních 130 projektů, kterým byla udělena pečeť STEP, má za cíl vyvinout špičkové čisté technologie se zaměřením na energetiku a průmysl (Inovační fond) a digitální technologie pro vesmírné aplikace (Horizont Evropa/vesmír). Příklady průlomových inovací zahrnují vývoj komponentů pro stožáry pro větrné elektrárny na moři (Polsko), první službu námořní nákladní dopravy svého druhu napájenou vodíkovými články (Nizozemsko), výrobu fotovoltaických modulů (Itálie), technologie zachycování CO2 pro skladování (Dánsko) a integrované obvody odolné vůči záření pro aplikace v kosmickém prostoru (více zemí).
Pečeť STEP uděluje Evropská komise všem projektům přispívajícím k cílům platformy STEP, které splňují požadavky na kvalitu uvedené ve výzvách k předkládání návrhů v rámci pěti programů financovaných z rozpočtu EU: Inovační fond, program Digitální Evropa, Evropský obranný fond, program EU pro zdraví a program Horizont Evropa.
Projekty, kterým byla udělena pečeť STEP, jsou uvedeny na portálu STEP. Komise bude tyto projekty aktivně propagovat mezi veřejnými financujícími subjekty, např. řídicími orgány fondů politiky soudržnosti a plánů na podporu oživení a odolnosti v členských státech, a mezi soukromými investory.
Konkrétněji se členské státy vyzývají, aby podporovaly projekty, kterým byla udělena pečeť STEP:
- V rámci fondů politiky soudržnosti (EFRR, ESF+): Řídicí orgány v členských státech mohou urychlit výběr projektů a poskytnout podporu přímo projektům, kterým byla udělena pečeť STEP, pokud operace spadají do oblasti působnosti fondu, jsou v souladu s programem politiky soudržnosti a přispívají k jeho specifickým cílům.
- V rámci Nástroje pro oživení a odolnost: Projekty budou považovány za prioritu financování, až členské státy přezkoumají své plány pro oživení a odolnost.
- V rámci Modernizačního fondu: Členské státy by mohly považovat projekty za prioritu.
- V rámci Programu InvestEU: Ve své „kontrole politiky“ Komise tyto projekty zohlední a prováděcí partneři je včas přezkoumají.
Pečeť STEP by měla jako vyznamenání pomáhat projektům přilákat soukromé finanční prostředky, zejména od investorů, kteří hledají projekty se sníženým rizikem se silným environmentálním, sociálním a správním profilem.
Kromě toho mají poradenské služby podporované v rámci platformy STEP, jako jsou obchodní koučování a příležitosti k navazování kontaktů, doprovázet předkladatele projektů v různých fázích jejich projektů.
„Zaměřujeme se na 130 průkopnických projektů, které jsou příkladem inovací a udržitelnosti. Tyto projekty jsou důkazem vynalézavosti a odhodlání Evropy snížit naši strategickou závislost a zároveň posílit naši konkurenceschopnost. Pečeť Platformy pro strategickou technologii pro Evropu (STEP) je více než pouhou známkou – slouží jako most mezi slibnými myšlenkami a podporou, kterou potřebují k tomu, aby se jim dařilo, ať už prostřednictvím veřejných nebo soukromých investic,“ řeklkomisař pro rozpočet, boj proti podvodům a veřejnou správu Piotr Serafin.
Platforma strategických technologií pro Evropu (STEP) byla zřízena EU s cílem podpořit evropský průmysl a zvýšit investice do kritických technologií v Evropě. Platforma STEP získává a řídí financování v rámci 11 stávajících programů EU do tří cílových investičních oblastí: digitální technologie a deep-tech inovace; Čisté technologie účinně využívající zdroje a biotechnologie. STEP rovněž podporuje projekty, které rozšiřují dovednosti nezbytné pro rozvoj těchto kritických technologií. Projekt STEP musí přinést inovativní, vznikající a špičkový prvek nebo přispět ke snížení nebo prevenci strategických závislostí Unie. Nařízení, kterým se zřizuje platforma STEP, vstoupilo v platnost v březnu 2024.
V říjnu 2024 vybrala Komise 85 inovativních projektů pro nulové čisté emise, které v rámci výzvy k předkládání návrhů na rok 2023 obdržely celkem 4,8 miliardy EUR ve formě grantů (pokrývajících maximálně 60 % všech nákladů) zInovačního fondu. Všechny projekty získaly pečeť STEP. 39 nefinancovaných dalších projektů rovněž obdrželo pečeť STEP.
Dne 21. listopadu 2024 vybrala Komise šest projektů, které obdrží celkem 18,2 milionu eur z programu Horizont Evropa (pilíř II) v rámci zvláštního tématu platformy STEP výzvy pro výzkum vesmíru 2024. Vybrané projekty získaly pečeť STEP a lze je nalézt zde (v rámci tématu HORIZON-CL4-2024-SPACE-01-73 – „Kosmické technologie pro evropskou nezávislost a konkurenceschopnost“).
EK/ gnews – RoZ