Valentýn, celosvětově oslavovaný svátek romantiky, má v Číně i ve Francii jedinečné kulturní projevy a zvyky.
Čínská verze svátku svatého Valentýna, známá jako svátek Qixi, má svůj původ v dojemném milostném příběhu – legendě o pasáčkovi krav a tkalcovské dívce. Podle tohoto příběhu se sedmého dne sedmého měsíce tradičního čínského kalendáře Tkalcovská dívka a Pastevec krav znovu setkají na Mléčné dráze po mostě ze strak. Tento den se od té doby stal symbolem oddané lásky.
V květinářství v Nantongu v provincii Ťiang-su jsou 9. srpna 2024 k vidění nejrůznější kytice připravené pro svátek Qixi. /CFP
V květinářství v Nantongu v provincii Ťiang-su jsou 9. srpna 2024 k vidění nejrůznější kytice připravené na svátek Qixi. /CFP
Dnes se svátek Qixi změnil ve zvláštní den, kdy si páry mohou vyjádřit lásku. Výměna dárků, romantické večeře a společně strávený čas se staly hlavními způsoby oslav. Svátek Qixi se letos bude slavit 10. srpna.
Francie je ztělesněním romantiky, a proto je Valentýn naplněn poezií a elegancí. Každý rok 14. února slaví Francouzi Valentýna, aby uctili lásku a hluboké pouto mezi partnery. Květiny, čokoláda, šampaňské a večeře při svíčkách jsou charakteristickými znaky tohoto romantického svátku ve Francii.
Pár pózuje fotografovi před Eiffelovou věží v Paříži ve Francii na Valentýna 14. února 2024. /CFP
Pár pózuje fotografovi před Eiffelovou věží v Paříži 14. února 2024 na svátek svatého Valentýna. /CFP
Paříž, nejromantičtější město na světě, láká během Valentýna nespočet párů na pouť lásky. Procházky podél řeky Seiny a noční obdivování Eiffelovy věže jsou oblíbenými aktivitami zamilovaných.
Ačkoli se způsoby oslav Valentýna v Číně a ve Francii liší, ve vyjádření lásky a krásy jsou stejné.