ÖVP, SPÖ a NEOS chtějí vytvořit vládu společně. V sobotu odpoledne to oznámili předsedové těchto tří stran spolkovému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, jak následně hlava státu uvedla ve svém prohlášení. Předseda ÖVP Christian Stocker byl „velmi přesvědčen“, že se podaří dokončit vládní program. Dosažení stabilních poměrů „co nejrychleji“ je cílem lídra SPÖ Andrease Bablera.
Van der Bellen po jednání zdůraznil, že nabyl dojmu: „Něco se teď opravdu pohnulo kupředu.“ Viděl nejen ochotu ke kompromisu, ale také zaměření na společný cíl, kterým je posunout zemi kupředu. To je nutné i proto, že v sázce je mnoho.
Nešlo jen o to dát do pořádku státní rozpočet, ale také o „reorganizaci nálady v zemi, o vytvoření nové důvěry“, zdůraznil Van der Bellen. Nadcházející roky budou obtížné, „nic si nenalhávejme“, a to i kvůli geopolitické situaci. Evropa musí být aktivní a Rakousko v tom bude hrát svou roli, přičemž „rozhodné kroky“ jsou nutné i v oblasti vnitřní bezpečnosti, uvedl Van der Bellen s odkazem například na teroristický útok ve Villachu. Vývoj k lepšímu je nyní třeba řešit „rychle a trvale“. Vyjádřil naději, že nová vláda bude usilovat o to, aby se Rakousko vrátilo na vrchol.
Otázky novinářů nebyly po prohlášeních povoleny. Stocker při odchodu ze sálu neodpověděl, zda očekává, že se stane kancléřem. Každopádně z jeho prohlášení vyzařovala důvěra: „Rozhovory ukázaly, že existuje společný základ pro hledání kompromisů a nových řešení pro Rakousko,“ vysvětlil vedoucí představitel ÖVP. Udělají proto vše, co je v jejich silách, aby tato vláda vznikla „co nejdříve“.
Od té doby, co se lídr FPÖ Herbert Kickl – s nímž Stocker jednal o modročerné koalici – vzdal mandátu k sestavení vlády, probíhaly „intenzivní rozhovory“, aby bylo možné sestavit společnou spolkovou vládu na základě toho, co bylo vypracováno při podzimních trojstranných jednáních. Pokud jde o obsah, Stocker zmínil oblasti bezpečnosti, zpřístupnění života, upřednostnění vzdělávání a provedení reforem pro zeštíhlení státu.
Babler zdůraznil, že zájmy státu byly upřednostněny před zájmy strany. Souhlasil s nedávným nabádavým apelem spolkového prezidenta, že je třeba více ochoty ke kompromisům, „přiblížit se jeden druhému“ a komunikovat „na úrovni očí“. „Máme za sebou velmi intenzivní dny a noci“ a nyní zahajujeme ‚dokončovací proces‘. Věděl, že tato doba je již dlouhá. Tvrdí, že lidé by se neměli starat o politiku, ale naopak, že politika by měla zajistit, aby se jejich život stal opět jednodušším.
„Není to snadná situace,“ řekla vedoucí NEOS Beate Meinl-Reisingerová a dodala, že si je vědoma toho, že ‚posledních několik dní, týdnů a měsíců bylo pro obyvatele jistě zkouškou trpělivosti‘. „Jsme v cílové rovince, ještě nejsme úplně u cíle,“ dodala vedoucí NEOS. „Ještě není všechno vyřešeno, stále existují nezodpovězené otázky,“ vysvětlila, ale vidí cesty, jak vyřešit ‚blokády‘ z prvního pokusu. Meinl-Reisingerová zdůraznila, že od ledna se mnoho věcí změnilo – FPÖ a ÖVP se nepodařilo sestavit vládu a změnila se i geopolitická situace, snažila se zdůvodnit, proč NEOS původně jednání zrušil a nyní je obnovil.
Skutečnost, že se nyní všechny tři strany zřejmě sblíží, je vlastně poněkud překvapivá. První pokus ztroskotal na odstoupení NEOS 3. ledna, po němž se na sebe vzájemně vrhaly nejrůznější nevraživosti. V zásadě by ÖVP a SPÖ měly většinu i se dvěma stranami, ale tu by jim zajistil pouze jeden mandát. Proto bylo nakonec rozhodnuto požádat NEOS, aby do koalice opět vstoupila jako stálý partner. „Rád vás opět vidím tady v Hofburgu, děkuji za váš zájem,“ pozdravil v sobotu novináře Van der Bellen, protože sestavování vlády se od voleb na konci září táhne už historicky dlouho.
I když v současné době vše nasvědčuje tomu, že vznikne koalice tří stran, není to ještě hotová věc. Dalším předpokladem je, že pro koaliční smlouvu bude na valné hromadě hlasovat většina členů NEOS. Tato schůze by se měla konat koncem příštího týdne. Skutečnost, že ne všichni vrcholní představitelé strany jsou koalicí nadšeni, se ukázala v sobotu, kdy ji v listu „Kronen Zeitung“ odmítl tyrolský regionální lídr Dominik Oberhofer. „Máme nabídku se dvěma ministerstvy a státním sekretariátem, ale chybí mi reformy. NEOS stojí o reformy, ne o pracovní místa,“ řekl člen Národní rady. Podle listu „Heute“ hlasovali čtyři lidé z rozšířeného výkonného výboru NEOS proti koaličním jednáním. Předseda vídeňské strany Christoph Wiederkehr ve svém projevu na zasedání regionálních členů NEOS k jednání ve spolkové vládě zdůraznil nutnost hledání společných řešení a kompromisů. To je odpovědností středových stran. „Musíme se navzájem oslovit a mít vůli něco změnit.“
FPÖ reagovala na nová tripartitní jednání kriticky. Generální tajemník Michael Schnedlitz opět hovořil o „největším podvodu na voličích v novodobých politických dějinách“ a obvinil ÖVP, že před volbami zahájila jednání s SPÖ a NEOS, aby mohla nadále zajišťovat kancléře. Babler a Meinl-Reisingerová byli „političtí poskoci“ a vláda by nikdy nebyla schopna jednat. Ani „tato vláda volebních ztroskotanců“ nebude schopna přinést potřebnou změnu v zemi a naději pro lidi, uvedl Schnedlitz v tiskovém prohlášení.
Předseda Strany zelených Werner Kogler zastával zcela jiný názor. Případné nové trojkoalici popřál dobrý start. „Nebezpečí krajně pravicového kancléře z FPÖ je prozatím zažehnáno a proevropská vláda je na dohled. To je dobrá zpráva,“ uvedl Kogler a při kritice rozpočtových plánů znovu oznámil, že jeho strana bude hrát konstruktivní opoziční roli.
APA/ gnews.cz – RoZ
FOTO – X Alexander van der Bellen