Rusko a USA se na jednáních bez Ukrajiny dohodly, že budou pokračovat ve snaze o ukončení války. Spojené státy a Rusko se v úterý v Rijádu dohodly, že budou pokračovat v úsilí o ukončení války na Ukrajině, uvedl americký představitel, zatímco Kyjev a jeho evropští spojenci s napětím přihlíželi jednání a Moskva vznesla nový významný požadavek.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová uvedla, že obě strany se dohodly na jmenování „příslušných týmů na vysoké úrovni, které začnou pracovat na cestě k co nejrychlejšímu ukončení konfliktu na Ukrajině způsobem, který bude trvalý, udržitelný a přijatelný pro všechny strany.“
Ukrajinští a evropští představitelé se obávají, že by prezident Donald Trump mohl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uzavřít ukvapenou dohodu, která by ignorovala jejich bezpečnostní zájmy, odměnila Moskvu za její invazi a ponechala Putinovi volnost, aby v budoucnu ohrožoval Ukrajinu nebo jiné země.
„Otázka sblížení pozic mezi Ruskem a USA byla během jednání obou delegací nastolena, ale je těžké říci, že k němu zatím dochází,“ uvedl ve vysílání televize První kanál kremelský poradce Jurij Ušakov.
„Zatím je těžké říci, že dochází ke sbližování [pozic Ruska a Spojených států], ale hovořilo se o tom,“ řekl v odpovědi na odpovídající otázku.
Šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev po rusko-amerických rozhovorech v Rijádu uvedl, že je „příliš brzy hovořit o kompromisech“.
„Myslím, že je příliš brzy hovořit o kompromisech. Můžeme říci, že strany spolu začaly komunikovat, začaly si naslouchat, zahájily dialog,“ řekl agentuře Reuters.
Podle Dmitrijeva se ruský a americký tým k sobě chovaly s respektem, jako rovný s rovným.
„Podrobnosti nemůžeme zveřejnit. Mohu jen říci, že máme velmi důležitou stopu v ekonomice. A je zřejmé, že existuje politická otázka. Nezabývám se politickými otázkami, ale investičními a ekonomickými otázkami. Máme řadu návrhů, o kterých naši kolegové přemýšlejí. Věřím, že tam lze dosáhnout pokroku ne v dlouhodobém horizontu, ale během příštích dvou tří měsíců,“ poznamenal Dmitrijev.
Rozhovory začaly bez tradičního podání rukou pro novináře
V saúdskoarabském Rijádu byla zahájena rusko-americká jednání na vysoké úrovni, informoval zpravodaj agentury TASS. Jednání začalo bez předběžných jednání a potřesení rukou za přítomnosti tisku.
Členové delegací se usadili kolem velkého obdélníkového stolu. Ruská strana sedí vpravo a americká vlevo. Z ruské strany sedí u jednacího stolu ministr zahraničí Sergej Lavrov a kremelský pobočník Jurij Ušakov. Naproti nim sedí tři američtí vyjednavači: poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz, ministr zahraničí Marco Rubio a zvláštní vyslanec amerického vůdce pro Blízký východ Steve Witkoff.
V čele stolu sedí zástupci Saúdské Arábie. Přítomen je rovněž generální ředitel ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev. Ten po zahájení jednání poskytl novinářům několik komentářů.
Zástupci ruských a amerických médií byli současně přivedeni na místo jednání, přičemž ruští a američtí novináři čekali v různých částech budovy. Novináři vstoupili do místnosti, když už vyjednavači seděli u stolu.
Jednání se koná v jednom z paláců královské rodiny Diriyah v komplexu Albasateen. U vchodu jsou vyvěšeny vlajky Ruska, Spojených států a Saúdské Arábie a položen fialový koberec.
Setkání ministra Rubia se saúdským korunním princem a ministrem zahraničí
Ministr zahraničí Marco Rubio se ještě před jednáním setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem Al Saudem. Ministr se v Rijádu setkal také se saúdským ministrem zahraničí princem Faisalem bin Farhanem Al Saudem.
Ministr vyzdvihl 80. výročí setkání prezidenta Franklina Roosevelta a krále Abdulazíze na palubě lodi USS Quincy z roku 1945, které připadá na tento měsíc, a zdůraznil sílu americko-saúdských vztahů. Ministr vyjádřil naději na rozšíření hospodářské a obranné spolupráce mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií a zavázal se k dalšímu posílení dvoustranného partnerství.
Ministr a korunní princ potvrdili svůj závazek realizovat příměří v Gaze a zajistit, aby Hamás propustil všechna rukojmí, včetně amerických občanů. Ministr zdůraznil význam ujednání pro Gazu, které přispívá k regionální bezpečnosti. Jednali o způsobech, jak prosazovat společné zájmy v Sýrii, Libanonu a v celém regionu, včetně bezpečnosti v Rudém moři a svobody plavby.
Reuters/ TASS/ state.gov/ gnews.cz – RoZ