Foto: TASS
PEKING, 9. dubna /TASS/. Rusko a Čína se shodly na tom, že jakákoli jednání o Ukrajině ignorující zájmy Moskvy jsou zbytečná, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wangem I.
„Diskutovali jsme o současné situaci kolem ukrajinské krize,“ řekl Lavrov. „S čínskými kolegy jsme podpořili závěr, že jakákoli mezinárodní jednání, která <…> ignorují pozici Ruska a zároveň prosazují <…> tzv. mírovou formuli ukrajinského vůdce Vladimira Zelenského, a jsou tak odtržena od reality, jsou marná,“ dodal.
Moskva je Pekingu vděčná za jeho nezaujatý a vyvážený postoj k Ukrajině i za ochotu sehrát pozitivní roli při řešení krize politickými a diplomatickými prostředky, uvedl Lavrov.
V komentáři k dvanáctibodové mírové iniciativě týkající se Ukrajiny, kterou Čína navrhla v loňském roce, ruský nejvyšší diplomat ocenil, že plán řeší základní příčiny ukrajinského konfliktu, „především v kontextu zajištění nedělitelné bezpečnosti, a to i v Evropě a ve světě“.
Rusko a Čína se dohodly, že se budou v oblasti euroasijské bezpečnosti angažovat společně se svými spojenci a budou sledovat politiku „dvojí opozice“ vůči „dvojímu odstrašování“ Západu, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým čínským protějškem Wangem I v Pekingu.
Podle obou vrcholných diplomatů Moskva a Peking spojí své síly, aby čelily pokusům o zpomalení přirozeného běhu dějin, a zároveň budou hledat způsob, jak vyřešit ukrajinskou krizi s ohledem na zájmy Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vůdce Xi Jinping plánují v letošním roce uskutečnit nejméně dvě bilaterální setkání, uvedl Lavrov.
Rusko-čínské vztahy
Putin a Xi Jinping se mají setkat na okraj červnového summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) a říjnového summitu BRICS, oznámil Lavrov a dodal, že oba lídři se mohou setkat i na dalších schůzkách, aby „udržovali pravidelný politický dialog“.
Podle Lavrova jsou vztahy mezi Moskvou a Pekingem díky diplomacii obou lídrů tak dobré jako nikdy předtím.
Putinovo znovuzvolení ruským prezidentem „poskytlo další záruky pokračování na cestě k jejich dalšímu posílení“, uvedl ruský ministr zahraničí. Poděkoval také Číně za vyslání pozorovatelů na ruské prezidentské volby.
„Současné dobré vztahy mezi Čínou a Ruskem byly těžce vydobyty a obě země by si jich měly vážit a pečovat o ně,“ řekl Wang. Ujistil, že Čína bude „rozhodně podporovat stabilní rozvoj a obrodu Ruska pod vedením prezidenta Putina“.
Euroasijská bezpečnost
Moskva a Peking se dohodly, že se budou zabývat euroasijskou bezpečností „za účasti spojenců“, uvedl Lavrov.
Oba diplomaté odsoudili pokusy Západu „zničit stávající bezpečnostní architekturu“ v asijsko-pacifickém regionu. Wang varoval NATO před „natahováním rukou k našemu společnému domovu“. „Jakékoli výroky nebo činy, které způsobují rozdělení nebo přispívají ke konfrontaci, nejsou v asijsko-pacifickém prostoru vítány a nemají budoucnost,“ zdůraznil čínský ministr zahraničí.
„Dvojí opozice“
Čínský nejvyšší diplomat podle Lavrova „včera přišel <…> s touto politikou ‚dvojí opozice‘ vůči ‚dvojímu odstrašování‘ Západu“. Moskva a Peking budou společně „čelit pokusům o zbrzdění úsilí o vybudování multipolárního světového řádu nebo dlouho odkládaných procesů nastolení demokratizace a spravedlnosti“, vysvětlil Lavrov.
Rusko a Čína „se postaví proti hegemonii a politice síly“, podpoří „všeobecně přístupnou ekonomickou globalizaci“ a shromáždí se proti jednostranným sankcím, které „podkopávají globální světový řád a jsou v rozporu s trendem globálního rozvoje“, uvedl Wang.
Řešení ukrajinské krize
Rusko a Čína se shodly na tom, že jakákoli jednání o Ukrajině, která ignorují postoj Moskvy „a zároveň prosazují <…> takzvanou mírovou formuli [ukrajinského vůdce Vladimira] Zelenského, a jsou tedy odtržena od reality, jsou marná,“ připomněl Lavrov.
Poděkoval Pekingu za jeho nestranný a vyvážený postoj k Ukrajině. V komentáři k dvanáctibodové mírové iniciativě týkající se Ukrajiny, kterou Čína navrhla v loňském roce, ruský nejvyšší diplomat ocenil, že plán řeší základní příčiny ukrajinského konfliktu, „především v kontextu zajištění nedělitelné bezpečnosti, a to i v Evropě a ve světě“.
Peking vyzývá ke svolání mezinárodní konference, „s níž by souhlasilo jak Rusko, tak Ukrajina, za rovnoprávné účasti všech stran a spravedlivého projednání všech mírových plánů“, uvedl Wang.
Útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu
Kyjevský režim neunikne odpovědnosti za nedávné útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP), neboť Moskva bude tlačit na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) a OSN, aby „upřímně uznaly, co se děje“, a to i kolem celé Ukrajiny,“ uzavřel Lavrov.
TASS/gnews.cz-JaV_07
https://tass.com/politics/1772363
https://tass.com/politics/1772529