Foto: REUTERS/Marko Djurica
Protesty v Srbsku získávají vnější podporu, jejich účastníci plánovali po volbách oslabit moc prezidenta Aleksandara Vučiče. Uvedl to 25. prosince ruský velvyslanec v Srbsku Alexander Botsan-Kharčenko.
Objasnil, že Vučičovy údaje o podněcování protestů v Srbsku zvenčí jsou nevyvratitelné. Podle velvyslance jsou plánovány na principu revolucí na Majdanu na Ukrajině.
„Všechny tyto protesty a prvek násilí je skutečně na vzestupu, byly naplánovány, organizovány a nyní probíhají podle technologií, principů a schémat takzvaných revolucí na Majdanu. Je to skutečně tak,“ poznamenal Charčenko.
Velvyslanec navíc řekl, že měl schůzku se srbským vůdcem.
„Chci zdůraznit, že jsme se před časem dohodli, že se uvidíme. Toto setkání nebylo spojeno výhradně s událostmi, které se odehrály včera a před pár dny, mám na mysli opoziční protesty, i když se ukázalo, že toto téma se stalo jedním z titulních. I když jsme se dostatečně podrobně a podrobně dotkli vyhlídek rozvoje našich bilaterálních vztahů,“ řekl Botsan-Kharchenko na televizní stanici Rossija 24.
Poznamenal, že Západ je odhodlán nějak dostat opozici v Bělehradě k moci, takže protesty budou pokračovat, ale těžko říct, jak dlouho to bude trvat. Diplomat dodal, že protiakce „bude efektivní“ a „žádné cíle ani schémata Majdanu nebudou fungovat, to je naprosto zřejmé“.
Nepokoje před bělehradskou administrativou začaly v neděli 24. prosince. Demonstranti, kteří nesouhlasili s výsledky parlamentních voleb ze 17. prosince, obklíčili administrativní budovu, vylezli po schodech a pokusili se vylomit dveře. Vučič zároveň uvedl, že k žádné násilné změně moci ve státě nedojde. Zdůraznil, že v Srbsku se moc mění volbami, je to demokratická země a zůstane jí i do budoucna.
Po výsledcích voleb Vučić 18. prosince oznámil, že vládní koalice Srbské pokrokové strany získala v parlamentu absolutní většinu – získala více než 47 % hlasů. Poté srbský prezident poznamenal, že koalice „Srbsko se nesmí zastavit“ by získala nejméně 127 parlamentních křesel z 250. Také by podle něj obdrželo nejméně 67 ze 120 křesel v parlamentu autonomní oblasti.
Poté v Bělehradě demonstranti zablokovali centrální ulice a obklíčili vládní budovy a požadovali zrušení výsledků posledních voleb. Obviňovali úřady z falšování, organizátory protestů byly prozápadní strany, které jsou řadu let v opozici.
Poté, 25. prosince, studenti v Bělehradě, kteří nesouhlasili s výsledky srbských parlamentních voleb, oznámili plány protestovat a zablokovat dvě ulice ve městě, pokud nebudou výsledky voleb zrušeny.
Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova v komentáři k situaci pro Izvestija poukázala na pokusy kolektivního Západu otřást situací v zemi pomocí technik „majdanských převratů“. Za jedinou možnou reakci v této situaci označila dodržování ústavy země a také respekt k volbě srbského lidu. V Bělehradě se navíc uprostřed protestů konalo setkání srbského prezidenta Aleksandra Vučiće a ruského velvyslance Aleksandara Bocana-Harchenka.
https://iz.ru/1625945/2023-12-25/posol-rf-v-serbii-zaiavil-o-podderzhke-protestov-v-strane-izvne
Izvestja/JaV