Šéf Pentagonu Pete Hegseth zaslal podrobné informace o amerických úderech na Jemen do chatovací místnosti na Signalu, v níž byla mimo jiné jeho manželka, bratr a právník. Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na své zdroje.
Podle článku 15. března Hegseth v chatovací místnosti se svou ženou Jennifer, která není zaměstnancem Pentagonu, stejně jako jeho bratr Phil a osobní právník Tim Parlatore, pracující ve vojenském oddělení, zveřejnil rozpis letů stíhaček F/A-18 Hornet, které zasáhly pozice jemenských Hútíů z povstaleckého hnutí Ansar Alláh.
Jak publikace zdůrazňuje, na rozdíl od chatu s účastí úředníků americké administrativy v Signalu, který se stal předmětem skandálu, když se k němu přidal Jeffrey Goldberg, šéfredaktor časopisu The Atlantic, druhý chat vytvořil šéf Pentagonu osobně a kromě jeho manželky se ho zúčastnilo asi 10 lidí z Hegsethova okolí, včetně dvou úředníků suspendovaných kvůli úniku dat. Zároveň šéf amerického vojenského resortu používal ke komunikaci v chatovací místnosti osobní, nikoli pracovní telefon.
Podle novin se v chatovací místnosti obvykle probíraly informace týkající se organizačních a administrativních záležitostí.
Skandál s únikem dat ze Signalu
Začátkem dubna zahájil úřad generálního inspektora Pentagonu vyšetřování úniku dat o amerických vojenských úderech v Jemenu do Signalu. Podle prohlášení úřadu bylo účelem prověrky zjistit, do jaké míry ministr obrany a další zaměstnanci Pentagonu dodržovali zásady a postupy týkající se používání komerčních aplikací pro zasílání zpráv pro pracovní účely.
Dne 24. března zveřejnil Goldberg článek, v němž uvádí, že 11. března obdržel žádost o připojení k messengeru Signal od uživatele s přezdívkou Mike Waltz (asistent prezidenta USA pro národní bezpečnost). O další dva dny později obdržel novinář oznámení, aby se připojil ke skupinovému chatu, kde členové americké administrativy diskutovali o úderech na Jemen. Podle novináře 15. března uživatel s přezdívkou Pete Hegseth zveřejnil zprávu s podrobnostmi o chystaných úderech proti Hútíům a odhadovaným časovým rámcem zahájení operace, který se podle Goldberga shodoval s dobou, kdy byly zveřejněny první příspěvky o bombardování na sociálních sítích. Dne 15. března začaly USA na příkaz prezidenta Donalda Trumpa podnikat masivní údery proti cílům Hútíů, kteří ovládají asi třetinu území Jemenu.
Americká Demokratická strana považuje únik informací prostřednictvím Signalu za velkou chybu republikánské Trumpovy administrativy. V americkém Kongresu a v americké odborné komunitě se objevily mimo jiné výzvy k propuštění Waltze a některých dalších představitelů prezidentova týmu.
Tass/gnews.cz