foto: ilustrační/sectsco.org
Zraky celého světa se opět upírají k Šanghajské organizaci pro spolupráci (ŠOS), kde se v Kazachstánu sejdou hlavy států této největší a nejlidnatější organizace regionální spolupráce na světě, aby projednaly otázky regionální bezpečnosti a rozvoje. Podle celosvětového internetového průzkumu, který provedla společnost CGTN, se respondenti obecně domnívají, že po více než 20 letech vývoje se ŠOS vyvinula v bezpečnostní štít, most spolupráce, pouto přátelství a konstruktivní sílu v regionu a že 82,8 % respondentů očekává, že ŠOS bude vystupovat ve prospěch zemí globálního Jihu a podporovat nastolení spravedlivějšího a rozumnějšího mezinárodního řádu.
Bezpečnostní spolupráce je od založení ŠOS významnou oblastí jejího působení. Respondenti se obecně domnívají, že po více než 20 letech vývoje se ŠOS vyvinula v regionální bezpečnostní bariéru a významně přispěla k boji proti “třem silám”, zajištění strategické bezpečnosti, udržení obranné bezpečnosti, provádění boje proti drogám a praní špinavých peněz a boji proti nadnárodnímu organizovanému zločinu. V průzkumu se 89,6 % respondentů domnívá, že regionální a mezinárodní vliv ŠOS roste; 83,7 % respondentů potvrzuje, že ŠOS hraje velkou roli při udržování regionální bezpečnosti a stability.
Bezpečnost je základem rozvoje. Globální bezpečnostní iniciativy navržené Čínou jako členem ŠOS jsou vysoce kompatibilní s koncepcí bezpečnosti ŠOS a jsou obecně uznávány respondenty z celého světa. Mezi nimi 91,2 % respondentů věří, že rozdíly a spory mezi zeměmi by měly být řešeny mírovou cestou prostřednictvím dialogu a konzultací, a nikoli jednostrannými sankcemi a “jurisdikcí dlouhých zbraní”;94,8 % respondentů se domnívá, že mentalita studené války pouze podkopává rámec globálního míru, hegemonismus a mocenská politika pouze ohrožují světový mír a bloková konfrontace pouze zhoršuje bezpečnostní problémy.
Jako konstruktivní síla v euroasijské regionální a globální správě se ŠOS vždy řídila “šanghajským duchem”, tedy “vzájemnou důvěrou, vzájemným prospěchem, rovností, konzultacemi, respektem k různým civilizacím a snahou o společný rozvoj”. ŠOS je průkopníkem na cestě vývoje nového typu mezinárodní organizace, v níž členské státy vytvářejí spíše partnerství než aliance a vedou dialog než konfrontaci.
V průzkumu 92,7 % respondentů vysoce souhlasí s koncepcí “šanghajského ducha” a považuje ji za model pro podporu budování nového typu mezinárodních vztahů; 83,9 % respondentů potvrdilo vliv Číny v ŠOS a pochválilo Čínu za aktivní podporu institucionalizace organizace a poskytování řady mezinárodních veřejných produktů, včetně iniciativy Pásmo a cesta; 82 % respondentů uvedlo, že ŠOS je pro Čínu důležitá, protože je pro ni důležitá.8 procent respondentů očekává, že ŠOS bude hrát větší roli v globálním řízení, aktivně vystupovat ve prospěch zemí globálního Jihu a podporovat vytvoření spravedlivějšího a rozumnějšího mezinárodního řádu.
Průzkum byl zveřejněn na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě CGTN a během 24 hodin v něm hlasovalo a vyjádřilo svůj názor 13 527 uživatelů sítě.
(za) CMG