Francouzští prokurátoři ve středu vynesli rozsudek nad Marine Le Penovou, která je obžalována ze zpronevěry peněz EU a jejíž prezidentské ambice visí na vlásku.
Marine Le Penová již několik týdnů vrhá veškerou svou energii do boje proti podle ní nespravedlivým obviněním, že její strana zpronevěřila finanční prostředky Evropského parlamentu. Přední představitelka francouzské krajní pravice nyní stojí před klíčovým okamžikem ve významném soudním procesu, v němž je v sázce její oprávnění kandidovat na prezidentku v roce 2027.
Le Penová očekává verdikt o vině, protože prokurátoři ve středu uzavírají svůj případ a předkládají návrh trestu. Soudní proces má skončit 27. listopadu a verdikt má být vynesen později.
Národní shromáždění a 25 jeho představitelů, včetně Le Penové, je obviněno z toho, že v rozporu s předpisy bloku 27 zemí použilo peníze určené pro asistenty poslanců EU namísto toho na výplaty zaměstnanců, kteří pro stranu pracovali v letech 2004 až 2016. Národní shromáždění se v té době jmenovalo Národní fronta.
Když minulý týden mířila do pařížské soudní síně, Le Penová popřála Donaldu Trumpovi „hodně úspěchů“ ve zprávě na X. Francouzská krajně pravicová vůdkyně, která slíbila, že se v roce 2027 bude počtvrté ucházet o prezidentský úřad, má možná na mysli, že Trumpovo odsouzení za trestný čin z počátku tohoto roku neodklonilo jeho cestu od Bílého domu.
Le Penová od počátku dlouhého a složitého soudního procesu vystupuje důrazně, sedí v první řadě, zůstává dlouhé hodiny do noci a vyjadřuje své roztrpčení nad obviněními, která jsou podle ní nesprávná.
Vystudovaná právnička sleduje jednání s mimořádnou pozorností, občas nafoukne tváře, svůj nesouhlas dává najevo důrazným pokyvováním hlavou a přešlapuje, aby se poradila s právníky, přičemž její podpatky hlasitě klapou na tvrdé dřevěné podlaze soudní síně.
Pokud budou Le Penová a její spoluobžalovaní uznáni vinnými, hrozí jim až 10 let vězení a pokuta až milion eur (1,1 milionu dolarů) každému. V posledních dnech se však největší obavy Le Penové soustředily na možnost soudu uložit jí trest zákazu kandidatury. Podobný případ týkající se francouzské centristické strany skončil na začátku tohoto roku pokutami a podmíněnými tresty odnětí svobody.
Bylo vidět, jak se svými právníky probírá právní složitosti takového scénáře, který by mohl ztížit, nebo dokonce zničit její snahu o další prezidentskou kandidaturu. Le Penová byla v prezidentských volbách v letech 2017 a 2022 druhá za prezidentem Emmanuelem Macronem a volební podpora její strany v posledních letech rostla.
V rozhovoru s novináři před soudní síní se zdálo, že Le Penová připravuje půdu pro možné odsouzení komentáři o vině, které označila za předvídatelné – přesto uvedla, že nepřipadá v úvahu, že by se vzdala nebo snížila své politické ambice.
„Mám pocit, že se nám nepodařilo vás přesvědčit,“ řekla Le Penová minulý týden senátu složenému ze tří soudců, když v hodinu a půl trvajícím projevu prokládaném politickými poznámkami, které zřejmě měly zaznít z úst mnoha novinářů v soudní síni, podrobně rozvedla své argumenty.
Le Penová odmítla obvinění, že stála v čele „systému“, který měl odčerpávat peníze z parlamentu EU ve prospěch její strany, kterou vedla v letech 2011-2021.
Namísto toho tvrdila, že úkoly asistentů měly být přizpůsobeny různým činnostem europoslanců, včetně některých vysoce politických úkolů souvisejících se stranou.
Parlamentní asistent „je status“, řekla. „Nevypovídá nic o práci, nic o tom, jaká práce je požadována, od sekretářky po autora projevů, od právníka po grafika, od bodyguarda po zaměstnance kanceláře europoslance.“
Spoluobžalovaní Le Penové – z nichž většina jí vděčí za svou politickou nebo profesní kariéru – vypovídali pod jejím přísným dohledem.
Někteří z pomocníků poskytovali rozpačitá a zmatená vysvětlení, když čelili nedostatku důkazů, že jejich práce souvisela s parlamentem EU.
Často mohli slyšet, jak přináší upřesnění nebo opravy, i když na ni nepřišla řada, aby vystoupila před soudem. Někdy přerušila bod, který přednesli, hlasitým „voilà“ („to je ono“).
Le Penová trvala na tom, že strana „nikdy neměla sebemenší výtku ze strany Parlamentu“ až do roku 2015, kdy Martin Schulz, tehdejší předseda evropského orgánu, upozornil francouzské orgány na možné podvodné využívání finančních prostředků EU členy Národní fronty.
„Vraťme se zpět v čase. Pravidla buď neexistovala, nebo byla mnohem pružnější,“ řekla.
Le Penová se obávala, že soud vyvodí nesprávné závěry z běžných praktik strany, které byly podle ní legitimní.
„Je to nespravedlivé,“ zopakovala. „Když je někdo přesvědčen, že rajče znamená kokain, celý seznam potravin se stane podezřelým!“ dodala.
Předsedkyně soudu Bénédicte de Perthuisová prohlásila, že bez ohledu na to, o jaké politické otázky může jít, se má soud držet právní argumentace.
„Nakonec jedinou otázkou, na které záleží …, je určit na základě souboru důkazů, zda parlamentní asistenti pracovali pro poslance, ke kterému byli přiděleni, nebo pro Národní shromáždění,“ řekla de Perthuisová.
Právník Evropského parlamentu Patrick Maisonneuve uvedl, že náklady na podezřelou zpronevěru se odhadují na 4,5 milionu eur. „V posledních několika týdnech se velmi jasně ukázalo, že podvod je, myslím, z velké části prokázán,“ řekl v úterý novinářům.
Maisonneuve uvedl, že někteří z obviněných zřejmě dostali instrukce, „aby jako dobří vojáci dávali stejné kolektivní odpovědi pro stranu a zachránili šéfa“.
Při svém posledním slyšení před prokurátory ve středu Le Penová vyzvala soudce, aby viděli „důkazy o (její) nevině“.
„Soud může napsat, že jsme nepořádní, někdy neorganizovaní… To není zločin,“ řekla.
France24/ gnews – RoZ
FOTO – Facebook Marinr Le Penové