Foto: pixabay/iportal24.cz
Téměř 23 tisíc mrtvých, kolem 60 tisíc zraněných, milion vysídlených, operace bez anestetik, nedostatek vody, bez energií a bez internetu. Tak vypadá pásmo Gazy přesně po třech měsících izraelské pozemní operace. Bylo možné tomu zabránit, a proč celosvětové orgány nekonají, když už i generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že každých deset minut zemře v Gaze jedno dítě? Mezinárodní společenství si je dobře vědomo toho, že Spojené státy zavírají oči před izraelskými akcemi v pásmu Gazy, ve skutečnosti se jedná o souhlas s genocidou.
Téměř osiřelé USA
Ne tak úplně nadarmo. Vždyť kdo vetoval rezoluci zasazující se o příměří? Ano, Spojené státy. Příkladem budiž hlasování z noci v úterý na 13. prosince, při němž sice dokonce už i Austrálie, Kanada, Japonsko a několik dalších spojenců USA změnily svůj postoj a hlasovaly pro nejnovější rezoluci OSN vyzývající k okamžitému příměří v Gaze, jenže Spojené státy do toho »hodily vidle«. Není přitom bez zajímavosti, že spolu se Spojenými státy hlasovalo pouze už jenom dalších devět zemí, krom Izraele například i Česká republika…
Podle The Washington Post tak už tehdy stěžejní zastánci Spojených států a Izraele změnili svůj názor, když »rostly oběti na palestinských civilistech« a sílily protesty veřejnosti. »Výsledek hlasování ukázal téměř úplnou izolaci Spojených států a to, že neexistuje shoda na americko-izraelském narativu,« citovaly noviny Rašída Chalídího, profesora moderních arabských studií na Kolumbijské univerzitě. »Zatímco západní vlády jsou obecně na straně Izraele, veřejné mínění v těchto zemích se mění,« dodal.
Například zrovna minulý týden musela už v Londýně použít proti propalestinským demonstrantům policie sílu. Záběry zveřejněné na internetových stránkách deníku The Daily Telegraph ukazují, že policisté vytvořili řetěz a vytlačili demonstranty ze St James’s Parku a poté zablokovali cestu účastníkům pochodu, kteří se chystali přejít Temži po Westminsterském mostě.
Mnozí z protestujících vyšli do ulic v maskách s podobiznami britských a izraelských politiků, včetně premiérů obou zemí, Rišiho Sunaka a Benjamina Netanjahua. Mezi hesly protestujících byla například »Izrael je teroristický stát« nebo »Riši Sunak je lhář, požadujeme příměří«.
Rétorika Spojených států k tomu je sama o sobě protichůdná.
Tento týden například americký ministr zahraničí Anthony Blinken prohlásil, že Izrael určitě nemá zájem na vyhrocení situace na hranici s Libanonem. »Myslím, že z pohledu Izraele je zřejmé, že nemá zájem a nechce eskalaci. To bylo jasné od samého počátku,« řekl Blinken. »Musí však být také plně připraven se bránit a hájit právo svých lidí žít ve své zemi a ve svých domovech.«
Ministr zahraničí zdůraznil, že Libanon rovněž neusiluje o eskalaci a z pohledu Washingtonu zůstává problémem postoj šíitské strany Hizballáh. »Problémem je v podstatě Hizballáh a to, jaké kroky podniká,« řekl. Blinken dodal, že země, které mají s Hizballáhem vztahy a vliv na tuto stranu, by se toho měly snažit využít k udržení kontroly nad situací.
Politolog a publicista František Krincvaj připomněl, že vznik státu Izrael je ukázkou, jak se problém nemá řešit. »Aktivita sionistických organizací a pocit studu a viny za smrt šesti milionů Židů usnadnilo a urychlilo vytvoření židovské domoviny, která krvavě přerostla v židovský stát Izrael. Bohužel, to vše za cenu velkého násilí. Je to klasická ukázka toho, že každá snaha o nápravu nespravedlnosti pomocí jiné nespravedlnosti nikdy nic nevyřeší a klid a mír nenastolí. Proto i dnes, tolik let po druhé světové válce, pokračuje palestinsko-izraelský konflikt a není světla na konci tohoto tunelu,« konstatoval pro iportaL24.cz s tím,
USA mělo a stále ještě má Izrael jako svou policejní strážní věž na Blízkém východě. Z toho jasně vyplývá arogance, neadekvátní dlouhodobá blokáda pásma Gazy, kde izraelská armáda vyloženě plošně bombarduje civilisty s výmluvou, že je na těch místech radikální Hamás. Co je rozhodně skandální, že Izraelci bombardovali také pobočky OSN a hlavně uprchlické tábory plné civilistů, hlavně matek s dětmi,« upozornil generální tajemník Komunistické strany Československa Roman Blaško. »Celý tento konflikt se musí okamžitě zastavit, v rámci OSN a mezinárodních organizaci uzavřít konkrétní dohody,« dodal Blaško.
»Už od přelomu 60. a 70. let minulého století jde o nejvýbušnější region, bohužel tam nevidím příliš osobností, které by chtěly jít cestou nositelů Nobelovy ceny za mír a pokračovaly v tzv. cestovní mapě, která by vedla k naplnění rezoluce OSN o vytvoření státu Palestina a státu Izrael. Jde skutečně o velmi nebezpečný vývoj nejen pro tento region, ale pro celý svět,« upozornil předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory, bývalý předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.
iportal24.cz