Slovenský plynárenský průmysl (SPP) začal 1. února letošního roku dovážet ruský plyn na Slovensko prostřednictvím plynovodu TurkStream. Od dubna by se měly tyto dodávky zdvojnásobit. Na setkání s novináři to ve čtvrtek řekl předseda představenstva SPP Vojtech Ferencz.
O jaké objemy půjde, Ferencz neupřesnil. Připomněl, že SPP má platnou smlouvu s ruským Gazpromem a cena za tranzit plynu této společnosti je výrazně nižší než u ostatních dodavatelů.
Michal Ľalík, ředitel obchodní divize SPP, uvedl, že i přes tuto dohodu bude Slovensko pravděpodobně muset dovážet plyn jinými cestami, protože kapacita plynovodu přes Maďarsko nestačí na pokrytí celé spotřeby. Nejpravděpodobnější cesta je z Německa přes Českou republiku, kde má SPP rezervovanou kapacitu.
V lednu SPP uspokojoval potřeby svých zákazníků především čerpáním plynu ze zásobníků, kde má společnost k aktuálnímu datu stále nadprůměrné zásoby plynu.
Ferencz zdůraznil, že prioritou společnosti SPP je zajistit dostatečné zásoby a dodávky plynu pro své zákazníky. Problémem je rostoucí cena plynu a vyšší náklady na dodávky alternativními cestami.
Ceny plynu v současné době překračují dlouhodobá maxima a pohybují se kolem 53 eur za megawatthodinu (MWh). Ještě v prosinci, před oznámením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zastavení jakéhokoli tranzitu plynu přes Ukrajinu, se pohybovaly kolem 40 eur/MWh. Na současnou cenu se plyn dostal po informacích o nedostatku plynu na Ukrajině a po zveřejnění negativní předpovědi počasí na příští týdny.
Nestandardní je také cena plynu na burze pro dodávky v letních měsících letošního roku, která je vyšší než cena plynu pro dodávky v zimních měsících. To znamená, že obchodníci se obávají nedostatku plynu v létě, kdy země EU musí naplnit zásobníky, aby splnily nařízení EK o dostatečných zásobách plynu na začátku topné sezóny.
TASR/ gnews – RoZ
FOTO – SPP