WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že je „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina a že by na odběratele ruské ropy uvalil druhotná cla ve výši 25 až 50 procent, pokud by měl pocit, že Moskva blokuje jeho úsilí o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Trump řekl televizi NBC News, že je velmi rozzlobený poté, co Putin minulý týden kritizoval důvěryhodnost vedení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedla televize s odvoláním na telefonický rozhovor z počátku neděle.
Trump se od svého lednového nástupu do funkce snaží zprostředkovat ukončení rusko-ukrajinského konfliktu. Jeho nedělní ostré komentáře na adresu Putina odrážejí jeho rostoucí frustraci z nedostatečného pokroku v otázce příměří.
Trump také uvedl, že by mohl nová obchodní opatření zavést do měsíce, a tento týden plánuje s Putinem hovořit. Z Moskvy nepřišla žádná okamžitá reakce.
V pátek Putin navrhl, že by na Ukrajině mohla být zavedena určitá forma dočasné správy, která by umožnila nové volby, jež by mohly Zelenského vytlačit.
Rostoucí tlak na ukončení konfliktu
Trumpův komentář o Putinovi následoval po celodenním jednání s finským prezidentem Alexandrem Stubbem, které se uskutečnilo v sobotu během Stubbovy nečekané návštěvy Floridy.
Stubbova kancelář v neděli uvedla, že Trumpovi řekl, že je třeba stanovit termín pro nastolení rusko-ukrajinského příměří, aby k němu došlo, a navrhl 20. duben, protože do té doby bude Trump v úřadu tři měsíce.
Američtí představitelé samostatně tlačili na Kyjev, aby přijal kritickou dohodu o nerostných surovinách, z jejíhož shrnutí vyplývá, že Washington požadoval kontrolu nad příjmy z ukrajinských přírodních zdrojů po celá léta. Zelenskyj uvedl, že kyjevští právníci musí návrh přezkoumat, než se bude moci k americké nabídce blíže vyjádřit.
V návaznosti na jednání mezi USA a Ukrajinou o dohodě o nerostných surovinách nabídl Putin USA také budoucí hospodářskou dohodu o společném průzkumu ruských ložisek kovů vzácných zemin.
Médium Izvestija v pondělí informovalo, že Moskva a Washington zahájily rozhovory o společných projektech týkajících se kovů vzácných zemin a dalších projektů v Rusku. Rovněž uvedl, že o spolupráci by se mohlo dále jednat na dalším kole rusko-amerických rozhovorů, které by se mohlo uskutečnit v polovině dubna v Saúdské Arábii.
Trump od svého nástupu do funkce vyhrožuje a uvaluje cla na dovoz do USA ze zemí s obchodním přebytkem. Uvalil také vysoká cla na ocel, hliník a automobily, která zasáhla klíčové spojence USA, jako je Kanada a EU.
Podle Williama Reinsche, bývalého vysokého úředníka ministerstva obchodu, který nyní působí v Centru pro strategická a mezinárodní studia, by jeho nejnovější celní hrozby způsobily další kolo narušení v celých USA. Uvedl, že nahodilý způsob, jakým Trump oznamuje a vyhrožuje cly, nechává mnoho otázek nezodpovězených, včetně toho, jak mohou američtí úředníci vysledovat a prokázat, které země nakupují ruskou ropu.
Trump připravil půdu pro nedělní zprávy tím, že minulý týden zavedl 25procentní sekundární clo na dovoz do USA z jakékoli země, která nakupuje ropu nebo plyn z Venezuely.
Kromě toho Trump v neděli také pohrozil, že sekundárními sankcemi postihne odběratele íránské ropy, pokud Teherán nedosáhne dohody o ukončení svého jaderného zbrojního programu. Již dříve v březnu Trump napsal íránskému nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu dopis, v němž varoval, že Teherán musí buď přistoupit na nová jednání, nebo čelit vojenské konfrontaci.
Íránský prezident Masúd Pezeškán v neděli uvedl, že Írán odmítl možnost přímých rozhovorů, ale je otevřen nepřímým jednáním. Pezeshkian zdůraznil, že Írán se sice v zásadě nebrání jednání, ale Washington musí nejprve napravit svá „pochybení“ z minulosti a obnovit důvěru.
CMG/gnews.cz