Americký prezident Donald Trump prohlásil, že příští měsíc přistoupí k zavedení cel na Kanadu a Mexiko a zpřísní pravidla pro čínské investice v USA. Nálada na trzích se zhoršila, protože převládl risk-off.
V projevu na tiskové konferenci v Bílém domě prezident Trump uvedl, že odložená cla na Kanadu a Mexiko budou pokračovat příští měsíc. Tento slib přišel v pondělí poté, co podepsal memorandum, v němž vládnímu výboru sdělil, že má omezit čínské výdaje do technologií, energetiky a dalších strategických amerických odvětví. Obě akce představují riziko eskalace potenciální globální obchodní války, což tlačí na náladu na světových trzích.
Trump přistoupí k uvalení cel na Kanadu a Mexiko
„Cla pokračují včas, podle plánu,“ odpověděl Trump novinářům na otázku, zda bude pokračovat v odložených clech na Kanadu a Mexiko. Trump původně oznámil plán uvalit 25% cla na Kanadu a Mexiko a 10% odvody na kanadskou ropu na začátku měsíce, které měly vstoupit v platnost 4. února. Poté jej o měsíc odložil poté, co se obě země dohodly na zpřísnění svých hranic s cílem zastavit nelegální migranty a obchod s drogami, zejména fentanylem. Krátce poté oznámil plán uvalit 25% dovozní clo na ocel a hliník, následovaný exekutivním příkazem k prošetření recipročních cel vůči všem obchodním partnerům, přičemž obě opatření mohou začít platit v dubnu. Jak již bylo zmíněno, Kanada a Mexiko budou čelit složeným clům, což bude mít na obě země značný hospodářský dopad.
Rozšiřující se obchodní válka mezi USA a Čínou
Spolu s oznámením cel na Mexiko a Kanadu zavedl tento měsíc také plošná 10% cla na čínské zboží, což podpořilo odvetná opatření čínské vlády. O víkendu navrhl poplatky za používání obchodních lodí vyrobených v Číně, aby omezil dominantní postavení této země při výrobě plavidel.
Minulý pátek podepsal memorandum, kterým pověřil Výbor pro zahraniční investice, aby omezil čínské investice v USA. V příkazu se uvádí, že Čína „využívá náš kapitál a vynalézavost k financování a modernizaci svých vojenských, zpravodajských a bezpečnostních operací, což představuje přímé ohrožení bezpečnosti Spojených států“. USA zavedou nová pravidla „k omezení využívání svého kapitálu, technologií a znalostí zahraničními protivníky, jako je Čína, aby bylo zajištěno, že budou povoleny pouze takové investice, které slouží americkým zájmům“. Čínské ministerstvo obchodu v reakci na to ve svém prohlášení uvedlo, že nová pravidla jsou „velmi nerozumná“ a „budou dále narušovat bilaterální investice, což neprospěje ani USA, ani Číně“. Dodalo, že Čína naléhavě vyzývá USA, aby „přestaly politizovat a ozbrojovat hospodářské a obchodní otázky“, a varovalo, že „přijme nezbytná opatření na ochranu svých legitimních práv a zájmů“.
Akciové trhy klesají, USD posiluje, zlato dosahuje nového maxima
Investiční nálada se v souvislosti s Trumpovým rozšířením celních a obchodních hrozeb zhoršila a světové akciové trhy v pondělí většinou klesly. Tři americké benchmarky včetně Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq prodloužily třídenní sérii ztrát.
Čínské akciové trhy ustoupily z měsíční rallye, přičemž index Hang Seng klesl z nejvyšší úrovně od února 2022. Index otevřel prudce níže, než se v úterý odrazil ode dna. Naopak výjimečný byl německý DAX, který díky optimismu vůči výsledkům voleb skončil výše. Na tomto benchmarku se však pravděpodobně projeví vlnové efekty z globálních trhů, neboť se rýsují stranická jednání o sestavení nové vlády.
V měnách americký dolar posílil z dvouapůlměsíčního minima v důsledku nálady na snížení rizika. Kanadský dolar, mexické peso a čínský jüan vůči zelené měně oslabily. Euro ustoupilo z intradenního maxima a vůči dolaru skončilo beze změny.
Zlato dosáhlo nového maxima v důsledku zvýšené poptávky po útočištích v souvislosti s ekonomickou nejistotou. Posílený americký dolar však může omezit jeho růstovou dynamiku, zatímco signál překoupenosti pravděpodobně povede k technické korekci drahého kovu.
euronews/ gnews.cz – RoZ
FOTO – Facebook