Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan se v pondělí, v den tříletého výročí ruské invaze na Ukrajinu, sešel v Ankaře se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, aby jednali o nejrůznějších otázkách, od konfliktu až po aspirace Turecka na členství v EU a BRICS.
Na společné tiskové konferenci po jednání Fidan prohlásil, že jednání o členství Turecka v EU se „de facto zastavila“ kvůli „islamofobnímu“ pohledu bloku.
Člen NATO Turecko se stalo kandidátem na vstup do EU v roce 1999 a jednání o členství zahájilo v roce 2005. V roce 2018 se však její snaha zastavila kvůli ústupu země od demokracie a erozi právního státu za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jakož i kvůli sporům s Kyprem, který je členem EU.
„S Evropskou unií, která je hned vedle nás a která je vysoce institucionalizovaná, máme dlouhodobé dobrodružství spojené s členstvím,“ řekl Fidan.
„Jednání o členství v určitém bodě zamrzla kvůli tomu, že Evropská unie se kvůli své identitární politice necítí být ochotna přijmout velkou muslimskou zemi do svých řad. Nikdo to neříká otevřeně, ale taková je situace,“ dodal. V souvislosti s otázkou spolupráce se skupinou rozvíjejících se ekonomik BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika, Etiopie, Írán, Egypt a Spojené arabské emiráty) Fidan zdůraznil význam přítomnosti Turecka na různých fórech, aby si upevnilo své místo v globálním ekonomickém řádu.
Turecko požádalo o vstup do skupiny, které předsedá Rusko, jako plnoprávný člen v loňském roce s deklarovaným cílem „současně“ posílit své vazby s Východem i Západem, ale podle Fidana mu členství nebylo nabídnuto.
„Pozorně sledujeme BRICS, jasně jsme projevili zájem, ale pokud víme, BRICS nábor nových členů zmrazil, aby dotáhl do konce vlastní institucionalizaci,“ řekl. „Členství nám nabídnuto nebylo. Proto v současné době nadále pozorně sledujeme dění.“
Fidan pochválil BRICS ve srovnání s EU: „Na rozdíl od Evropské unie je složení BRICS velmi inkluzivní. Když vidíme, že se spojují země všech barev pleti, náboženství, kultur a civilizací … Ať už jsou lidé a civilizace jakékoliv, snaží se zde vytvořit platformu. Doufám, že se zde také rozvine institucionalizovaný a inkluzivní ekonomický přístup.“
V září loňského roku Fidan prohlásil, že Turecko by neusilovalo o členství v BRICS, pokud by země získala členství v EU.
Turecko považuje BRICS za příležitost k posílení hospodářské spolupráce s členskými státy a její představitelé zdůraznili, že případné členství by nemělo vliv na povinnosti země vůči NATO nebo na vazby se západními zeměmi.
Erdogan, který je u moci již více než dvacet let, se snaží o nezávislejší zahraniční politiku Turecka a posílení jejího globálního vlivu.
euronews/ gnews.cz – RoZ
FOTO – mfa.gov.tr