Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v neděli oznámil, že rozhovory mezi americkou a ukrajinskou delegací v saúdskoarabském hlavním městě Rijádu byly „produktivní a soustředěné“ a byly na nich projednány „klíčové body včetně energetiky“. Rozhovory se uskutečnily den předtím, než se představitelé USA setkají s ruskou delegací.
V příspěvku na platformě sociálních médií X Umerov, který vedl ukrajinskou delegaci, zdůraznil, že cílem prezidenta Volodymyra Zelenského je „zajistit spravedlivý a trvalý mír“ pro Ukrajinu a celou Evropu, a prohlásil: „Pracujeme na tom, aby se tento cíl stal skutečností.“
V ukrajinské delegaci byli podle agentury Ukrinform také státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Oleksandr Karasevič, náměstci vedoucího prezidentské kanceláře – Pavlo Palisa a Ihor Žovkva – a náměstek ministra energetiky Mykola Kolisnyk.
Palisa téhož dne potvrdil, že se s ruskou delegací v Rijádu nesetkají.
V neděli večer Zelenskyj ve videopřenosu uvedl, že rozhovory, které se toho dne uskutečnily mezi americkými a ukrajinskými představiteli, byly „velmi produktivní“. Vyzval rovněž všechny strany, aby pokračovaly v tlaku na Rusko a přiměly ho k dosažení „skutečného“ příměří.
Rozhovory se uskutečnily téměř dva týdny po předchozím setkání obou stran v saúdském přístavním městě Džidda, na kterém Kyjev souhlasil s návrhem Washingtonu na 30denní příměří výměnou za to, že USA zruší pozastavení vojenské pomoci Ukrajině a sdílení zpravodajských informací s ní.
Je pozoruhodné, že toto setkání předchází jednání mezi americkou a ruskou delegací, které se má uskutečnit v pondělí.
V delegaci Kremlu je podle poradce ruského prezidenta předseda výboru pro mezinárodní záležitosti v horní komoře ruského parlamentu Grigorij Karasin a poradce šéfa ruské Federální bezpečnostní služby Sergej Beseda.
Rozhovory se konají jen několik dní poté, co Zelenskyj obvinil svého ruského protějška Vladimira Putina, že brzdí snahy o příměří a zároveň se nadále chová jako „agresor“. Navzdory tomu, že se oba lídři v zásadě dohodli na omezeném příměří, útoky Kremlu na Ukrajinu neustaly, ale spíše zesílily.
Na pátečním summitu EU v Bruselu zazněly opětovné výzvy k posílení evropské obrany. Vedoucí představitelé EU se shodli, že 27 členů bloku musí být do roku 2030 plně schopno bránit se ruskému útoku.
Zvláštní vyslanec Steve Witkoff vede delegaci USA v Saúdské Arábii. V rozhovoru pro americká média Witkoff uvedl, že nevěří obavám, že Putin usiluje o další území v Evropě.
„Prostě nevidím, že by chtěl zabrat celou Evropu. Tohle je mnohem jiná situace než za první a druhé světové války, to žádné NATO neexistovalo,“ řekl. „Pro mě je to prostě… V tomto smyslu ho beru za slovo. A myslím, že k tomuto přesvědčení začínají dospívat i Evropané. Ale na tom jaksi nezáleží. To je akademická záležitost.“
Řekl také, že má v úmyslu pouze splnit program „svého šéfa“, amerického prezidenta Donalda Trumpa, tedy ukončit válku. Trump v sobotu prohlásil, že snahy o zastavení další eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou jsou „do jisté míry pod kontrolou“. Uvedl také, že doufá, že jednání v Rijádu nabídnou průlom, který by konečně ukončil více než tříletou válku.
euronews/ gnews.cz – RoZ