Foto: Xinhua
Roboti pracují v montážní dílně čínského výrobce automobilů Seres Group v nové oblasti Liangjiang v jihozápadní Číně, obec Čchung-čching, 25. dubna 2024. S rostoucí poptávkou po řešeních čisté energie v boji proti změně klimatu naznačuje globální situace spíše naléhavou potřebu rozšíření výrobních kapacit než jejich přebytek.
PEKING, 19. května (Xinhua) – Při pohledu na dodatečná americká cla na čínské ekologické výrobky, včetně elektromobilů a solárních panelů, a na obvinění z „nadbytečných kapacit“ v těchto odvětvích se objevuje přízrak mentality „kyselých hroznů“.
Výzva americké strany, aby Čína omezila svůj prosperující průmysl, vyvolává otázku: Pokud označíme vývoz 12 % elektrických vozidel vyrobených v Číně za nadbytečnou kapacitu, co potom Německo, Japonsko a Spojené státy, které vyvážejí 80, 50 a 25 % svých automobilů?
Na rozdíl od tvrzení o nadbytečné kapacitě ukazuje realita v odvětví nových energetických vozidel ve skutečnosti nedostatečnou kapacitu. Prognózy Mezinárodní energetické agentury (IEA) naznačují, že do roku 2030 celosvětová poptávka po nových energetických vozidlech trojnásobně překoná loňské hodnoty a dosáhne 45 milionů vozidel, přičemž poptávka po bateriích prudce vzroste na 3500 GWh.
Tvrzení o „nadměrné kapacitě“ se zdá být stále více neopodstatněné a možná slouží jako zastřená záminka k zakrytí oblastí, v nichž USA zaostávají.
Čínské podniky zabývající se novou energií zdokonalily svou konkurenční výhodu během let inovací a hospodářské soutěže. Mezitím Spojené státy každoročně vyvážejí značné množství tryskových letadel, zemědělských produktů, high-tech zboží a finančních služeb, což převyšuje domácí poptávku. Přesto se zdržují označování stejnou nálepkou „nadbytečné kapacity“ a považují tato odvětví za oblasti s konkurenční výhodou, které jsou klíčové pro posílení obchodní bilance.
Historicky jsou Spojené státy významným vývozcem zboží a služeb, na něž připadá značný podíl celosvětového vývozu.
Argument USA o „nadbytečné kapacitě“ je tedy třeba odmítnout. Ztělesňuje vlastní zájem a prozrazuje pocity závisti, úzkosti a hegemonie, což je v rozporu s ekonomickými zásadami a globálními zájmy. Takovéto „kyselé hrozny“ mohou Spojeným státům uškodit. Konstruktivnějším přístupem by bylo přijetí průmyslových předností Číny jako vzájemného přínosu, nikoli jejich odmítání, což by podpořilo spolupráci a prosperitu v širším měřítku.
Úspěch Číny v oblasti ekologických výrobků vyplývá z jejích silných schopností, které se vyznačují spolehlivostí, cenovou dostupností, nezávislými inovacemi, tržní konkurencí a rychlým technologickým pokrokem v rámci rozsáhlého trhu, nikoliv ze závislosti na dotacích.
Je nesporné, že světoví spotřebitelé a podniky sklízejí plody technologicky zdatné čínské výroby. Čínské společnosti nabízejí spolehlivé a cenově výhodné výrobky, které obohacují globální dodavatelský řetězec a podporují investice v různých zemích, čímž stimulují hospodářský růst, zmírňují inflaci a rozvíjejí úsilí v oblasti technologií a udržitelnosti.
Setrvávání v mentalitě „kyselých hroznů“ může mít neblahé následky. V dubnu zpráva newyorské Federální rezervní banky upozornila na to, jak kontroly vývozu v USA vedly k rozsáhlému oddělení amerických dodavatelů od čínských protějšků, což mělo za následek značné finanční ztráty, snížení ziskovosti a snížení počtu pracovních sil u dotčených amerických subjektů.
Je nezbytné vyvrátit představu o neotřesitelné dominanci USA ve všech odvětvích. Spojené státy by měly vůči čínské zdatnosti v určitých oblastech zaujmout objektivní, racionální a kooperativní postoj a uvědomit si, že společná budoucnost lidstva závisí spíše na inovacích a spolupráci než na sankcích a potlačování.
Xinhua/gnews.cz-RoZ_07