BRNO – Ústavní soud (ÚS) zrušil klíčové ustanovení zákona, které znemožňovalo soudní přezkum rozhodnutí o neudělení povolení k vývozu zboží dvojího užití. Jedná se o materiály a technologie, které mohou sloužit jak k civilnímu, tak k vojenskému využití – typicky například chemické látky, elektronika, software, nebo zařízení s možným použitím při výrobě zbraní. Dosavadní právní úprava výslovně stanovovala, že rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu, jimiž nebylo uděleno povolení k vývozu těchto komodit, nepodléhají soudnímu přezkumu. Podle Ústavního soudu však takové ustanovení odporuje základním principům právního státu a právu na spravedlivý proces, jak je zakotveno v Listině základních práv a svobod.
Podnět k posouzení podal Městský soud v Praze v rámci konkrétního sporu. Ten musel řešit případ, kdy firma napadla zamítavé rozhodnutí ministerstva, avšak soud byl kvůli výslovnému zákazu přezkumu nucen žalobu odmítnout. Soudci však měli za to, že takové omezení je v rozporu s ústavním pořádkem, a obrátili se na Ústavní soud. Ten dal jejich argumentaci dnes za pravdu.
„Omezení soudního přezkumu veřejnoprávního rozhodnutí, které má přímý dopad na práva jednotlivce, představuje zásah do samotné podstaty ústavně garantovaného práva na soudní ochranu,“ uvedl v odůvodnění nálezu soudce zpravodaj Jan Svatoň. Podle něj není možné, aby správní orgán – v tomto případě Ministerstvo průmyslu a obchodu – rozhodoval bez jakékoli možnosti následné nezávislé kontroly.
Rozhodnutí Ústavního soudu má potenciálně široké dopady. Vývoz zboží dvojího užití je pod bedlivým dohledem nejen českých úřadů, ale i v rámci mezinárodních závazků České republiky, například vyplývajících z členství v Evropské unii, OSN nebo režimech jako Wassenaar nebo Zanggerův výbor. Stát přitom často odmítá udělení povolení s odkazem na národní bezpečnost nebo mezinárodní sankce. Až dosud proti takovému rozhodnutí nebylo možné se bránit u soudu – nyní se situace mění.
Ministerstvo průmyslu a obchodu na rozhodnutí ÚS bezprostředně reagovalo prohlášením, že verdikt respektuje a připraví návrh legislativních úprav. „Ministerstvo vnímá důležitost ochrany ústavních práv. Zároveň však musí zajistit, aby Česká republika i nadále dostála svým mezinárodním závazkům v oblasti kontroly vývozu citlivých technologií,“ uvedl mluvčí resortu.
Právníci a odborníci na správní právo krok Ústavního soudu vesměs vítají. Upozorňují však na nutnost pečlivého nastavení pravidel pro soudní přezkum. „Soudy musí mít možnost přezkoumat, zda rozhodnutí nebylo svévolné nebo nepřiměřené. Současně ale nemohou nahrazovat odborné posouzení bezpečnostních rizik, které náleží správním orgánům,“ řekl právník Michal Mazanec, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu. Rozhodnutí ÚS tak představuje další krok ve vyvažování mezi ochranou veřejného zájmu a garancí základních práv. Otevírá dveře k větší transparentnosti rozhodování státu v oblasti exportní kontroly, aniž by nutně ohrozil jeho schopnost chránit bezpečnostní a strategické zájmy.
gnews.cz-jav