TAŠKENT – V těchto dnech se pozornost mezinárodního společenství upírá na Uzbekistán, který se nachází v srdci Střední Asie. Od 5. do 9. dubna se v Taškentu uskuteční prestižní mezinárodní akce – 150. shromáždění Meziparlamentní unie. Tato událost, která si získala celosvětovou pozornost, má značný význam nejen pro zemi a region, ale také pro celou mezinárodní parlamentní komunitu. Očekává se, že se shromáždění zúčastní téměř 2 000 delegátů ze 181 zemí, 15 pozorovatelských států a více než 25 mezinárodních a meziparlamentních organizací.
Během shromáždění budou parlamentní delegace na vysoké úrovni z celého světa diskutovat o naléhavých a zásadních otázkách, včetně sociální ochrany obyvatelstva, snižování chudoby, zajištění právního státu, ochrany lidských práv, dosažení rovnosti žen a mužů, rozvoje vědy a techniky a podpory mládeže. Je nezbytné zdůraznit, že v dnešním složitém a rychle se měnícím světě se dosažení sociální spravedlnosti, rovnosti a udržitelného rozvoje stalo zásadní prioritou pro každý stát a společnost.
V této souvislosti představuje jubilejní 150. shromáždění Meziparlamentní unie, které se bude poprvé v historii Střední Asie konat ve městě Taškent, pro Uzbekistán významnou politickou a strategickou událost. Meziparlamentní unie, založená v roce 1889, je největší a nejprestižnější mezinárodní organizací mezi zákonodárnými orgány. Sdružuje více než 180 zemí a zahrnuje 15 regionálních parlamentů a 15 pozorovatelských organizací. Pořádání této akce v naší zemi slouží jako vynikající platforma a příležitost představit širšímu mezinárodnímu společenství výsledky probíhajících reforem prováděných v rámci strategie Uzbekistán 2030 a dalších národních programů.

Stojí za zmínku, že rok 2025 představuje pro Střední Asii, zejména pro Uzbekistán, klíčový okamžik na mezinárodní politické scéně. Poprvé se v Taškentu koná prestižní shromáždění takového rozsahu, které nejen posiluje mezinárodní postavení našeho národa, ale také představuje zásadní krok v integraci regionu do globálních politických procesů. Mezi hlavní cíle pořádání shromáždění patří rozvoj meziparlamentní spolupráce a podpora míru a demokracie. Další událostí na vysoké úrovni je bezesporu první summit „Střední Asie – Evropská unie“, který nedávno začal v historickém městě Samarkand.
V předvečer tohoto fóra poskytl prezident Uzbecké republiky Šavkat Mirzijojev rozhovor celosvětově uznávanému médiu Euronews, v němž se konkrétně věnoval potenciálu Střední Asie a rostoucímu zájmu předních světových mocností o tento region: „Střední Asie již není na okraji dějin, ale mění se v dynamicky se rozvíjející region, který si utváří vlastní strategickou agendu. Politická konsolidace, dosažená vysoká úroveň důvěry a společné hospodářské iniciativy v regionu vytvořily nové příležitosti pro udržitelný rozvoj. Během svého předsednictví středoasijské pětky bude Uzbekistán věnovat zvláštní pozornost třem klíčovým oblastem: posilování regionální bezpečnosti, prohlubování hospodářské integrace a environmentální udržitelnosti.“
Jádro těchto tří prioritních oblastí, které náš prezident zdůraznil, tvoří silná legislativa, podpořená schopným parlamentem, silnou právní kapacitou a mezinárodní spoluprací. V této souvislosti role Taškentu jako hostitele 150. shromáždění dále posiluje mezinárodní postavení našeho regionu. Proměňuje naši zemi v aktivního účastníka globálních politických procesů. Navíc je skutečností, že národní zkušenosti Uzbekistánu v tak kritických oblastech, jako je tvorba zákonů a parlamentní dohled, získávají široké uznání mezinárodního společenství, zahraničních parlamentů i veřejnosti.
Tyto úspěchy nejsou náhodné. V posledních letech se náš národní parlament pod vedením prezidenta Šavkata Mirzijojeva stal díky řadě právních a demokratických reforem aktivním účastníkem socioekonomického rozvoje země a zahraniční politiky. Jedna z klíčových oblastí činnosti Olij Majlisu, mezinárodní meziparlamentní spolupráce, rovněž vstupuje do kvalitativně nové fáze v souladu s rozsáhlými reformami prováděnými v rámci obnovené ústavy a strategie Uzbekistán 2030.
Parlamentní činnost pro sociální rozvoj a spravedlnost
V letošním roce se Shromáždění zabývá právě tímto tématem. Na parlamenty se totiž stále více pohlíží nejen jako na orgány, které přijímají zákony, ale také jako na proaktivní politické instituce, které jsou motorem sociálních změn, zmírňují chudobu, podporují rovné příležitosti a prosazují lidskou důstojnost.
Program shromáždění zahrnuje širokou škálu naléhavých otázek, včetně míru a bezpečnosti, lidských práv, změny klimatu, zapojení mládeže a žen, dopadu ozbrojených konfliktů a spolupráce s OSN. Ústředním bodem jednání budou zejména politická prohlášení a mírové iniciativy na podporu dvoustátního řešení situace v Palestině. Kromě toho je naplánováno několik zvláštních akcí, včetně fóra mládeže, setkání parlamentářek a zasedání o umělé inteligenci, právech dětí a otázkách klimatu. Celkově budou mít účastníci příležitost vyměnit si osvědčené postupy v oblasti posilování úlohy parlamentů při řešení globálních výzev. Jsem přesvědčen, že toto významné shromáždění poskytne účinnou platformu pro konstruktivní dialog a přijetí důležitých rozhodnutí.
Zkušenosti Uzbekistánu v počtu…
Je třeba ocenit, že Uzbekistán v posledních letech dosáhl významného pokroku v oblasti podpory sociálního rozvoje a spravedlnosti. Tyto úspěchy úzce souvisejí s iniciativou, humanismem, prozíravou politickou vizí, pevnou vůlí a obětavým vedením hlavy státu. V této souvislosti věnujme pozornost některým klíčovým statistickým údajů. V letošním roce bylo na úroveň mahaly decentralizováno 102 druhů sociálních služeb. Díky tomu byly zavedeny služby pravidelné péče o děti se zdravotním postižením, což vytvořilo příležitost pro 700 rodičů získat zaměstnání. Sociální služby jsou nyní poskytovány v domácím prostředí přibližně 4 000 starších osob, které nemohou opustit své domovy z důvodu imobility. Prostřednictvím sociálních pracovníků byla poskytnuta pomoc 95 000 potřebným lidem napříč mahally. ¨
Kromě toho byl 51 000 osobám přiznán status osoby se zdravotním postižením a 5 000 dětí se speciálními potřebami bylo umístěno do předškolních zařízení a škol. Reformy iniciované hlavou státu odrážejí jasný závazek k zásadám sociální rovnosti a spravedlnosti a zajišťují, aby se každému občanovi v zemi dostalo pozornosti a péče. Zejména zajištění práv a zájmů žen a respektování jejich důstojnosti se stalo hlavní prioritou národní politiky. V roce 2017 tvořily ženy v průměru 20 % vedoucích pozic. Dnes tento podíl dosáhl 35 procent. Ženy tvoří 38 procent poslanců zákonodárného sboru Olij Madžlis a 27 procent členů Senátu.
V loňském roce získaly sportovkyně reprezentující Uzbekistán na olympijských a paralympijských hrách 3 zlaté, 8 stříbrných a 3 bronzové medaile, což je nejvyšší výsledek v historii země. Závěrem lze říci, že Uzbekistán je připraven hostit toto mezinárodní fórum. Země stojí v klíčové etapě dějin světového parlamentarismu – vydává se na novou politickou cestu, jejímž jádrem je lidská důstojnost. Dokumenty, které budou na shromáždění přijaty – deklarace a rezoluce – poslouží jako praktický plán pro parlamentní činnost v 21. století.
A. Kučimov,
člen Senátu Republiky Uzbekistán