Během celodenní debaty v Radě bezpečnosti o praktikování multilateralismu a reformě globálního řízení v současnosti řečníci zdůraznili naléhavou potřebu aktualizovat Organizaci spojených národů – založenou před 80 lety – včetně reforem samotné Rady a globálního ekonomického řádu, aby lépe řešila výzvy jednadvacátého století.
„Mezi vznikem OSN a prevencí třetí světové války lze vést přímou linii,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres a připomněl, že OSN se ‚zrodila z popela‘ druhé světové války. OSN podle něj zůstává „zásadním a jedinečným místem setkávání pro podporu míru, udržitelného rozvoje a lidských práv“. Nicméně „osm desetiletí je dlouhá doba“, řekl a zdůraznil, že zatímco „hardware“ pro mezinárodní spolupráci existuje, „software potřebuje aktualizaci“.
Přesun moci na globální Jih
Čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi, únorový předseda Rady připomněl, že zástupci jeho země jako první podepsali Chartu OSN a „čínským kaligrafickým štětcem napsali důležitou kapitolu světových dějin“. Tváří v tvář neklidnému a měnícímu se světu poskytuje mezinárodní systém, jehož středobodem je OSN, důležité záruky pro věc lidského pokroku a vize multilateralismu, jehož základními kameny jsou koordinace a spolupráce, je nejlepším řešením globálních problémů. V současné době však komplexní mír a sdílená prosperita zůstávají nedosažitelné. S poukazem na vzestup zemí globálního Jihu na světové scéně zdůraznil, že „mezinárodní záležitosti by již neměly být monopolizovány malým počtem zemí“ a plody globálního rozvoje by neměly být využívány pouze několika málo zeměmi. Čína se jako největší rozvojová země na světě stala hlavním obchodním partnerem více než 150 zemí a regionů a podporuje vysoce kvalitní spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a cesta, která má přispět ke globální prosperitě a rozvoji.
Ruská federace a Čína obviněny, že jsou hnacími silami nestability
Zástupkyně Spojených států mezitím prohlásila, že „dva z největších původců nestability v dnešním světě mají právo veta“, přičemž poukázala na krvavou válku Ruské federace na Ukrajině a na využívání statusu rozvojové země Čínou. „Musíme se blíže podívat na to, v čem tato instituce selhává,“ dodala. Spojené státy proto v současné době přezkoumávají svou podporu OSN a uvedla, že „zvážíme, zda kroky organizace slouží americkým zájmům a zda ji lze reformovat“.
Pokud jde o důvody, proč OSN nenaplňuje své ambice, zástupkyně Spojeného království poznamenala, že „jde o víc než o často zmiňovanou krizi likvidity“. Přestože se počet členů organizace zvýšil, není plně reprezentativní pro dnešní „multipolární svět“, uvedla. Dále je Rada často charakterizována jako „neefektivní geopolitické divadlo“ a dodala, že – ačkoli je nutná reforma – „tento orgán má nástroje k provádění svého mandátu v oblasti míru a bezpečnosti“.
„Je čas zachránit multilateralismus před zničující nedůvěrou,“ zdůraznila panamská představitelka a vyzvala státy, aby zajistily, že systém bude spíše vzkvétat a prosperovat, než aby se potácel. Poznamenal, že jeho země sklízí plody multilateralismu od získání nezávislosti, a uvedl, že diplomatické úsilí vede ke konci koloniální enklávy a k obnově „našeho průplavu“.
BRICS překonává G7 v hrubém domácím produktu
Zástupce Ruské federace poznamenal, že rozvinuté země od roku 1960 odčerpaly ze zemí globálního Jihu zdroje ve výši 62 bilionů dolarů, a zdůraznil úsilí Moskvy o prosazování antikoloniálních programů v OSN. A „v globální ekonomice došlo k tektonickým posunům“, přičemž podíl zemí BRICS (Brazílie, Ruská federace, Indie, Čína, Jihoafrická republika) na celosvětovém hrubém domácím produktu (HDP) činí 37 % a překonal 29 %, které představují země skupiny G7, dodal a zdůraznil potřebu spravedlivější globální finanční architektury. Odmítl nadvládu Západu v Radě bezpečnosti jako „relikt minulosti“ a uvedl, že jeho země prosazuje nedělitelnou bezpečnost v Eurasii, aniž by porušovala zájmy ostatních.
„Je mimořádné, že se 193 členských států – přičemž každý z nás se nachází na různém stupni politického a ekonomického vývoje, stejně smýšlející nebo dokonce antagonisté – schází každý den právě v této budově, aby diskutovali a řešili současné i budoucí otázky,“ poznamenal zástupce Korejské republiky. „To by nemělo být považováno za samozřejmost,“ zdůraznil s tím, že svolávací role OSN je ‚hnacím motorem multilateralismu‘. Podobně zástupce Slovinska poznamenal, že OSN „umožnila, aby moc pravidel nahradila vládu moci“. S odvoláním na bývalého generálního tajemníka Daga Hammarskjölda uvedl: „Nejsou to velké mocnosti, kdo potřebuje OSN ke své ochraně. Jsou to všichni ostatní.“
un.org/ gnews.cz – RoZ