Foto: UNICEF/Raphael Pouget
V roce 2024 bude OSN opět v centru mezinárodního úsilí o řešení nejnaléhavějších světových výzev, od posílení globální ekonomiky přes podporu opatření v oblasti klimatu až po udržení míru v místech konfliktů. Nemůžeme sice předvídat, co se bude objevovat na titulních stranách novin, ale víme, že OSN bude plně využívat své jedinečné svolávací možnosti, aby spojila vedoucí představitele a osoby s rozhodovací pravomocí v naději, že se svět stane mírumilovnějším, spravedlivějším a prosperujícím místem pro všechny.
Leden: Kontrola stavu světové ekonomiky
Zatímco se mnozí lidé těší na oslavy konce roku, vydání stěžejní zprávy World Economic Situation and Prospects jim nejspíš příliš úlevy nepřinese: vydání této autoritativní studie pro rok 2024 pravděpodobně předpovídá, že hospodářský růst a pokrok při plnění cílů udržitelného rozvoje budou pomalé.
Za chmurný výhled, který vypracovalo Ministerstvo hospodářství OSN (DESA), může zpřísňování měnové politiky, slabý globální obchod a investice a rostoucí zranitelnost dluhu, k nimž se přidávají zvýšená geopolitická rizika a zhoršující se dopady na klima. Pozitivní je, že inflace pravděpodobně klesne, ale další globální konflikt by ji mohl opět vyhnat nahoru. Lepší mezinárodní spolupráce bude podporována jako způsob, jak zlepšit světové hospodářské vyhlídky. Zpráva bude zveřejněna 4. ledna.
Konflikt v Gaze bude pravděpodobně i nadále dominovat zpravodajství OSN a světovým médiím, a to možná ještě několik měsíců. Rezoluce Rady bezpečnosti přijatá 22. prosince, která vyzývá k dodávkám většího množství pomoci do Pásma, je krok správným směrem, ale situace pro civilní obyvatelstvo zůstává zoufalá. Zintenzivnění a monitorování toku pomoci bude hlavní odpovědností Sigrid Kaagové, nově jmenované vysoké koordinátorky OSN pro humanitární pomoc v Gaze, do jejíž kompetence patří také obnova území, jakmile skončí boje.
V návaznosti na dohodu přijatou na konferenci OSN o klimatu COP28, na níž se státy světa poprvé dohodly na odklonu od fosilních paliv, bude v roce 2024 vyhlášen 26. leden jako Mezinárodní den čisté energie. Zavedení tohoto dne odráží rychlý nárůst využívání obnovitelných zdrojů energie, které se stávají levnějšími a dostupnějšími pro komunity, které dosud neměly přístup k elektřině.
Únor: Zasedá Světový parlament životního prostředí
Stav životního prostředí bude v únoru, kdy zasedá Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA), jedním z hlavních bodů programu. Tento „světový parlament životního prostředí“ sdružuje vlády, skupiny občanské společnosti, vědeckou komunitu a soukromý sektor, aby upozornil na nejpalčivější problémy životního prostředí a zlepšil globální správu životního prostředí. UNEA 2024 se bude konat od 26. února do 1. března v sídle Programu OSN pro životní prostředí v Nairobi a zaměří se na změnu klimatu, ztrátu biologické rozmanitosti a znečištění.
Představte si, že nemáte přístup ke vzdělání ve svém mateřském jazyce. To je osud přibližně 40 % obyvatelstva na celém světě. Dne 21. února OSN slaví Mezinárodní den mateřského jazyka, aby zvýšila povědomí o důležitosti vícejazyčného vzdělávání v prvním jazyce dítěte.
Březen: Boj za práva žen
Komise pro postavení žen (CSW), která má velký význam, se již osm desetiletí zasazuje o přijetí opatření v oblasti rovnosti žen a mužů. CSW přispěla k některým z nejrozšířenějších mezinárodních úmluv v historii OSN, včetně Deklarace o odstranění diskriminace žen z roku 1967 a Pekingské deklarace z roku 1995, klíčového globálního politického dokumentu o rovnosti žen a mužů. Zasedání v roce 2024 se bude konat od 11. do 22. března a bude klást důraz na urychlení dosažení rovnosti žen a mužů, posílení postavení žen a dívek prostřednictvím řešení chudoby a posílení institucí a financování s ohledem na rovnost žen a mužů.
Další zprávy: Ani kapka k pití
V roce 2015 se svět zavázal k cíli udržitelného rozvoje (SDG) č. 6 – slibu, že do roku 2030 bude mít každý člověk k dispozici bezpečně spravovanou vodu a hygienické zařízení. Přesto jsme daleko od cíle a miliardy lidí jsou omezovány, protože nemají dostatečný přístup k čisté pitné vodě a hygienickým zařízením. Na Světový den vody, 22. března, OSN upozorňuje na nutnost urychlit změny, často s pomocí herce Matta Damona, který se jako spoluzakladatel charitativní organizace water.org často objevuje v sídle OSN.
„Uspořádaná do slov, podbarvená obrazy, doprovázená tím správným rytmem, síla poezie nemá obdoby,“ uvádí Audrey Azoulayová, generální ředitelka agentury OSN pro kulturu (UNESCO), na internetových stránkách Světového dne poezie, který se slaví 21. března. Cílem tohoto dne je propagovat tuto uměleckou formu, zejména v ohrožených jazycích.
Duben: Domorodé národy mají svůj názor
Při vzniku OSN nebyly práva a priority původního obyvatelstva obecně považovány za důležité, ale to se změnilo se založením Stálého fóra pro otázky původního obyvatelstva (UNPFII), které je obvykle největším shromážděním národů v systému OSN. Fórum bylo založeno v roce 2000, aby jim dalo hlas a umožnilo jim setkávat se při projednávání globálních otázek. Očekává se, že zasedání v roce 2024, které se bude konat od 15. do 26. dubna, bude mít mladistvý nádech: pozváno bude mnoho mladých domorodých vůdců, kteří budou hovořit o problémech, které se jich a jejich komunit týkají.
Agentura OSN pro reprodukční práva (UNFPA) vydá 16. dubna svou výroční zprávu o stavu světové populace a pravděpodobně opět zdůrazní důležitost toho, aby ženy měly autonomii nad vlastním tělem a mohly samy rozhodovat o zdravotní péči, sexu nebo antikoncepci.
Co boří bariéry, je symbolem jednoty a míru a podporuje nové formy projevu? Ano, odpověď zní… jazz! A právě proto je 30. duben Mezinárodním dnem jazzu, kterému vévodí legendární pianista Herbie Hancock. U příležitosti tohoto dne očekávejte další koncert plný hvězd.
Květen: Hrozby a příležitosti digitálních technologií
Na počátku tohoto století jsme si stále více uvědomovali, že digitální technologie budou mít zásadní dopad na naše životy, ať už v dobrém či zlém. V reakci na to se v roce 2003 sešly vlády a agentury OSN na prvním světovém summitu o informační společnosti v naději, že přijmou mnohostranné dohody o využívání technologií. Po jednadvaceti letech a v souvislosti se zvýšenými obavami z vývoje a využívání umělé inteligence se summit koná v Ženevě od 27. do 31. května. Delegáti budou diskutovat o výzvách a příležitostech nových technologií a o významu mezinárodních dohod, které by upravovaly jejich využívání.
Navzdory své malé rozloze a počtu obyvatel přitahují malé ostrovní rozvojové státy (SIDS) na nedávných konferencích o klimatu velkou pozornost a zvyšují povědomí o existenční hrozbě, kterou klimatická krize představuje: některým ostrovním státům hrozí, že budou v příštích letech v důsledku zvyšování hladiny moří zcela zatopeny. Udržitelný rozvoj a odolnost tváří v tvář krizi budou předmětem čtvrté mezinárodní konference o malých ostrovních rozvojových státech, která se bude konat ve dnech 27.-30. května na Antigui a Barbudě.
Je kolem nás celý den a bereme ho jako samozřejmost, ale světlo hraje roli ve vědě, kultuře i umění. OSN slaví Mezinárodní den světla 16. května, v den výročí prvního úspěšného použití laseru v roce 1960.
Červen: Cesta k prosperitě pro vnitrozemské rozvojové země
Vnitrozemské rozvojové země čelí specifickým výzvám, od vysokých dopravních nákladů po drahý dovoz a izolaci od světových trhů. Na základě těchto skutečností uspořádala OSN v roce 2003 v Almaty v Kazachstánu konferenci věnovanou potřebám těchto zemí. Po jednadvaceti letech se ve dnech 18.-21. června uskuteční ve rwandském Kigali třetí ročník (LLDC3). Úkolem delegátů bude vytvořit novou rozvojovou agendu pro vnitrozemské rozvojové země na příští desetiletí.
Bezpečnostními branami sídla OSN bude 21. června procházet spousta srolovaných rohoží, na kterých se kolegové budou snažit protáhnout do pozic pojmenovaných po kravách, kočkách, psech a vránách, někteří ladněji než jiní. Tato příležitost je součástí oslav Mezinárodního dne jógy, která je oslavována pro své fyzické, duševní a duchovní přínosy.
news.un.org/CN.CZ/JaV_07