VÁCLAV KLAUS
Pro italský časopis Nazione Futura s Jacopem Ugolinim
Evropa se již více než deset let potýká s naprosto nekontrolovaným nelegálním přistěhovalectvím. Reakcí evropských institucí bylo přerozdělování migrantů mezi zeměmi. Víme však, že je to jen částečná a pro některé evropské státy škodlivá reakce. Jaká by podle vás měla být reakce Evropské unie na tento problém? Může být řešením italský Matteiho plán, tedy investiční plán v Africe?
Je třeba rozlišovat. Neměli bychom se bát individuální migrace, ale masové migrace. Nerozlišovat tyto dva zásadně odlišné jevy je koncepční chyba. Individuální migrace je spontánní a dobrovolná. Masová migrace je organizovaná jak na straně „nabídky“, tak na straně „poptávky“.
Neměli bychom se soustředit jen na nelegální migraci. Masová migrace, legální i nelegální, je problém, který je třeba ukončit. Destabilizuje všechny národní státy, jejich soudržnost, kulturu, tradice a způsob soužití.
Migrace je problémem jednotlivých národních států, nikoliv neurčitého geografického útvaru zvaného Evropa. Jakékoli přerozdělování, které má na starosti demokraticky nedostatečně podporovaná Evropská unie (a její instituce), je třeba považovat za naprosto nepřijatelné.
Prosazovat investiční plán pro Afriku je zbožné přání. Jediným smysluplným řešením je zastavit extrémně štědrý evropský sociální systém, jeho sociální stát.
Demonstrace, jichž jsme v posledních letech svědky v některých evropských zemích, například ve Francii, kde hordy mladých přistěhovalců druhé generace bouří v ulicích francouzských měst, jsou důkazem neúspěšného multikulturalismu, který v evropské společnosti vytváří pouze etnické rozdíly. Levice, která tento problém nechápe, se domnívá, že jediným řešením je zvýšit počet přistěhovalců z mimoevropských zemí. Jak jsme se dostali do bodu, kdy se mladí přistěhovalci bouří proti evropským institucím a také proti naší kultuře? Jaké řešení by měli přinést evropští konzervativci?
Chování druhé generace přistěhovalců v mnoha evropských zemích dokazuje iracionalitu přijetí myšlenky masové migrace. Jednotlivý migrant by si nikdy nedovolil to, co dnes dělají hordy migrantů. Vaše otázka – když zmiňujete „neúspěšný“ multikulturalismus – naznačuje, že může existovat i úspěšný multikulturalismus. S tím nesouhlasím. Multikulturalismus je ve své podstatě špatná a nebezpečná, velmi levicová kolektivistická a antikonzervativní doktrína. Jediným řešením je říci – hlasitě a jednoznačně – NE masové migraci. Nechvalně známé heslo Angely Merkelové „wir schaffen das“ je třeba zvrátit. Užívejme si multikulturního světa, ale v podstatě monokulturních politických útvarů, národních států.
V posledních měsících jsou zemědělci v centru protestů proti Evropské unii. V Nizozemsku již před několika měsíci výrazně zvýšila svou podporu mezi obyvatelstvem strana zemědělců – BoerBurgerBeweging, BBB. Protesty zemědělců nejsou na evropské půdě ničím novým. Co podle vás představují? Jaký mají význam? Jsou ukázkou selhání environmentální politiky prosazované Evropskou unií?
Zemědělství v Evropě je odvětvím, které nám, kteří jsme dlouhá desetiletí žili v iracionálním komunistickém systému, připomíná staré centrálně plánované hospodářství, jeho potlačování trhů, manipulaci s cenami, závislost na dotacích a rozsáhlém přerozdělování. Takový systém je naprosto špatný a neefektivní, ale v západní Evropě již „zabudovaný“ a považovaný za samozřejmost. Proto jakýkoli pokus o změnu SZP (společné zemědělské politiky) naráží na silný odpor.
Další věcí je neschopnost vlád EU realizovat racionální zemědělskou politiku. „Racionální“ politika by však byla nevyhnutelně neslučitelná s – v těchto dnech dominujícím – konceptem zvaným Green Deal. Green Deal požaduje, mimo jiné, snížení zemědělské produkce. V tomto ohledu jsem plně na straně protestujících zemědělců. Zelenému způsobu myšlení je třeba se radikálně postavit.
Jacopo Ugolini, publikováno v Nazione Futura, č. 23, 2. dubna 2024.
institutvk.cz/gnews.cz-překlad-Jan Vojtěch
https://www.institutvk.cz/clanky/2752.html