Valné shromáždění požadovalo okamžité, bezpodmínečné a trvalé příměří v Gaze, zopakovalo svůj požadavek na okamžité propuštění všech rukojmích a požadovalo, aby Izrael umožnil Agentuře OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) pokračovat bez omezení ve svých humanitárních operacích v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.
193členný orgán pokračoval v projednávání tématu „Nezákonné izraelské akce v okupovaném východním Jeruzalémě a na zbytku okupovaného palestinského území“ na svém desátém mimořádném zasedání (základní informace naleznete v tiskové zprávě GA/12663) a přijal k němu dvě rezoluce, o nichž se hlasovalo v záznamu.
V prvním textu nazvaném „Požadavek na příměří v Gaze“ (dokument A/ES-10/L.33), který byl přijat 158 hlasy pro, devět proti (Argentina, Česko, Maďarsko, Izrael, Nauru, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Tonga, Spojené státy) a 13 členů se zdrželo hlasování, shromáždění požadovalo okamžitý přístup civilního obyvatelstva v pásmu Gazy k základní humanitární pomoci. Shromáždění zdůraznilo, že UNRWA zůstává páteří humanitární pomoci v Gaze, a odmítlo kroky, které podkopávají mandát agentury. Shromáždění rovněž zopakovalo svůj závazek vůči vizi dvoustátního řešení, v němž by Gaza byla součástí palestinského státu a v němž by vedle sebe v míru žily dva demokratické státy, Palestina a Izrael.
Shromáždění rovněž přijalo text nazvaný „Podpora mandátu Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě“ (dokument A/ES-10/L.32) – 159 hlasy pro, devět proti (Argentina, Izrael, Federativní státy Mikronésie, Nauru, Palau, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Tonga, Spojené státy americké), 11 členů se zdrželo hlasování – vyzývající izraelskou vládu, aby dodržovala své mezinárodní závazky. Zdůraznila, že v době vyostřeného konfliktu a nestability na Blízkém východě hraje agentura i nadále nezastupitelnou roli při zmírňování nelehké situace více než šest milionů palestinských uprchlíků, a naléhavě vyzvala k okamžitému úsilí o řešení finanční a provozní krize agentury.
Zklamání nad patovou situací Rady bezpečnosti a opakovaným selháním při ukončování krutostí v Gaze
Před hlasováním vyjádřili řečníci, například vietnamský, zklamání nad tím, že Rada bezpečnosti neplní svou prvořadou odpovědnost za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, neboť použití práva veta nadále brání jakýmkoli opatřením. Vyzval Radu, aby překonala současnou patovou situaci a přinesla rozhodné a komplexní kroky k řešení mnohostranné krize v Gaze a na širším Blízkém východě.
Delegát Zimbabwe uvedl, že vetovaný návrh rezoluce Rady z minulého měsíce „by položil základy“ pro řešení humanitární krize v Gaze.
Řečník Kolumbie uvedl, že Rada stagnuje na rozhodnutí, které by „znamenalo rozdíl mezi životem a smrtí, mezi rozumem a zvěrstvy“. „Musíme zrušit veto, protože veto je koloniální a antidemokratický mechanismus, který brzdí legitimitu a efektivitu Rady bezpečnosti,“ zdůraznil.
Kontrola používání práva veta při podkopávání multilateralismu
Potřeba kontroly používání práva veta zazněla i z úst mnoha dalších řečníků, neboť delegáti, jako například delegát Saúdské Arábie, zdůraznili jeho úlohu při podkopávání multilateralismu a ohrožování „legitimity a důvěryhodnosti světového řádu“. Veto bylo v posledních 14 měsících více než jednou použito k zabránění jakýmkoli skutečným a zásadním krokům v Gaze.
„Veto sice může zastavit rezoluci, ale nemůže umlčet pravdu nebo snížit naléhavost spravedlnosti,“ řekla zástupkyně Turecka, když zdůraznila, že historie si bude pamatovat ty, kteří nejednají, a ty, kteří ‚stáli na straně míru‘.
Zástupce Ruské federace – jednoho z pěti stálých členů Rady s právem veta – připomněl, že právo veta je nástrojem, který byl navržen „otci zakladateli OSN tak, aby nedával vašim přátelům licenci k zabíjení civilistů“. Bylo vytvořeno proto, aby zajistilo, že rozhodnutí Rady bezpečnosti budou mít vyvážený charakter. „Spojené státy si to bohužel neuvědomily a využívají toho k podpoře izraelské vojenské mašinérie,“ dodal.
„Neexistuje žádné ospravedlnění,“ řekl čínský delegát k použití práva veta ze strany Spojených států, ‚protože Gaza byla proměněna v trosky‘ a bylo zabito více než 40 000 lidí. „Svět se nemůže vrátit k vládě džungle,“ zdůraznil.
Zástupce Spojených států, který vystoupil před přijetím rezolucí, uvedl, že v době, kdy se Hamás cítí izolován kvůli příměří v Libanonu, návrh rezoluce o příměří v Gaze „riskuje, že vyšle nebezpečné poselství“ této skupině, že není třeba vyjednávat nebo propouštět rukojmí. Proto by bylo „hanebné a špatné“, kdyby dnešní hlasování Shromáždění „ospravedlnilo cynickou strategii Hamásu, která spočívá v průtazích a obstrukcích“. Pokračoval, že 193členný orgán by měl přijmout rezoluci, která by zvýšila tlak na Hamás, aby přijal dohodu bez podmínek a dalších odkladů, a nikoliv mu od nich ulevit. „Izrael bojuje s Hamásem, ne s UNRWA,“ řekl a vyzval, aby se humanitární pracovníci nestali terčem útoků.
https://twitter.com/UN_News_Centre/status/1866965352493547521
Výzva k bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích
Další řečníci, jako například zástupce Malajsie, vyzvali k bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích s poukazem na to, že rukojmí držená Hamásem jsou občané různých členských států OSN, včetně jeho země. Se znepokojením rovněž upozornil na stupňující se násilí na Západním břehu Jordánu, kde se izraelští osadníci „stále více osmělují a jsou stále násilnější“ při svých útocích a obtěžování Palestinců.
Politování nad obhajováním anexe palestinské půdy
Řečníci dále vyjádřili politování nad vysokými izraelskými představiteli, kteří veřejně obhajují anexi palestinské půdy, a zdůraznili, že je třeba je pohnat k odpovědnosti. Irský delegát, který předložil rezoluci L.32, uvedl, že světové společenství „může a musí jednat lépe“, a dodal, že mezinárodní humanitární právo „by mělo být vodítkem pro všechny naše kroky“. Řečník Indonésie, který představil text „L.33“, řekl: „Je čas změnit trajektorii a zachránit dva miliony dětí, žen a mužů v Gaze.“
Odsouzení izraelské invaze do Sýrie
Na pozadí rychle se vyvíjejícího vývoje v Sýrii a v souladu s názory několika dalších řečníků odsoudil zástupce Íránu „agresi a invazi izraelských okupačních sil proti svrchovanosti a územní celistvosti Sýrie“. Izrael musí nést odpovědnost za ničení infrastruktury a další okupaci Golan, což je čin, který je jasným porušením mezinárodně dohodnutých nástrojů.
https://twitter.com/UN_News_Centre/status/1866964177295667547
Výzvy k tomu, abychom se nadále soustředili na zhoršující se humanitární krizi v Gaze
Vzhledem k tomu, že pozornost světa se možná přesunula na jiné události v regionu, členské státy naléhavě vyzvaly OSN, aby se zaměřila na stále se zhoršující humanitární situaci v pásmu Gazy, která je den ode dne smrtelnější, zdůraznil delegát ze Spojených arabských emirátů. Je „šokující, že ceny základních potravin v Gaze se od října 2023 vyšplhaly o více než 1000 procent“, dodal.
„Z Gazy se stal kus pekla,“ zdůraznil delegát Jemenu a zdůraznil, že všude je cítit pach smrti. Izrael, okupační mocnost, která se domnívá, že stojí nad zákonem, zbraňoval hlad jako nástroj války. Naléhavě vyzval všechny státy, aby ukončily krvavou lázeň a „zaujaly jednotný postoj k dosažení míru“, uvítal poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora v této věci a odsoudil zákaz činnosti UNRWA – „záchranného lana milionů uprchlíků“.
Islandská řečnice uvedla, že její vláda od začátku konfliktu více než zdvojnásobila humanitární příspěvky pro okupované palestinské území, a vyzvala k přehodnocení nedávné izraelské legislativy týkající se UNRWA. Je „neuvěřitelné“, že Shromáždění pořádá další mimořádné zasedání po 14 měsících konfliktu.
Izrael: Přijaté rezoluce jsou mimo logiku
Ve vysvětlení hlasování před hlasováním zástupce Izraele uvedl, že přijaté rezoluce jsou „mimo logiku“ a odporují všem pojmům morálky a důkazům, které jeho delegace předkládala Shromáždění po celá léta. Hlasování pro ně neznamená ochranu humanitárních hodnot, ale zaštítění organizace, která je nyní „útočištěm teroru“ a „entitou beznadějně infiltrovanou Hamásem“.
Je to hlasování pro spoluvinu, a ne pro soucit, řekl dále a zdůraznil, že dnešním požadavkem na příměří, aniž by se zabývalo rukojmími, se Shromáždění „opět postaví na stranu těch, kdo zbrojí proti lidskému utrpení“. Držel v ruce svazek dopisů, které jeho vláda napsala vedení UNRWA, z nichž každý varoval před teroristickými aktivitami v agentuře a byl „jasnou výzvou k akci“, a litoval, „že se nic neudělalo“. Agentura nejednala tak, jak bylo požadováno. „Postavit se dnes na stranu UNRWA znamená postavit se na stranu Hamásu,“ dodal a zdůraznil, že požadovat příměří a zároveň ignorovat rukojmí znamená ‚vzdát se teroru‘. „Budoucnost pro Gazu musí být bez Hamásu, ale musí být také bez UNRWA – bez její spoluviny,“ řekl.
OSN/ gnews – RoZ