BUDAPEŠŤ – (MTI) Brusel se připravuje na válku, ale válka nehrozí a Maďarsko zůstane na straně míru, řekl v pátek v pořadu Dobré ráno Maďarsko v rádiu Kossuth předseda maďarské vlády s odkazem na návrh Evropské komise poskytnout obyvatelům EU 72hodinovou rezervu pro případ nouze.
Orbán prohlásil, že vidí, jak se Brusel připravuje na válku. Premiér zdůraznil, že to je třeba brát vážně, přičemž se mu zdá směšné, že všem evropským rodinám je z Bruselu vzkazováno, aby s sebou vozily dostatek potravin na 72 hodin. Premiér dodal, že v současné době nevidí v Evropě žádnou hrozbu války. Není pochyb o tom, že existuje rusko-ukrajinská válka, ale není reálné, že tato válka přijde. Neexistuje prostě žádná pravděpodobnost, že by někdo zaútočil na členský stát NATO,“ podotkl.
Orbán zdůraznil, že pokud se někdo připravuje na válku, je to proto, že chce nějakou válku iniciovat. V EU jsou země, a já vidím Brusel jako jejich mluvčího, které chtějí jít ještě dál „do této války“, řekl. Dodal, že má pocit, že tento návrh je politickou přípravou na hlubší válku.
Orbán maďarským rodinám vzkázal, že nemusí dělat nic mimořádného. „Válka nehrozí, Maďarsko s nikým válčit nebude, zůstaneme na straně míru, a pokud Evropa půjde do války, my do ní určitě nepůjdeme,“ řekl. Podle premiérova hodnocení jsme svědky velkého transatlantického rozkolu: Amerika usiluje o příměří a mír, zatímco evropské země pracují na pokračování války.
Tvrdí, že mírové úsilí USA je třeba bezvýhradně podporovat, a nikoli vést proti USA válečnou strategii, jak to dělá většina evropských zemí. Poznamenal však, že jsou i tací, kteří s tím nesouhlasí, především Maďarsko, ale jak pokračoval, „Slováci také nejsou nadšeni“ a „váhavý styl“ vidí i u Italů.
Premiér připomněl, že minská dohoda byla mírovou dohodou mezi Ukrajinou a Ruskem a že Evropa tehdy rozhodla, že tuto dohodu budou garantovat Německo a Francie. Francouzsko-německá záruka však nestačila a ukázalo se, že Evropa nemá sílu a schopnosti takovou mírovou dohodu prosadit, uvedl Orbán a zdůraznil, že řešením není válka, ale najít někoho, kdo ji dokáže prosadit. Přiznejme si, že se musí zapojit Američané, kteří jsou silnější, takže mají větší šanci dosáhnout příměří a míru, který mohou dodržet.
Viktor Orbán byl také dotázán na několik protestů, které se tento týden konaly kvůli novele zákona o shromažďování na ochranu dětí, a před budovou MTVA, kde se rozhovor v pátek ráno uskutečnil, byli demonstranti. Premiér řekl, že vidí „provokativní soupeření mezi opozičními stranami“.
Dodal, že opoziční strany to nemají jednoduché, zvláště když vláda dělá spoustu věcí a právě oznámila přelomový rok v ekonomice a mění spoustu věcí v politice. V takové situaci má opozice dvě možnosti: buď být konstruktivní, nebo nad celou věcí přivřít oči a místo toho se věnovat provokacím, dodal. Poznamenal, že „bylo by samozřejmě hezké si myslet“, že jsou také kolem rádia, protože „jsou nadšeni naším očekávaným rozhovorem, ale obávám se, že tomu tak není“.
Zdůraznil, že absurdní je situace, kdy demonstranti dokonce zavírají mosty, a zároveň řekl, že v Maďarsku skončila demokracie a že když se shromažďují, není už možné se shromažďovat. Samotné události jejich tvrzení vyvracejí, ale o to nejde, jde o politický závod, za rok budou v Maďarsku volby, v opozičních stranách dochází k přeskupení, mají problémy se zviditelněním, a protože nejsou konstruktivními soupeři, soutěží mezi sebou v protivládních a provokačních akcích, řekl.
Řekl, že uzavírání mostů téměř jako sportovní výkon není normální a že nedemonstrující většina má právo žít normálně. Řekl, že by pochopil, kdyby měl někdo námitky proti zákonu, zejména pokud by šlo o „záležitost typu Pride“, protože to je téma, které podle něj „vždycky rozpláče liberály“. Zároveň však zdůraznil, že je třeba brát ohled na ostatní lidi. Uzavírání mostů není podle současné legislativy možné a svoboda projevu je založena na tom, aby zbytečně neomezovala životy jiných lidí, dodal.
Na otázku, zda by vláda mohla odůvodnit nějaké legislativní opatření, premiér odpověděl, že se o tom uvažuje. S odkazem na akci Momentum s kouřovými svíčkami v parlamentu poukázal na to, že v parlamentu se strhla taková vřava, jaká tu ještě nebyla, a následovalo uzavření mostů a blokády silnic. Řekl, že na straně opozice panuje napětí, že vláda a většina by měly být „rozumné“, nereagovat příliš nervózně a že s novelami zákonů by se mělo zacházet opatrně. Pokračoval však, že uzavírky mostů s sebou možná přinesly poučení, že zájmy nedemonstrující většiny by měly být v zákoně jasně zaručeny.
Vesnice by se měly budovat, ne bourat, řekl premiér, a vesnice nepatří minulosti, ale budoucnosti. Orbán řekl, že vesnice jsou velkou tradicí a velkým zdrojem pro Maďarsko. Maďarská vesnice je eko-sociální jednotkou, kde – zejména v minulosti – byly všechny podmínky pro kvalitní život, řekl. Premiér označil Program maďarské vesnice za jednu z nejúspěšnějších iniciativ a poukázal na to, že od jeho spuštění se podařilo zastavit úbytek obyvatel v 1 200 osadách.
Program běží již pět let, byly obnoveny školy, školky a hřbitovy a nyní se přidávají nové prvky. Obchody se smíšeným zbožím jsou opakovaným problémem: pokud není obchod, je obtížné ve vesnici žít. Obnovují se také hospody a kostely a velmi důležité jsou bankomaty, aby každá vesnice měla přístup k hotovosti,“ řekl. Dodal, že ze setkání vládní vůle a instinktů lidí pro život na vesnici mohou vzejít dobré věci.
Premiér označil program maďarských vesnic za jednu z nejúspěšnějších iniciativ a zdůraznil, že od jeho zahájení se podařilo zastavit úbytek obyvatel v 1 200 osadách. Program běží již pět let, byly obnoveny školy, školky a hřbitovy a nyní se přidávají nové prvky. Obchody se smíšeným zbožím jsou opakovaným problémem: pokud není obchod, je obtížné ve vesnici žít. Obnovují se také hospody a kostely a velmi důležité jsou bankomaty, aby každá vesnice měla přístup k hotovosti,“ řekl. Dodal, že ze setkání vládní vůle a instinktů lidí pro život na vesnici mohou vzejít dobré věci.
Když hovořil o opatřeních na podporu rodin, řekl, že maďarský hospodářský systém se nyní orientuje na rodinu a jsme první na světě, kdo tak činí. Budoucnost je v ekonomických systémech zaměřených na rodinu a Maďarsko je první v Evropě, které toho dosáhlo.
Pan Orbán uvedl, že návrhy zákonů na podporu porodnosti byly předloženy parlamentu, ale kromě konkrétních opatření upozornil také na skutečnost, že v Maďarsku se nyní uzavírá debata historických rozměrů: co považujeme za základní jednotku společnosti, jednotlivce nebo rodinu? Liberálové vidí východisko v jednotlivci, považují za soukromou věc, kdo jak žije, připomněl a dodal, že na tom je něco pravdy, ale pro společnost vůbec není jedno, zda se narodí děti.
Národní konzervativci říkají, že rodina je základním prvkem společnosti, života národa, a pokud tomu tak je, pak na ní postavme například náš ekonomický systém. Umožněme rodinné zemědělství, postavme na tom náš daňový systém,“ řekl. Očekává, že si západní svět uvědomí, že pokud rodinám neposkytne úctu, ocenění, podporu, uznání a podporu, kterou potřebují, ztratí něco, bez čeho je velmi obtížné budovat šťastný život a úspěšný ekonomický systém.
Při hodnocení výsledků cenové mezery také uvedl, že ceny 874 výrobků klesly v průměru o 17-18 %, což nemá v novodobé maďarské historii obdoby. Po dvou týdnech můžeme říci, že to funguje, je to fungující regulační systém,“ řekl. Dodal, že obchodníci se jistě budou snažit zmrazení marží nějak obejít, takže kontroly probíhají. „Máme v rukávu ještě dva nebo tři kroky, jak na to reagovat,“ řekl. Dodal, že konkrétní stav cen bude s panem Zsigóem konzultovat každý týden. Upozornil, že existují výrobky, u nichž ceny neklesly o 17-18 %, ale o více než 50 %, například některá mléka, jogurty, zakysaná smetana a tvaroh.
Ještě dodal, že regulace marží byla vyhlášena do konce května v naději, že se do té doby situace normalizuje a obchodníci si uvědomí, že se budou muset spokojit s 10 %. Na konci května proběhne velká hodnotící debata o zkušenostech a o tom, zda pokračovat, nebo ne, řekl. K výskytu slintavky a kulhavky u skotu řekl, že nyní je úkolem zabránit šíření nákazy a že na tom musíme spolupracovat s Rakouskem a Slovenskem. Pokud by se ohnisko nákazy stalo celostátním, mělo by to velmi vážné důsledky, a to i na úrovni národního hospodářství, ale zatím má ještě vážnější důsledky na místní úrovni, protože způsobuje vážné potíže pracovníkům v chovech hospodářských zvířat, řekl. Dodal, že je na ministrovi zemědělství, aby těmto obcím pomohl, aby nemoc nevedla ke ztrátě živobytí.
nimiszterelnok.hu/gnews.cz-jav