BUDAPEŠŤ – 27. července 2024 (MTI) – Začal promírový „kvas“, a pokud Evropa neopustí svůj proválečný postoj, zůstane v této válce sama, řekl Viktor Orbán ve svém projevu na závěrečném dni 33. letní svobodné univerzity a studentského tábora Bálványos v Tusnádfürdő v sobotu. Při analýze situace v průběhu rusko-ukrajinské války před posluchači shromážděnými před pódiem pod širým nebem premiér uvedl, že se blíží změna světového řádu, dominantním světovým centrem se stane Asie, a proto je zapotřebí „maďarská velká strategie“, jejíž první „syrová“ verze je již připravena.
Na úvod svého vystoupení uvedl, že v pátek jednal se svým rumunským protějškem v Bukurešti. „Rumunsko je nyní třetím nejdůležitějším hospodářským partnerem Maďarska a hospodářské a obchodní vztahy zaznamenávají nové rekordy. Uvedl, že s Marcelem Ciolaccuem jednal o projektu vysokorychlostní železnice Bukurešť-Budapešť, a ujistil ho, že maďarské předsednictví EU zařadí otázku vstupu Rumunska do Schengenu na pořad jednání v říjnu a případně na prosincové Radě pro spravedlnost a vnitřní věci.
Uvedl, že i když si rumunská strana nechtěla diktovat, o čem může letos v Toskánsku hovořit, mnozí v Bruselu odsuzovali snahy maďarské mírové mise, přestože ve stanovách organizace stojí, že „cílem Unie je mír“. Čas je na straně míru, řekl maďarský premiér s odkazem na americké prezidentské volby a s tím, že Trump ante portas. Uvedl, že pokud Evropa do amerických prezidentských voleb nepřejde na mírovou politiku, pak po volebním vítězství Donalda Trumpa tak bude muset učinit pouze tak, že přizná porážku, s pocitem studu a sama převezme politickou odpovědnost.
Premiér uvedl, že Bruselu vadí to, co nazývá proválečnou politikou, která je prý proválečná kvůli míru. Od zahájení maďarské mírové mise však spolu hovořili ministři zahraničí USA a Ruska a jednali spolu ministři zahraničí Švýcarska a Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nakonec zavolal Donaldu Trumpovi a ukrajinský ministr zahraničí odjel do Pekingu. „Takže kvas začal,“ dodal. Pomalu, ale jistě se odkláníme od proválečné evropské politiky k politice promírové, zdůraznil.
Orbán uvedl, že rusko-ukrajinská válka – podobně jako červená bobule ve filmu Matrix – odhaluje realitu.
Válka nás svou neúprosností přenáší na nový pozorovací bod, na vysokou horu, a odtud nám poskytuje perspektivu, kterou jsme nikdy předtím neviděli. V této realitě ideologie, „statistické triky“, mediální manipulace a „taktické lži politiků“ ztrácejí svou moc, rozšířené bludy a dokonce i konspirační teorie přestávají být relevantní, řekl premiér, „a realita zůstává čistá a brutální“.
Premiér o této skutečnosti hovořil bod po bodu.
Za prvé poukázal na to, že ve válce došlo k brutálním ztrátám v řádech statisíců obětí, a přesto se strany nechtějí usmířit. Důvody jsou dva: jednak obě věří, že mohou zvítězit, a jednak jsou obě vedeny svou vlastní skutečnou či domnělou pravdou,“ řekl. Dodal, že Ukrajinci si myslí, že jde o ruskou invazi, která porušuje mezinárodní právo a územní suverenitu, a že se ve skutečnosti brání a vedou válku za nezávislost. Rusové si myslí, že na Ukrajině došlo k vážným vojenským událostem NATO, Ukrajině je přislíbeno členství v NATO a oni nechtějí vidět vojska NATO nebo zbraně NATO na rusko-ukrajinské hranici. Rusko má tedy podle nich právo na sebeobranu a jedná se vlastně o vyprovokovanou válku. Takže každý má nějakou spravedlnost, domnělou nebo skutečnou, a ani jedna strana se války nevzdá, dodal Orbán. To vede přímo k eskalaci, uvedl premiér a zdůraznil, že mír nebude, pokud bude záviset na obou stranách. Mír může být nastolen pouze zvenčí.
Za druhé, pokračoval, zatímco v předchozích letech Spojené státy prohlašovaly Čínu za svého hlavního vyzyvatele a protivníka, nyní vidíme, že vedou zástupnou válku proti Rusku a neustále obviňují Čínu ze skryté podpory Ruska. Pokud je tomu tak, dodal Orbán, pak je třeba odpovědět na otázku, proč je rozumné stavět dvě tak velké země do nepřátelského tábora.
Třetím prvkem reality, kterou válka odhalila, byla odolnost Ukrajiny, která předčila všechna očekávání a kterou přičítá tomu, že Ukrajina dostala perspektivu příslušnosti k Západu, který objevil nový smysl její existence: vidí se jako východní pohraniční region Západu, namísto „nárazníkové zóny“, kterou byla dříve.
Za čtvrté Viktor Orbán poznamenal, že Rusko není rigidní neostalinistickou autokracií, jak se z něj snaží udělat bruselští lídři, kteří se ho snaží srazit na kolena sankcemi. Ve skutečnosti hovoříme o zemi, která vykazuje technickou, ekonomickou a, jak uvidíme, možná i sociální flexibilitu, řekl Viktor Orbán.
Jeho pátým bodem bylo, že se evropská politika zhroutila, protože Evropa vzdala hájení vlastních zájmů. Dodal, že Evropa nyní „bezvýhradně následuje prodemokratickou politiku USA, a to i za cenu sebezničení“, zatímco sankce proti Rusku poškozují základní evropské zájmy, zvyšují ceny energií a činí evropskou ekonomiku nekonkurenceschopnou.
Orbán zdůraznil, že jádrem evropského mocenského systému byla osa Paříž-Berlín, která nyní buď neexistuje, nebo se stala „bezvýznamnou a obejitelnou“ ve srovnání s novým mocenským centrem Londýna, Varšavy, Kyjeva, pobaltských a skandinávských států. Premiér připomněl, že nahrazení osy Paříž-Berlín nebylo novou myšlenkou, ale „starým polským plánem“ udělat z Polska první americkou základnu na kontinentu, a tedy „přivést tam Američany mezi Němce a Rusy“, ale že to umožnila až současná válka. Je to starý plán: Viktor Orbán také prohlásil, že Poláci provádějí nejpodvratnější a nejzáludnější politiku v celé Evropě, protože „s Rusy bezostyšně obchodují“ a nás za to morálně poučují.
Orbán také uvedl, že Polsko se kvůli této strategii vzdalo visegrádské spolupráce, protože V4 kromě přijetí osy Paříž-Berlín znamená, že „uznáváme, že existuje silné Německo, silné Rusko a mezi nimi, ve spolupráci se středoevropskými státy, vytváříme třetí faktor“. Když hovořil o síle Varšavy, premiér uvedl, že polská armáda je po francouzské druhá největší v Evropě a země vydává na obranu 5 % svého HDP. Mírová mise kromě cíle míru také nabádá Evropu, aby konečně prováděla nezávislou politiku, řekl. Jako šestý bod uvedl, že válka také zdůraznila „intelektuální osamělost“ Západu, který se považoval za referenční bod, jakési světové měřítko, protože poskytl hodnoty, jako je liberální demokracie a ekologický přechod, které svět musel přijmout. V této situaci došlo v posledních dvou letech k obratu o 180 stupňů, protože ačkoli Západ nyní vydal příkaz, aby svět zaujal morální postoj proti Rusku a ve prospěch Západu, skutečnost je taková, že se všichni pomalu přibližují k podpoře Ruska,“ uvedl premiér.
Dodal, že není překvapivé, že tak činí například Severní Korea a Čína, ale přidal se k nim Írán, Indie a Turecko, člen NATO, a muslimský svět vidí v Rusku partnera. V sedmém bodě seznamu premiér uvedl, že válka odhalila skutečnost, že největším problémem dnešního světa je slabost a rozpad Západu a narativ v západních médiích, že Rusko a hrozba, kterou představuje, je největší světovou hrozbou. To je omyl, Rusko je hyperracionální země pod vlastním vedením, které je tak racionální a předvídatelné, na rozdíl od Západu, jehož chování racionální a předvídatelné není, zhodnotil premiér s tím, že Západ nezvládá ani situaci, kdy se „na nebi objevila dvě slunce“, což znamená, že se objevila nová výzva v podobě Číny a Asie na vzestupu.
Skutečným úkolem pro Maďarsko je pokusit se Západ znovu pochopit, protože my Středoevropané vnímáme Západ jako iracionální, řekl. Rozpor může podle Orbána spočívat v tom, že středoevropský pohled na svět je založen na konceptu národních států, zatímco Západ se domnívá, že tyto státy již neexistují. Podle něj mají národní státy také „biblický základ“, ale Západ tento a další přístupy odmítá s tím, že národní státy neexistují, a k dalším důležitým otázkám, jako je například migrace, přistupuje zcela jinak. Premiér ve svém projevu poukázal na to, že zatímco na východě Evropy se křesťanští lidé po statisících zabíjejí, na západě jsou vpuštěny statisíce lidí z cizích civilizací.
Z našeho pohledu je to absurdní, pohled, který se nevyskytuje ani dále na západě, řekl premiér a dodal, že Evropská unie si to nejen myslí, ale také to deklaruje, a že jejím cílem je „překonat národ“ a předat suverenitu národních států do Bruselu. Podle Orbána se podobný boj odehrává i ve Spojených státech, a proto je sázka v amerických prezidentských volbách tak vysoká. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump usiluje o návrat Američanů z postnárodního liberálního státu do státu národního. Proto chtějí zabránit Donaldu Trumpovi, aby se zúčastnil voleb. Proto ho chtějí dostat do vězení, sebrat mu majetek, a pokud to nepomůže, proto ho chtěli zabít,“ řekl a dodal, že s bývalým prezidentem v pátek mluvil a účastníky tábora přivítal.
Premiér se také dotkl politického problému elitářství a populismu jako politického důsledku postnacionálního stavu, který otřásá demokracií. Elity odsuzují lidi za to, že se posouvají doprava, a jejich pocity a myšlenky označují za xenofobní, homofobní a nacionalistické. Lidé v reakci na to obviňují elity, že se nestarají o to, co je pro ně důležité, ale že se utápějí v jakémsi bezduchém globalismu, řekl Viktor Orbán. To podle něj vyvolává i problém zastupitelské demokracie: elita nechce zastupovat lid, a dokonce je na to hrdá, zatímco lid zastoupen není. Pro elitu jsou přijatelné pouze hodnoty absolventů. Důsledkem je, že Brusel zůstává pod okupací liberální oligarchie. Tato liberální elita ve skutečnosti organizuje elitu transatlantickou, není evropská, ale globální, není národně-státní, ale federální, a není demokratická, ale politická,“ uzavřel premiér.
Po válce přichází změna světového řádu, jaká tu nebyla 500 let, řekl Viktor Orbán. V příštích dlouhých, dlouhých desetiletích nebo možná staletích bude dominantním centrem světa Asie, řekl a vyzdvihl Čínu, Indii, Pákistán a Indonésii. Asie má demografickou výhodu, má technologickou výhodu ve stále více oblastech, má kapitálovou výhodu, její vojenská síla se vyrovnává Západu, bude mít nejvíce peněz, bude mít největší světové firmy, nejlepší světové univerzity, nejlepší světové výzkumné ústavy, největší burzy, řekl. Orbán dodal, že Donald Trump se snaží najít americkou odpověď na tuto situaci. „Ve skutečnosti,“ řekl, „je pokus Donalda Trumpa pravděpodobně poslední šancí pro USA, jak si udržet své světové prvenství.“ Evropa má dvě možnosti. První – k níž směřuje – je stát se schizofrenikem, zůstat evropským kontinentem, podřízeným Spojeným státům, v roli „podřadné třídy“, nad níž svět žasne, ale která už nemá žádnou „rozvojovou dynamiku“.
Druhou možností, kterou oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron, je strategická autonomie. „Jinými slovy, musíme vstoupit do závodu o změnu světového řádu,“ řekl. Podle Orbána lze obnovit schopnost Evropy přitahovat kapitál, uskutečnit zásadní rozvoj infrastruktury, zejména ve střední Evropě, vytvořit evropskou vojenskou alianci se silným evropským obranným průmyslem, výzkumem a inovacemi, vytvořit evropskou energetickou soběstačnost, která se neobejde bez jaderné energie, a uzavřít nové poválečné smíření s Ruskem. Premiér však uvedl, že současná změna světového systému není primárně hrozbou, ale příležitostí, a že máme širší manévrovací prostor než kdykoli za posledních 500 let.
Zdůraznil, že před 500 lety byla Evropa vítězem, Maďarsko poraženým předchozí změny světového systému, protože zatímco západní části kontinentu se otevřel nový hospodářský prostor, dobytí islámem z ní na dlouhou dobu udělalo válečnou zónu, a protože se nedokázala osvobodit, byla nucena stát se součástí německo-habsburského světa. Orbán uvedl, že vývoj ve Spojených státech amerických „jde v náš prospěch“, ale dodal, že nevěří, že by nám za oceánem dali lepší ekonomickou a politickou nabídku než členství v EU, ale pokud ano, „měli bychom o tom uvažovat“. Dodal, že Čína nám dala maximální nabídku; pro ni je členství Maďarska v EU cenné, „na rozdíl od Američanů, kteří nám neustále říkají, že bychom měli odejít“. Nabídka Číny spočívá v tom, že „bychom se měli vzájemně podílet na modernizaci“, i když je třeba dávat pozor na rozdíly v měřítku.
Západní část Evropské unie se nevrátí k formě národního státu, řekl premiér a dodal, že východní část EU může formu národního státu bránit. Orbán uvedl, že EU současnou válku prohrála a Spojené státy ji nechají na pokoji, a dodal, že Brusel nebude schopen financovat válku na Ukrajině a její operace, což znamená, že „Evropská unie bude muset zaplatit cenu za válečné dobrodružství“, která „bude vysoká a negativně se dotkne i nás“. Podle Orbána „Evropská unie bere na vědomí, že středoevropské země zůstanou v Evropské unii, ale zároveň zůstanou na základech národních států a budou provádět vlastní zahraniční politiku“.
Nemusí se jim to líbit, ale budou to muset tolerovat, zejména proto, že počet takových zemí se bude zvyšovat, uvedl premiér a dodal, že „potřebné podmínky pro samostatnou národní politiku jsou v Americe, Asii i Evropě“ a že vymezují široké hranice našeho manévrovacího prostoru. Pokud hovoříme o změně světového řádu, potřebujeme také „maďarskou velkou strategii“, uvedl premiér. Uvedl, že budeme realizovat a dokončovat stávající politické akční plány, které byly obecně zahájeny v roce 2010 a potrvají do roku 2030, ale že to již nebude stačit na dlouhodobější změnu světového řádu, která by mohla trvat staletí.
Základem velké strategie Maďarska je propojenost, v rámci které se nenecháme uzavřít ani do jedné z rozvíjejících se ekonomik Západu nebo Východu, musíme být přítomni v obou a nebudeme se zapojovat do války proti Východu, ani do technických a obchodních blokád. Dodal, že shromažďujeme přátele a partnery, nikoli ekonomické nebo ideologické nepřátele, tj. nehodláme se přidat na něčí stranu, ale jdeme obtížnější, nezávislou cestou. Neméně důležitým principem strategie je podle premiéra obrana suverenity na ekonomické bázi, jejíž ekonomickou základnou jsou domácí národní šampioni, konkurenceschopné střední podniky, firmy vyrábějící pro domácí trh a malé a střední podniky.
To je maďarská ekonomika, která může poskytnout základ pro suverenitu, uvedl premiér. Orbán uvedl, že existují národní šampioni v bankovnictví, energetice, potravinářském průmyslu, výrobě zemědělských surovin, informačních technologiích, telekomunikacích, médiích, stavebnictví, rozvoji nemovitostí, farmaceutickém průmyslu, obranném průmyslu, logistice a do jisté míry i ve znalostním průmyslu prostřednictvím univerzit, které jsou konkurenceschopné v zahraničí. Konkurenceschopný je i sektor malých a středních podniků do 15 000 obyvatel, přičemž maďarská vláda v rámci „mírového rozpočtu“ na rok 2025 zahajuje rozsáhlý program pro malé a střední podniky, uvedl.
Orbán ve svém projevu uvedl, že je důležité posílit finanční nezávislost Maďarska, snížit jeho zadlužení na 30 % a učinit z Maďarska regionálního věřitele. Důležité je, aby strategie zůstala výrobním centrem, nikoli aby se změnila v ekonomiku zaměřenou na služby. Orbán dodal, že nesmíme udělat chybu Západu, tj. nechat určitá produktivní pracovní místa vykonávat hostujícími pracovníky, protože pokud se tak stane, vyvolá to sociální rozklad, který bude obtížné zastavit. Premiér uvedl, že k realizaci strategie musí mít maďarská společnost stabilní a pružnou sociální strukturu, jejímž základem je zastavení demografického poklesu.
„Měli jsme dobrý začátek, ale nyní jsme se zasekli,“ řekl s tím, že je třeba dát nový impuls a do roku 2035 musí být Maďarsko demograficky soběstačné, aniž by se dalo hovořit o nahrazení obyvatelstva migrací. Pokud bude „mírový rozpočet“ přijat, plánuje se v roce 2025 zdvojnásobit daňovou slevu na děti, pravděpodobně ve dvou krocích, ale v jednom roce, aby se znovu nabrala dynamika demografického zlepšení. Kromě toho dodal, že je třeba „uzamknout“ ty ze západní Evropy, kteří chtějí žít v křesťansko-národní zemi, a jejich počet se bude postupně zvyšovat.
Podle něj je důležité vytvořit bohatství a finanční nezávislost pro střední třídu, tedy rodiny, a zachovat plnou zaměstnanost, „klíčem k tomu je udržet současný vztah mezi prací a Romy“. „Práce je, ale bez práce se žít nedá – to je podstata podnikání a nabídky,“ řekl premiér. Dodal, že současná maďarská velká strategie je stále „syrová a křehká“, tj. nestrávená a nesrozumitelná, a že bude trvat dobrých šest měsíců, než se do této fáze dostane. Premiér uvedl, že maďarská velká strategie musí být založena na národních základech. Musí zahrnovat všechny oblasti obývané Maďary a zahrnovat všechny Maďary žijící ve světě, tj. systém podpory stability maďarské společnosti musí být rozšířen i na oblasti obývané Maďary za hranicemi země.
Uvedl, že v dohledné době by měly být všechny podpůrné systémy, které slouží stabilitě a odolnosti maďarské společnosti, jako např. systém podpory rodiny, rozšířeny v celé své šíři i na Maďarskem obývané oblasti mimo hranice země. Premiér rovněž zdůraznil, že maďarský vesnický systém musí být zachován. Vesnice není symbolem zaostalosti. Na vesnicích musí být poskytovány městské služby a města musí nést finanční zátěž. Pokud jde o ochranu suverenity, Orbán zdůraznil, že její podstatou je ochrana národní rozmanitosti. Kromě zachování jazyka to znamená vyhnout se stavu nulového náboženství, kdy křesťanství již neposkytuje morální vedení a orientaci.
Premiér uvedl, že politika musí být přizpůsobena našemu národnímu charakteru. Společnou podstatou, kterou je třeba uchopit, je svoboda, která musí být budována i směrem dovnitř. Musíme budovat nejen svobodu národa, ale také osobní svobodu maďarského lidu. Pro Maďara není řád hodnotou sám o sobě, ale podmínkou nezbytnou pro svobodu, v níž můžeme nerušeně žít. „Můj dům je můj dům, můj hrad, můj život a já budu rozhodovat o tom, co mi umožní cítit se dobře ve vlastní kůži,“ řekl.
Změna světového řádu je dlouhý proces – 20-25 let – během něhož se bude diskutovat. Naši oponenti budou říkat, že potřebujeme spíše integraci než národní velkou strategii. Budou tedy neustále útočit a pracovat na změně kurzu. Budou zpochybňovat nejen obsah velké strategie, ale také její potřebu, uvedl Orbán a zároveň zdůraznil, že jde o boj, který je třeba podstoupit.
Když přešel k problému časového rámce, uvedl, že závěrečnou fázi strategie budou muset realizovat mladí lidé ve věku dvaceti a třiceti let. Proto „nyní a dokud jsme ještě mladí“, musíme začít s náborem mladých lidí, řekl. A dodal: „Národní tábor může vzniknout jen za zvuku polnice a shromáždit se pod vztyčenou vlajkou, proto musíme najít mladé bojovníky s nacionalistickým cítěním a odvahou.
Orbán řekl, že „každý národ má přece právo se projevit, a to jsme viděli“. Na další otázku o šílenství Evropy odpověděl, že to, co se nám zdá jako šílenství, iracionální chování Západoevropanů, není ve skutečnosti šílenství a iracionální chování, ale zcela jiný výklad světa. Zároveň jako státy budou existovat a budou našimi partnery v tomto „šíleném státě“, v Evropské unii. Řekl, že v některých ohledech se mu zasedání Evropské rady dokonce líbí. On jako premiér střední Evropy musí vést dvě matrice, svou a jejich, a složitý vztah mezi nimi musí neustále překládat. To je intelektuálně nejnáročnější část politiky,“ řekl premiér.
miniszterelnok.hu / gnews.cz-jav_07