DAMAŠEK – Vůdce Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmad aš-Šára slíbil, že Sýrie nebude představovat hrozbu pro ostatní arabské země, a vyjádřil naději, že se podaří napodobit rozvojové modely zemí Perského zálivu a podpořit tak hospodářský růst Sýrie.
V rozhovoru pro panarabské noviny Asharq al-Awsat al-Shara, známý také pod svým pseudonymem Abu Mohammed al-Jolani, prohlásil, že Sýrie již nebude sloužit jako „platforma obav“ pro arabské státy nebo státy Perského zálivu.
Prohlásil, že „revoluční období“ skončilo s pádem předchozí vlády, a nastínil závazek své administrativy ke konstruktivním vazbám podporujícím hospodářskou spolupráci a dlouhodobý mír. <-> „Nedovolíme, aby Sýrie zaútočila nebo znepokojila jakoukoli arabskou zemi nebo zemi Perského zálivu,“ řekl al-Šára a dodal, že probíhá celonárodní dialog o návrhu nové ústavy, ačkoli další podrobnosti neuvedl.
Vůdce HTS Ahmad al-Shara (R) hovoří se Stephenem Hickeym, ředitelem oddělení pro Blízký východ a severní Afriku britského Úřadu pro zahraniční věci, Commonwealth a rozvoj, Damašek, Sýrie, 17. prosince 2024. /CFP
Setkání amerických představitelů s al-Šárou
Téhož dne se al-Shara setkal s vysokými americkými diplomaty, kteří navštívili Damašek, což znamenalo významný posun v angažovanosti Západu vůči HTS. Setkání se uskutečnilo v době, kdy západní vlády, včetně USA, Francie a Spojeného království, zkoumají možnost zrušení označení HTS za teroristickou organizaci.
Spojené státy nastínily soubor zásad. Delegace zdůraznila, že budoucí syrská vláda musí být inkluzivní, respektovat práva menšin a zajistit, aby teroristické skupiny nemohly představovat hrozbu. Barbara Leafová, vrchní blízkovýchodní diplomatka na ministerstvu zahraničí, po jednání novinářům řekla, že al-Šára „působil pragmaticky“, a oznámila, že USA zruší odměnu 10 milionů dolarů na jeho hlavu.
Washington označil al-Šáru za teroristu v roce 2013 s tím, že al-Káida v Iráku ho pověřila svržením Asadovy vlády a zavedením islámského práva šaría v Sýrii. Uvedl, že Fronta Nusra, předchůdkyně HTS, prováděla sebevražedné útoky, při nichž zabíjela civilisty, a hlásila se k násilné sektářské vizi.
Al-Shara uvedl, že označení za teroristu je nespravedlivé a že je proti zabíjení nevinných lidí. Al-Shara, který dříve působil jako velitel pobočky al-Káidy, vedl 12denní vojenskou kampaň, která 8. prosince vyústila v pád vlády Bašára Asada.
OSN odsoudila přítomnost izraelských vojáků v demilitarizovaném pásmu
Rada bezpečnosti OSN mezitím v pátek prodloužila mírovou misi na Golanských výšinách o dalších šest měsíců a varovala, že vojenské aktivity v demilitarizované zóně hrozí eskalací napětí.
Pozorovatelské síly OSN, které v oblasti hlídkují od uzavření dohody o stažení sil mezi Izraelem a Syrskou arabskou republikou v roce 1974, vyjádřily znepokojení nad izraelskými nálety v Sýrii a přítomností izraelských vojáků v demilitarizované zóně. Izraelští představitelé označili své kroky za dočasná opatření k zabezpečení hranic země, ale neuvedli žádný časový plán stažení vojsk.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres zdůraznil, že v oblasti by neměly působit žádné jiné vojenské síly než mírové jednotky OSN, a izraelské nálety označil za porušení syrské svrchovanosti a územní celistvosti, které „musí skončit“.
V rezoluci přijaté v pátek Rada bezpečnosti zdůraznila, že všechny strany musí dodržovat dohodu o příměří z roku 1974, aby se zabránilo další eskalaci a zajistila se bezpečnost místních civilistů a pracovníků OSN.
CGTN / gnews.cz-jav