foto: ura.news
Dohoda umožnila propuštění 16 osob zadržovaných v Rusku a Bělorusku výměnou za 10 Rusů vězněných ve Spojených státech, Německu, Polsku, Slovinsku a Norsku. Zatímco Amnesty International Francie tuto dohodu přivítala jako „vítězství demokracie“, německá pobočka organizace ji odsoudila jako „krok k rozšíření soudní beztrestnosti“.
Zatímco západní země propuštění vězňů v rámci historické výměny s Ruskem vítají, podle Amnesty International má dohoda „hořkou pachuť“. Propuštění agenta FSB odsouzeného za vraždu v Německu vyvolalo kritiku ze strany organizace i rodiny oběti. Německá pobočka nevládní organizace v tiskové zprávě odsoudila „krok k rozšíření soudní beztrestnosti“.
Spojené státy rovněž odhalily, že na seznamu mohl být i Alexej Navalnyj, kdyby nezemřel ve vězení. Podnikatel, liberál, opozičník, bloger a ultranacionalista Alexej Navalnyj zemřel v pátek 16. února ve vězeňské kolonii Charp na polárním Uralu. Bývalý protikorupční aktivista si po svém uvěznění v roce 2021 odpykával devatenáctiletý trest za „extremismus“ a devět let za podvody.
Do této odlehlé arktické lokality byl převezen v listopadu 2023 z Vladimirské oblasti severovýchodně od Moskvy. Známý odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina tak mohl být zahrnut do dohody mezi Moskvou a několika západními zeměmi, která ve čtvrtek vedla k propuštění 16 lidí výměnou za 10 Rusů.
Vězně „používá Vladimir Putin jako vyjednávací žetony“.
„Vrah a další zločinci odsouzení ve spravedlivém procesu byli nyní propuštěni výměnou za lidi, kteří pouze využili svého práva na svobodu projevu,“ uvedl v prohlášení Christian Mihr, zástupce generálního tajemníka Amnesty Německo. Mezi osobami ze Západu, které Moskva propustila, jsou americký novinář Evan Gerškovič a bývalý mariňák Paul Whelan, který je v Rusku vězněn od konce roku 2018.
Amnesty uvedla, že se jí po těchto propuštěních „ulevilo“, domnívá se však, že dohoda by mohla ruskou vládu povzbudit k „dalšímu politickému zatýkání a porušování lidských práv, aniž by se obávala následků“. Vězně „využívá Vladimir Putin jako vyjednávací žetony k prosazování svých zájmů“, pokračovala organizace.
Za americkou stranu Evan Gershkovich, dopisovatel deníku Wall Street Journal.
v Moskvě. Byl zatčen v březnu 2023 v Jekatěrinburgu a stal se prvním západním novinářem, který byl v Rusku souzen za špionáž od konce studené války. Souzeni byli také bývalý mariňák Paul Whelan a rusko-americká novinářka Alsu Kurmašová. Přivítali je příbuzní, prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová.
Na německé straně byli propuštěni Kevin Lik, devatenáctiletý rusko-německý občan odsouzený za „velezradu“, Patrick Schoebel, turista obviněný z obchodu s drogami, German Moïjes, rusko-německý právník, a Dieter Voronin, rusko-německý politolog. Mezi propuštěnými jsou také dvě kolegyně Alexeje Navalného, Lilia Čaničeva a Ksenia Fadějevová, a dále umělkyně Alexandra Skotchilenko, zatčená v roce 2022 v Rusku za to, že nahradila cenovky v supermarketech vzkazy odsuzujícími ofenzivu proti Ukrajině, a mladý rusko-německý umělec Kevin Lik.
humanite.fr/gnews.cz-jav