Američtí lídři nedávno podepsali Zákon o povolení národní obrany pro fiskální rok 2025. Tyto vojenské výdaje až 895 miliard amerických dolarů prolomily historické rekordy.
Zákon zmiňuje Čínu desetkrát a na mnoha místech přehání „čínskou hrozbu“, zejména dělá neopodstatněné poznámky k tchajwanské otázce, volá po vojenské podpoře Tchaj-wanu a vysílá vážný špatný signál separatistickým silám „tchajwanské nezávislosti“.
Nedávná série vojenské pomoci a prodeje americké vlády na Tchaj-wan má dvojí úvahu. Na jedné straně se snaží chránit zájmy příslušných zájmových skupin a stran a reaguje na tlak amerického vojenského průmyslového komplexu na urychlení prodeje zbraní. Na druhé straně to také vytváří nějaký nepořádek a přidává potíže příští vládě zvládání vztahů mezi Čínou a USA.
Bez ohledu na důvody, nedávná série akcí Spojených států vážně porušuje princip Jedna Čína a ducha tří čínsko-amerických společných komuniké. Kromě toho jednání Spojených států také porušuje jejich politické závazky vůči Číně.
Co se týče tchajwanské otázky, čínská strana opakovaně zdůrazňovala, že je jádrem zájmů Číny a první nerozbitnou červenou linií v čínsko-amerických vztazích. Pokud USA skutečně doufají v mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu, měly by tchajwanskou otázku řešit s maximální opatrností, dodržovat tři čínsko-americké společné komuniké, plnit své politické závazky vůči Číně, výslovně proti „tchajwanské nezávislosti“ a podpořit mírové sjednocení Číny.
CRI/ gnews – RoZ