PEKING – Čínský prezident Xi Jinping se v pátek v Pekingu setkal se slovenským premiérem Robertem Ficem.
Xi připomněl, že letos si připomínáme 75. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Slovenskem, a uvedl, že po tři čtvrtě století vývoje je tradiční přátelství mezi oběma zeměmi plné vitality a spolupráce v různých oblastech přináší plodné výsledky, které přinášejí hmatatelné výhody obyvatelům obou zemí.
„Rozhodli jsme se povýšit čínsko-slovenské vztahy na strategické partnerství, které odpovídá budoucím potřebám rozvoje obou zemí a dodá bilaterální spolupráci nový a silný impuls,“ uvedl Xi a dodal, že Čína je ochotna spolupracovat se Slovenskem na otevření nové kapitoly bilaterálních vztahů a pozvednutí vzájemných vazeb na vyšší úroveň.
Xi uvedl, že obě země musí prohloubit vzájemnou politickou důvěru, a vyzval obě strany, aby udržovaly výměny na vysoké úrovni, posílily strategickou komunikaci, dodržovaly vzájemný respekt, rovnost a vzájemný prospěch a vycházely vstříc svým klíčovým zájmům a hlavním problémům. V zájmu rozšíření pragmatické spolupráce by podle něj měly obě země dobře využít nově zřízený mezivládní výbor pro spolupráci k posílení součinnosti v oblasti nové energetiky, dopravy a logistiky, výstavby infrastruktury a řízení vodních zdrojů. Čína podporuje své podniky, aby investovaly na Slovensku, a vítá, aby slovenské podniky prozkoumaly trh v Číně, uvedl.
Xi uvedl, že obě země by měly podporovat kulturní a mezilidské výměny. Vyzval obě strany, aby vedly komunikaci a dialog mezi politickými stranami, místními samosprávami, mládeží, think-tanky a médii a aby dobře využívaly platformy, jako jsou Konfuciovy instituty, k upevnění základů veřejného mínění pro čínsko-slovenské přátelství napříč generacemi.
Čína se rozhodla udělit slovenským občanům patnáctidenní bezvízový vstup, dodal Xi.
Xi poznamenal, že obě země musí posílit mezinárodní spolupráci. Ve složitém a rychle se měnícím světě by podle něj měly obě strany prosazovat skutečný multilateralismus, pevně chránit mezinárodní systém, jehož jádrem je OSN, a mezinárodní řád založený na mezinárodním právu, zasazovat se o rovný a spořádaný multipolární svět a všeobecně prospěšnou a inkluzivní ekonomickou globalizaci, přijmout vizi globální správy, která se vyznačuje rozsáhlými konzultacemi, společným přínosem a společnými výhodami, a podporovat budování společenství se společnou budoucností pro lidstvo.
Čína přikládá vztahům mezi Čínou a EU velký význam, uvedl Xi a dodal, že příští rok uplyne 50 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a EU a vztahy mezi Čínou a EU by měly prokázat náležitou vyspělost a stabilitu.
Xi vyjádřil naději, že nové orgány EU budou dodržovat orientaci partnerství mezi Čínou a EU, zaujmou pozitivní a pragmatický přístup, budou řádně zvládat rozdíly a zdrží se politizace hospodářských a obchodních otázek.
Fico uvedl, že Slovensko se pevně drží politiky jedné Číny a uznává vládu Čínské lidové republiky jako jedinou legitimní vládu zastupující celou Čínu. Slovensko je proti jakémukoli vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí a zasazuje se o respektování volby rozvojové cesty každé země.
Slovensko oceňuje rozhodnutí Číny udělit slovenským občanům patnáctidenní bezvízový styk, uvedl Fico. Slovensko podporuje usnadnění mezilidských výměn mezi oběma zeměmi a vítá, aby v zemi investovalo více čínských podniků a aby se posílila spolupráce v oblastech, jako je nová energetika a infrastruktura, dodal.
Slovensko oceňuje tři hlavní globální iniciativy, které předložil prezident Xi, a je ochotno posílit výměny s Čínou v oblasti zkušeností s řízením státu a aktivně podporovat závazek EU řešit rozdíly prostřednictvím dialogu a konzultací, uvedl Fico.
Obě strany si rovněž vyměnily názory na ukrajinskou krizi. Xi vyložil důslednou zásadu a postoj Číny a ocenil Slovensko za to, že zaujímá objektivní, racionální a nestranný postoj. Uvítal, aby Slovensko, stejně jako další podobně smýšlející země, sehrálo pozitivní roli při podpoře mírových rozhovorů.
Fico prohlásil, že postoj Číny k ukrajinské krizi je spravedlivý, objektivní a konstruktivní. Slovensko je ochotno připojit se ke skupině Přátelé za mír v otázce ukrajinské krize a spolupracovat s Čínou s cílem přispět k politickému urovnání krize.
Po jednání vydaly obě strany společné prohlášení o navázání strategického partnerství.
chinadaily/ gnews – RoZ