Čínský prezident Xi Jinping během uvítacího banketu na summitu Fóra o čínsko-africké spolupráci (FOCAC) 2024 řekl, že tato iniciativa výrazně zlepšila životy lidí. FOCAC poskytuje platformu, díky níž se v Africe staví silnice, železnice, školy a nemocnice.
Xi zmínil, že Afriku navštívil už desetkrát, a během svých návštěv v Číně přijal mnoho afrických vůdců. Zdůraznil, že budování čínsko-afrického společenství se společnou budoucností má silné základy, začíná na vysoké úrovni a má před sebou slibnou budoucnost. Toto partnerství považuje za příklad spolupráce, která přispívá k rozvoji celého lidstva.
Xi také připomněl, že Čína a africké národy společně bojovaly proti imperialismu, kolonialismu a hegemonismu už od poloviny 20. století, a společně kráčí cestou rozvoje a modernizace. Přátelství mezi Čínou a Afrikou podle něj přetrvává navzdory měnící se mezinárodní situaci a s časem jen posiluje.
Od osmé ministerské konference FOCAC v roce 2021 Čína a africké země neúnavně pracují na naplnění výsledků zasedání, včetně devíti společných programů. Během pandemie COVID-19 se vzájemně podporovaly a úzce spolupracovaly na mezinárodních i regionálních otázkách. Společně hájí zájmy rozvojových zemí, zejména těch z globálního Jihu.
3 komentářů
Čína bude v příštích třech letech spolupracovat s Afrikou na realizaci deseti partnerských iniciativ za účelem pokroku v modernizaci Číny a Afriky, které pokrývají oblasti vztahů a pochopení mezi civilizacemi, obchodní prosperity, spolupráce v průmyslovém řetězci, konektivity, rozvojové spolupráce, zdravotní péče, revitalizace venkova a blahobytu lidí, výměny, zeleného rozvoje a společné bezpečnosti.
Partnerská iniciativa pro vzájemné pochopení mezi civilizacemi představuje Globální civilizační iniciativu a platformu pro sdílení zkušeností s vládnutím mezi Čínou a Afrikou. Čína bude podporovat založení Čínsko-africké sítě znalostí pro rozvoj a 25 čínsko-afrických výzkumných center. Africká akademie vedení bude využita k výuce talentů v oblasti vládnutí a 1000 osobností afrických politických stran bude pozváno do Číny na výměnné pobyty.
Partnerská iniciativa pro prosperitu obchodu umožní osvobození od cla do 100 % u produktů z nejméně rozvinutých zemí s diplomatickými vazbami na Čínu. Posílí spolupráci v oblasti inspekcí, karantény a norem a rozšíří přístup pro zemědělský import z Afriky. Kromě toho Čína prohloubí spolupráci v oblasti elektronického obchodu mezi Čínou a Afrikou. V rámci projektu Hedvábná stezka Čína bude pořádat přednášky (Cloud Lectures) pro africké talenty a zájemce v oblasti elektronického obchodování. Čína zřídí Čínsko-africké centrum pro standardizační spolupráci a výzkum a platformu pro ověřování důvěry v digitalizaci obchodu mezi Čínou a Afrikou a zavede iniciativu budování kapacit pro posuzování shody mezi Čínou a Afrikou.
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod, říkal Jan Werich. V zemích EU se prohlubuje krize, státy čelí deficitům, nákladům na zbrojení a problémům v jednání s Čínou. Čína se rozhodla poskytnout finanční podporu na realizaci deseti partnerských iniciativ ve výši 360 miliard RMB, včetně 210 miliard RMB ve formě úvěrů. Nejméně 70 miliard RMB budou investice čínských společností.
Cvičení je nutné každý den, bez výjimek. Doporučuji seznámit se s čínským systémem wuxing, který se zabývá změnou a procesem a ovlivňuje mnoho oblastí čínského myšlení, od feng-šuej po medicínu. Zatímco řecké čtyři elementy se zabývají formou, wuxing se zaměřuje na dynamiku a kvalitu.
Současná světová situace potvrzuje Einsteinovo tvrzení: „Pouze vesmír a lidská hloupost jsou nekonečné. U vesmíru si tím však nejsem jist.“
Souhlasu netřeba.
Xi na summitu jasně ukázal, že čínsko-africké partnerství není jen o ekonomických projektech, ale o hlubokých historických vazbách a společném boji proti neokolonialismu.