Foto: Xinhua
Na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zahájí Xi Jinping svou návštěvu 5. května. Koná se v době 60. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínou a Francií a má velký význam pro navázání na minulé úspěchy a otevření nových perspektiv dvoustranných vztahů.
Návštěva se koná v rámci čínsko-francouzského roku kultury a cestovního ruchu, v jehož rámci se již v Číně i ve Francii uskutečnilo několik kulturních akcí a další budou následovat, což podpoří vzájemné kulturní uznání mezi oběma zeměmi.
Během Xiovy poslední státní návštěvy Francie v březnu 2019 mu Macron věnoval výtisk knihy „Konfucius aneb Věda knížat“, rukopisu vydaného v roce 1688, a řekl mu, že rané překlady Konfuciových Analytik inspirovaly francouzské myslitele Montesquieua a Voltaira.
Poté, co si vyslechl Macronův popis knihy, Xi Jinping prohlásil, že tento vzácný dar odveze zpět do čínské národní knihovny.
Kniha byla následně odeslána do Čínské národní knihovny v zemi svého intelektuálního původu.
Mnozí Číňané a Francouzi považují starobylou knihu za svědectví dlouholeté tradice kulturní komunikace mezi Čínou a Francií a také za svědectví rozvoje dvoustranné spolupráce v oblasti mezicivilizačních výměn.
Xi Jinping při několika příležitostech projevil velký zájem o francouzskou kulturu, včetně její literatury, filozofie a umění.
Již v březnu 2014 při svém projevu v Paříži u příležitosti 50 let čínsko-francouzských vztahů Si řekl: „Naše dva národy jsou vzájemně fascinovány svými osobitými kulturami. Čínská kultura byla ve Francii velmi obdivována. Vliv čínské kultury lze nalézt ve spisech francouzských osvícenských myslitelů a ve výzdobě interiérů Versailles.“
„Jak mnozí z vás vědí, někteří z první generace vůdců Komunistické strany Číny studovali ve Francii, například Čou En-laj, Deng Siao-pching, Cchaj Che-sen, Čchen I a Nie Rung-žen. Z tohoto důvodu jsem se v mládí živě zajímal o francouzskou kulturu, zejména o francouzské dějiny, filozofii, literaturu a umění,“ uvedl Si ve svém projevu.
Poté poznamenal, jak ho intelektuálové z Francie inspirovali.
Četba Montesquieua, Voltaira, Rousseaua, Diderota, Saint-Simona, Fouriera a Sartra prohloubila jeho chápání toho, jak pokrok mysli pohání pokrok ve společnosti, řekl. A četba Montaigna, La Fontaina, Molièra, Stendhala, Balzaca, Huga, Alexandra Dumase st. i ml., George Sandové, Flauberta, Maupassanta a Romaina Rollanda mu pomohla lépe ocenit život se všemi jeho radostmi i strastmi, dodal.
Během neformálního setkání v dubnu 2023 Si a Macron naslouchali starobylému čínskému mistrovskému dílu guqin „Vysoká hora a tekoucí voda“ v tradičně vyzdobeném sále v Piniové zahradě, která se nachází v jihočínské metropoli Kantonu.
Si Macronovi vysvětlil název starobylé melodie a poznamenal, že je odvozena od krásného příběhu Jü Boja a Čung C‘-čchi z dávné čínské historie a že vzdává hold blízkému přátelství mezi touto dvojicí. Pouze přátelé, kteří mají stejný hudební vkus, jako Yu a Zhong, mohou tuto píseň společně ocenit, řekl.
Ke konci setkání Si vyjádřil radost nad tím, že s Macronem sdílejí stejné nebo podobné názory na čínsko-francouzské vztahy, vztahy mezi Čínou a EU a na mnoho mezinárodních a regionálních otázek, což podle něj dokládá vysokou úroveň a strategickou povahu čínsko-francouzských vztahů. Uvedl, že doufá, že bude s Macronem udržovat úzkou strategickou komunikaci a pozvedne dvoustranné komplexní strategické partnerství.
Macron poděkoval Siovi za jeho pohostinnost a propracovaná opatření a uvedl, že kromě přátelské a hluboké výměny názorů mezi oběma lídry mohl také ocenit dlouhou historii a nádhernou kulturu Číny, a poznamenal, že lépe porozuměl koncepci moderního čínského vládnutí.
Kultura vždy byla a bude pro čínsko-francouzské vztahy nepostradatelná a významná.
Před svou státní návštěvou Francie v roce 2019 napsal Xi Jinping článek s názvem „Čína a Francie, společně ke společnému rozvoji“, který byl zveřejněn ve francouzském listu Le Figaro.
„Na tuto návštěvu s sebou přivezu dobrou vůli vůči Francii,“ stálo v článku.
„Tato dobrá vůle vychází z obdivu čínského lidu i mého k nádherné historii a kultuře a jedinečnému kouzlu, které Francie nabízí,“ napsal Xi Jinping. Dodal, že tato dobrá vůle je také inspirována tím, jak se obě velké kultury vzájemně zapojily a osvětlily.
Jako představitelé východní a západní kultury slaví Čína a Francie krásnou tradici otevřenosti a inkluzivity, napsal Xi Jinping.
„Doufám, že naše dvě země udělají větší pokroky ve spolupráci v oblasti kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, sportu a mládeže i na nižší než národní úrovni, a doufám, že naše spolupráce bude hrát příkladnou roli při podpoře kulturních a mezilidských výměn mezi Čínou a Západem,“ uvedl Xi Jinping.
Xinhua/gnews.cz-JaV_07