Povinnosti EU týkající se odlesňování budou o rok odloženy, aby společnosti mohly splnit zákon, který zajišťuje, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy.
V reakci na obavy členských států EU, zemí mimo EU, obchodníků a hospodářských subjektů, že nebudou schopni plně dodržovat pravidla, pokud budou uplatňována od konce roku 2024, navrhla Komise odložit datum uplatňování nařízení o odlesňování o jeden rok. Plenární zasedání se v říjnu 2024 dohodlo, že se návrhem bude zabývat v rámci naléhavého postupu – čl. 170 odst. 6 jednacího řádu. Dnes s tímto odkladem, jakož i s dalšími změnami souhlasilo 371 hlasy pro, 240 proti a 30 členů se zdrželo hlasování.
Velké hospodářské subjekty a obchodníci by museli povinnosti vyplývající z tohoto nařízení dodržovat od 30. prosince 2025, zatímco mikropodniky a malé podniky do 30. června 2026. Tato dodatečná doba by provozovatelům na celém světě pomohla hladce implementovat pravidla od samého počátku, aniž by došlo k narušení cílů zákona.
Parlament přijal i další změny navržené politickými skupinami, včetně vytvoření nové kategorie zemí, které představují „žádné riziko“ v oblasti odlesňování, vedle stávajících tří kategorií „nízkého“, „standardního“ a „vysokého“ rizika. Na země zařazené do kategorie „bez rizika“, definované jako země se stabilním nebo rostoucím vývojem lesních ploch, by se vztahovaly podstatně méně přísné požadavky, neboť riziko odlesňování je zde zanedbatelné nebo neexistuje vůbec. Komise bude muset dokončit systém srovnávání zemí do 30. června 2025.
Parlament rozhodl o vrácení tohoto spisu výboru k interinstitucionálnímu jednání. Aby tyto změny vstoupily v platnost, bude muset být dohodnuté znění schváleno Radou i Parlamentem a zveřejněno v Úředním věstníku EU.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhaduje, že v letech 1990-2020 došlo k odlesnění 420 milionů hektarů lesů, což je plocha větší než rozloha EU. Spotřeba EU představuje přibližně 10 % celosvětového odlesňování. Více než dvě třetiny z toho připadají na palmový olej a sóju.
Cílem nařízení o odlesňování, které Parlament přijal 19. dubna 2023, je bojovat proti změně klimatu a ztrátě biologické rozmanitosti tím, že se zabrání odlesňování souvisejícímu se spotřebou produktů z dobytka, kakaa, kávy, palmového oleje, sóji, dřeva, kaučuku, dřevěného uhlí a potištěného papíru v EU. V platnosti je již od 29. června 2023, její ustanovení měly podniky uplatňovat od 30. prosince 2024.
Evropský parlament/ gnews – RoZ