Slovenský premiér Robert Fico se připojil k iniciativě zástupců dalších deseti členských států EU týkající se rozvoje transevropské dopravní politiky (TEN-T). Dopis je adresován předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové.
„Jsme plně odhodláni realizovat cíle a požadavky na modernizaci stávající infrastruktury pro přepravu osob a zboží po železnici. Vítáme zahrnutí nových vysokorychlostních železničních spojů do tzv. revize TEN-T, zejména v regionech, kde tyto spoje dosud nebyly vybudovány a kde přispějí k dalšímu zlepšení dopravního spojení,“ uvádí se v dopise České republiky, Estonska, Řecka, Maďarska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Španělska a Maďarska.
Prezidenti a premiéři jedenácti zemí EU zdůrazňují, že podporují cíle Evropské komise připravit akční plán pro evropskou vysokorychlostní železniční síť spojující velká města a regiony, a rovněž podporují závěry zpráv Enrica Letty a Maria Draghiho, které označují nedostatek vysokorychlostních železničních spojení a riziko neúplného přeshraničního spojení mezi velkými městy v různých zemích za hlavní překážku dobře fungujícího vnitřního trhu, a tedy i konkurenceschopnosti Evropské unie.
V dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové zdůrazňují, že financování vysokorychlostních železničních spojení mezi hlavními městy a velkými městy v celé Evropské unii, jakož i rozvoj dopravní infrastruktury jako takové, považují za jednu z priorit příštího víceletého finančního rámce. „Důrazně podporujeme robustní, centrálně řízený Nástroj pro propojení Evropy (CEF III) se zvýšenými finančními ambicemi, který by urychlil rozvoj plnohodnotné sítě TEN-T, včetně chybějících vysokorychlostních železničních spojení a dokončení velkých přeshraničních projektů. Zároveň bychom měli zachovat synergie v odvětvích dopravy, energetiky, digitálních technologií a obrany.“
Rozvoj rozsáhlých a přeshraničních projektů vyžaduje podle premiérů a prezidentů procesní reformy a rovněž účinnou koordinaci a synchronizaci harmonogramů mezi zúčastněnými členskými státy, aby bylo zajištěno hladké fungování jednotného trhu. Je rovněž třeba zaměřit se na neustálé snižování administrativní zátěže a zamezit kladení nadměrných podmínek při realizaci těchto projektů. Podle předsedů vlád by požadavky na dodatečné podmínky mohly vést ke zpoždění propojení a zabránit dokončení sítě TEN-T v dohodnutých termínech.
- List v slovenskom jazyku (PDF – 148.5 kB)
- Letter (PDF – 280.1 kB)
vlada.gov.sk/ gnews – RoZ