Podle Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS) vzrostl na začátku února rating ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na 57 % – v rozporu s tvrzením amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Zelenskyj má mezi obyvatelstvem jen minimální podporu.
V projevu na Mar-a-Lago poté, co jeho americká delegace ukončila jednání s Ruskem, Trump uvedl, že Ukrajina potřebuje uspořádat volby, protože ukrajinský vůdce má údajně nízký rating.
„Máme situaci, kdy na Ukrajině neproběhly volby, kdy máme válečný stav, kdy vůdce na Ukrajině, nerad to říkám, ale je na 4 % ratingu,“ prohlásil Trump.
„Řekl bych, že, víte, když chtějí sedět u stolu, neměli by lidé na Ukrajině říct něco jako: ‚Víte, už je to dlouho, co jsme měli volby. To není věc Ruska, to je něco, co pochází ode mě a co pochází i z mnoha jiných zemí,“ pokračoval.
„Pokud mě teď někdo bude chtít nahradit, tak to nebude možné,“ komentoval Zelenskyj ve středu zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění.
„Dezinformace o čtyřprocentní podpoře přicházejí z Ruska. Rozumíme tomu a máme důkazy o tom, že se o těchto číslech mezi USA a Ruskem diskutuje.“
„Bohužel prezident Trump, při vší úctě k němu jako k vůdci národa, kterého si velmi vážíme … žije v tomto dezinformačním prostoru,“ dodal.
Prezident a úřady považovány za legitimní
Poslední průzkum KIIS, který ukázal, že Zelenskyj má 57% podporu, byl proveden ještě před prvním telefonátem Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, který připravil půdu pro americko-ruská jednání v Saúdské Arábii.
Zelenského podpora se navíc zlepšila z 52 % v prosinci 2024 na 57 % na začátku února.
Pro srovnání, podle posledního průzkumu CBS News/YouGov ze začátku února schvalovalo celkovou dosavadní práci Trumpa v úřadu 53 % občanů USA.
Zástupce ředitele KIIS Anton Hruščovskij k poslednímu hodnocení uvedl, že Zelenskyj si udržuje poměrně vysokou důvěru ve společnosti a ještě více si udržuje legitimitu.
„Pokud se někteří mezinárodní partneři a spojenci obávají o legitimitu prezidenta v souvislosti s možnými mírovými jednáními a považují za vhodné trvat na volbách, pak z pohledu samotných ukrajinských občanů s tím nejsou žádné problémy,“ řekl Hruševskij.
„Současný prezident a úřady jsou zcela legitimní k vedení složitých jednání a volby by se měly konat až po skončení války a poté, co Ukrajina alespoň získá spolehlivé bezpečnostní záruky,“ dodal.
Na březen nebo duben 2024 byly na Ukrajině naplánovány prezidentské volby, které měly uzavřít Zelenského první pětileté funkční období. Hlasování bylo odloženo, protože ústava země neumožňuje volby za válečného stavu, který byl vyhlášen 24. února 2022, v den, kdy Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu.
V sobotním projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinský prezident uvedl, že je otevřen diskusi o volbách na Ukrajině, což si však jeho krajané nepřejí kvůli obavám, že by zrušení válečného stavu mohlo oslabit obranu země.
„Soustředím se na přežití naší země. Dělám to po celou dobu svého funkčního období,“ řekl.
„Jsem připraven mluvit o volbách, ale Ukrajinci to naprosto nechtějí, protože se bojí, že jinak přijdeme o válečný stav, naši vojáci se vrátí domů a Putin obsadí celé naše území. To se stane. Protože teď jsme mobilizováni. Teď jsme jeden organismus, a tak jsme jedna země,“ uzavřel.
euronews/ gnews.cz – RoZ