Kopie dohody, jejíž pravost byla potvrzena The Times of Israel, uvádí, kolik palestinských vězňů musí Izrael propustit na jednoho propuštěného zajatce, a podrobně popisuje podmínky izraelského stažení z Gazy.
Níže je uveden text dohody o zastavení palby mezi Izraelem a Hamásem, které bylo dosaženo 15. ledna 2025. V kopii textu, kterou získal deník ToI a jejíž pravost potvrdil arabský diplomat obeznámený s jednáním, nebylo zahrnuto několik dalších příloh, které obsahují mapy a další podrobnosti popisující parametry dohody.
Níže uvedený text s názvem DODATEK I doplňuje izraelský návrh dohody s Hamásem, který byl předložen 27. května 2024 a 31. května 2024 jej veřejně představil americký prezident Joe Biden. Tento návrh stanoví třífázovou dohodu „o výměně rukojmích a vězňů a obnovení udržitelného klidu“ a v první fázi předpokládá propuštění 33 izraelských rukojmích. Ve svém oznámení o dohodě z 15. ledna 2025 Biden upřesnil: „Toto je přesný rámec dohody, kterou jsem navrhl již v květnu.“
DODATEK I
Praktické postupy a mechanismy k provedení dohody o výměně izraelských rukojmích a palestinských vězňů a návratu k trvalému klidu, který by vedl k dosažení trvalého příměří mezi oběma stranami
1. Druhá fáze příprav:
Cílem stran a zprostředkovatelů je dosáhnout konečné shody na provádění dohody o výměně rukojmích a vězňů z 27. května 2024 a návratu k trvalému klidu, kterým by bylo dosaženo trvalého příměří mezi oběma stranami.
Všechny postupy v první etapě budou pokračovat ve druhé etapě, dokud budou probíhat jednání o podmínkách provádění druhé etapy, a garanti této dohody budou usilovat o to, aby jednání pokračovala až do dosažení dohody.
2. Stažení izraelských sil:
Stažení izraelských sil východním směrem z hustě obydlených oblastí podél hranic pásma Gazy, včetně Wadi Gaza (osa Netzarim a kruhový objezd Kuvajt).
Izraelské síly budou rozmístěny v perimetru (700) metrů s výjimkou na pěti lokalizovaných bodech, který bude navýšen nejvýše o dalších (400) metrů, které určí izraelská strana, jižně a západně od hranice, a to na základě map odsouhlasených oběma stranami, které jsou přílohou dohody.
3. Výměna vězňů:
Devět nemocných a zraněných ze seznamu 33 osob bude propuštěno výměnou za propuštění 110 palestinských vězňů s doživotními tresty.
Izrael od 8. října 2023 propustí 1 000 zadržovaných Gazanů, kteří se nepodíleli na událostech ze 7. října 2023.
Starší osoby (muži starší 50 let) ze seznamu 33 budou propuštěny výměnou za výměnný klíč 1:3 doživotním trestům + 1:27 ostatním trestům.
Avera Mengistu a Hisham al-Sayed – budou propuštěni podle výměnného klíče 1:30, stejně jako 47 Šalitových vězňů.
Řada palestinských vězňů bude propuštěna v zahraničí nebo v Gaze na základě seznamů dohodnutých mezi oběma stranami.
4. Filadelfský koridor:
Izraelská strana bude během 1. etapy postupně snižovat síly v oblasti koridoru na základě přiložených map a dohody mezi oběma stranami.
Po propuštění posledního rukojmí v první etapě, tedy 42. den, zahájí izraelské síly stahování a dokončí jej nejpozději 50. den.
5. Hraniční přechod Rafáh:
Po propuštění všech žen (civilistek i vojáků) bude hraniční přechod Rafáh připraven k přesunu civilistů a raněných. Izrael bude pracovat na připravenosti přechodu, jakmile bude dohoda podepsána.
Izraelské síly se rozmístí v okolí přechodu Rafáh podle přiložených map.
Přes přechod bude moci denně přejít 50 zraněných vojáků v doprovodu (3) osob. Každý jednotlivý přechod bude vyžadovat souhlas Izraele a Egypta.
Přechod bude provozován na základě jednání s Egyptem ze srpna 2024.
6. Výstup nemocných a zraněných civilistů:
Všem nemocným a zraněným palestinským civilistům bude umožněn přechod přes hraniční přechod Rafáh v souladu s bodem 12 dohody z 27. května 2024.
7. Návrat neozbrojených vnitřně vysídlených osob (koridor Netzarim):
Návrat je dohodnut na základě oddílu 3-a a 3-b dohody z 27. května 2024.
Sedmého dne bude vnitřně vysídleným chodcům umožněn návrat na sever, bez nošení zbraní a bez kontroly ulicí Rašíd. Dne 22 jim bude umožněn návrat na sever rovněž ulicí Salah a-Din, a to bez kontroly.
Sedmý den bude vozidlům a veškerému nepěšímu provozu umožněn návrat severně od koridoru Netzarim po kontrole vozidel, kterou provede soukromá společnost, kterou určí zprostředkovatelé v součinnosti s izraelskou stranou na základě dohodnutého mechanismu.
8. Protokol o humanitární pomoci:
Humanitární pomoc podle dohody bude poskytována na základě dohodnutého humanitárního protokolu pod dohledem zprostředkovatelů.
The Times of Israel/ gnews – RoZ
FOTO – Facebook ToI