Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) zveřejnil zprávu, v níž podrobně popisuje děsivou realitu, která se pro obyvatele Izraele a Gazy odehrála od 7. října 2023, a uvedl, že je třeba učinit zadost spravedlnosti, pokud jde o závažné porušování mezinárodního práva, k němuž došlo. Přibližně 70 % obětí v Gaze od 7. října 2023 tvoří ženy a děti.
Zpráva OHCHR, která zdůrazňuje vážnou humanitární krizi probíhající v Gaze a dalších oblastech, potvrzuje, že ke 2. září 2024 ověřil totožnost 8119 Palestinců zabitých v Gaze, včetně 2036 žen a 3588 dětí, které dohromady představují přibližně 70% všech obětí.
Zpráva odsuzuje brutální útoky na civilisty v Gaze a závažné porušování mezinárodního práva s tím, že mnohé z těchto činů lze kvalifikovat jako válečné zločiny.
Zdůrazňuje, že pokud jsou tyto činy součástí rozsáhlého nebo systematického útoku proti civilistům spojeného se státní nebo organizační politikou, mohou se rovnat zločinům proti lidskosti. Zpráva dále varuje, že pokud je záměrem těchto činů částečně nebo zcela zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu, mohou představovat genocidu.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk zdůraznil, že Izrael musí tyto závazky okamžitě a v plném rozsahu splnit. To je ještě kritičtější a naléhavější vzhledem k celkovému jednání uvedenému ve zprávě a s přihlédnutím k nejnovějším událostem, včetně izraelských operací v severní Gaze a přijetí legislativy ovlivňující činnost Agentury OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), uvedl.
„Je nezbytné, aby se s obviněními ze závažného porušení mezinárodního práva řádně vypořádaly důvěryhodné a nestranné soudní orgány a aby byly mezitím shromážděny a uchovány všechny relevantní informace a důkazy,“ řekl.
Türk připomněl povinnosti států jednat s cílem předcházet krutým zločinům a vyzval je, aby v souvislosti se současným konfliktem podporovaly činnost mechanismů odpovědnosti, včetně Mezinárodního trestního soudu; uplatňovaly univerzální jurisdikci k vyšetřování a souzení zločinů podle mezinárodního práva u vnitrostátních soudů v souladu s mezinárodními standardy; a vyhověly žádostem o vydání osob podezřelých z těchto zločinů do zemí, kde by se jim dostalo spravedlivého procesu.
Zpráva poukazuje na opakovaná prohlášení izraelských představitelů, podle nichž je ukončení konfliktu podmíněno úplným zničením Gazy a odchodem palestinského obyvatelstva. Dále dokumentuje snahy o racionalizaci diskriminace, nepřátelství a násilí vůči Palestincům, a dokonce o jejich likvidaci.
Zpráva ukazuje, jak civilisté nesou hlavní tíhu útoků, mimo jiné v důsledku počátečního „úplného obléhání“ Gazy izraelskými silami, jakož i pokračujícího protiprávního selhání izraelské vlády, která neumožňuje, neusnadňuje a nezajišťuje vstup humanitární pomoci, ničení civilní infrastruktury a opakovaného masového vysídlování. Toto jednání izraelských sil způsobilo bezprecedentní počet zabití, úmrtí, zranění, hladomor, nemoci a onemocnění, uvádí se ve zprávách. Palestinské ozbrojené skupiny rovněž vedly nepřátelské akce způsobem, který pravděpodobně přispěl k poškození civilistů.
Zpráva uvádí, že 7. října 2023 se Hamás a další palestinské ozbrojené skupiny rovněž dopustily závažného porušování mezinárodního práva v širokém měřítku, včetně útoků namířených proti izraelským a zahraničním civilistům, zabíjení a špatného zacházení s civilisty, sexuálního násilí, ničení civilních objektů a braní rukojmí. Tyto činy by podle zprávy mohly být považovány za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Po 7. říjnu Hamás a další ozbrojené skupiny také oslavovaly útoky z tohoto dne, což bylo hluboce znepokojující a zcela nepřijatelné.
„Válečná pravidla, platná již 160 let, byla navržena tak, aby omezovala a zabraňovala lidskému utrpení v době ozbrojeného konfliktu,“ uvedl Türk. „Jejich bezohledné nerespektování vedlo k současným extrémům lidského utrpení, kterých jsme svědky i dnes. Zdá se nepochopitelné, že strany konfliktu odmítají uplatňovat všeobecně přijaté a závazné normy, které byly vyvinuty s cílem zachovat minimum lidskosti.“
Úřad OSN pro lidská práva ověřuje osobní údaje osob zabitých v Gaze při úderech, ostřelování a dalších bojových akcích. Doposud zjistil, že téměř 70 % z těchto obětí jsou děti a ženy, což svědčí o systematickém porušování základních zásad mezinárodního humanitárního práva, včetně zásad rozlišování a proporcionality.
Pokračování těchto útoků, při nichž zabíjejí rovnoměrně všichni obyvatelé, „svědčí o zjevné lhostejnosti k úmrtí civilistů a dopadu zvolených prostředků a metod vedení války“, uvádí se ve zprávě.
Největší zastoupení z ověřených obětí mají děti. Nejvíce byly zastoupeny tři věkové kategorie: děti ve věku od 5 do 9 let, děti od 10 do 14 let a kojenci a děti od 0 do 4 let.
Z ověřených úmrtí bylo přibližně 80 % usmrceno v obytných budovách nebo podobných obydlích, z toho 44 % tvořily děti a 26 % ženy.
Z monitorování Úřadu OSN pro lidská práva vyplývá, že vysoký počet obětí na jeden útok byl způsoben především tím, že izraelské obranné síly používaly zbraně s plošným účinkem v hustě obydlených oblastech, ačkoli některé oběti mohly být důsledkem chybných projektilů palestinských ozbrojených skupin, které dopadly nakrátko.
Vysoký komisař vyzývá členské státy, aby v souladu se svými závazky vyplývajícími z mezinárodního práva posoudily prodej nebo převod zbraní a poskytování vojenské, logistické nebo finanční podpory straně konfliktu s cílem ukončit takovou podporu, pokud hrozí vážné porušení mezinárodního práva.
Zpráva rovněž vyjadřuje znepokojení nad násilnými přesuny, zjevně systematickými útoky na nemocnice a novináře. Poukazuje rovněž na údajné používání munice s bílým fosforem.
„Náš monitoring ukazuje, že tato bezprecedentní míra zabíjení a zranění civilistů je přímým důsledkem nedodržování základních zásad mezinárodního humanitárního práva – konkrétně zásad rozlišování, proporcionality a opatrnosti při útoku,“ uvedl Türk. „Je tragické, že tyto zdokumentované případy porušování pokračují v nezmenšené míře i více než rok po začátku války.“
„Z trendů a vzorců porušování a platného mezinárodního práva, jak je objasnil Mezinárodní soudní dvůr, musí vycházet kroky, které je třeba podniknout k ukončení současné krize,“ uvedl vysoký komisař. „Násilí musí být okamžitě zastaveno, rukojmí a svévolně zadržovaní musí být propuštěni a musíme se zaměřit na zaplavení Gazy humanitární pomocí.“
FOTO – Xinhua/Rizek Abdeljawad, Marwan Dawood