V Mezinárodní den boje proti beztrestnosti za zločiny páchané na novinářích vyzývá UNESCO všechny státy, aby plnily své závazky a ukončily beztrestnost za zabíjení novinářů. Podle nové zprávy UNESCO je míra beztrestnosti stále šokující – 85 %, což je za šest let pokles pouze o čtyři procentní body.
„V letech 2022 a 2023 byl každé čtyři dny zabit jeden novinář jen proto, že dělal svou důležitou práci při hledání pravdy. V naprosté většině těchto případů nebude nikdy nikdo pohnán k odpovědnosti. Vyzývám všechny naše členské státy, aby učinily více pro to, aby tyto zločiny nikdy nezůstaly nepotrestány. Trestní stíhání a odsouzení pachatelů je hlavní pákou, jak zabránit budoucím útokům na novináře,“ uvedla generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová.
Nová zpráva UNESCO upozorňuje na přetrvávající velmi vysokou míru beztrestnosti za vraždy novinářů: 85 % všech vražd zaznamenaných organizací od roku 2006 je považováno za nevyřešené. Ačkoli UNESCO konstatuje zlepšující se trend – před šesti lety byla tato míra 89 % a před dvanácti lety 95 % – státy musí výrazně zvýšit své úsilí, aby zabránily novým zločinům proti novinářům.
Nejvíce vražd novinářek za posledních sedm let
Ve dvouletém období, které zpráva UNESCO pokrývá (2022-2023), bylo zabito celkem 162 novinářů. Téměř polovina těchto úmrtí se odehrála v zemích, které zažívají ozbrojený konflikt, zatímco v předchozích dvou letech (2020-2021) to bylo 38 %.
V ostatních zemích byla většina novinářů zabita kvůli pokrývání organizovaného zločinu, korupce nebo při informování o veřejných demonstracích. Zpráva navíc upozorňuje na alarmující skutečnost, že počet zabitých novinářek je nejvyšší od roku 2017 – bylo jich zabito 14.
Nové nástroje UNESCO pro prevenci a obnovu
S cílem podpořit obhajobu boje proti beztrestnosti dnes UNESCO zahajuje každoroční kampaň na zvýšení povědomí o problematice beztrestnosti, která se bude objevovat v novinách po celém světě. Letošním tématem je „Za příběhem se skrývá příběh.“.
Dne 6. listopadu pořádá UNESCO společně s Africkou unií v Addis Abebě celosvětovou konferenci na téma Bezpečnost novinářů v krizových a mimořádných situacích. UNESCO představí svůj globální repozitář národních mechanismů pro bezpečnost novinářů, který se skládá z 56 národních mechanismů pro ochranu novinářů a nejméně 12 národních akčních plánů.
UNESCO rovněž vydá ve spolupráci s Mezinárodní nadací pro ženská média (IWMF) příručku pro psychology pracující s novináři v mimořádných situacích. Jejím cílem je poskytnout psychologům praktické nástroje pro poskytování okamžité psychologické podpory v krizových situacích, se zvláštním zaměřením na potřeby novinářek. Cílem je stabilizovat emocionální a kognitivní procesy narušené traumatickými událostmi, což novinářům umožní činit racionální rozhodnutí důležitá pro jejich přežití a zároveň minimalizovat impulzivní jednání, které by je mohlo vystavit většímu riziku.
Organizace pořádá také desítky dalších specializovaných akcí po celém světě.
UNESCO/ gnews – RoZ