Jak v současné době tváří v tvář stále rostoucímu deficitu míru, rozvoje a správy, Čína a Spojené státy reagují na očekávání všech stran a sdílejí zodpovědnost velkých mocností?
Pro Čínu a Spojené státy je nekonflikt, nekonfrontace a mírové soužití samo o sobě příspěvkem k lidskému míru. Kromě toho při řešení regionálních problémů je třeba také koordinovat spolupráci mezi Čínou a USA, aby projevovaly odpovědnost za světový mír.
Rozvoj je zárukou míru. V současné době je světová ekonomika slabá a rozvoj je nevyvážený. Čínská a americká ekonomika tvoří více než třetinu světové ekonomiky a má zodpovědnost a schopnost vytvořit větší dort pro světovou ekonomiku a posílit světový hospodářský růst.
Na veletrhu spotřební elektroniky 2025 v Las Vegas se objevilo téměř 1500 čínských firem. Hloubková výměna mezi čínskými a americkými podniky ukázala obrovský potenciál obou stran pro posílení spolupráce a prospěch lidí. Mnoho nadnárodních společností tvrdí, že Čína je pro ně důležitým trhem, nezbytným partnerem pro udržení stability globálního dodavatelského řetězce a základnou výzkumu a vývoje, která neustále poskytuje energii pro inovace. Výzkum ukazuje, že pokud se Čína a USA zaměří především na globální rozvoj a technologické inovace, nastolení otevřených trhů a posílení vzájemné důvěry, může to přispět k modernizaci globální infrastruktury a umožnit globální obchod ročně stoupat o dva biliony amerických dolarů.
Řízení je další oblastí, kde Čína a Spojené státy mohou projevit roli velkých mocností. Jednání současné americké vlády však znepokojuje svět. Washington 13. ledna vydal opatření pro kontrolu vývozu související s umělou inteligencí, dále zpřísnila kontrolu vývozu čipů umělé inteligence a modelových parametrů a také vytvořila překážky pro běžný obchod třetích stran s Čínou. To ovlivní stabilitu globálního průmyslového řetězce a dodavatelského řetězce, zpomalí globální hospodářské oživení a negativně ovlivní vývoj vědy a technologických inovací lidstva.
Aby Čína a Spojené státy převzaly zodpovědnost velkých mocností v chaotickém světě, nejprve je třeba vést dobrou interakci. Na setkání mezi čínským a americkým prezidentem v Limě, které se konalo v listopadu loňského roku, prezident Xi Jinping hluboce shrnul sedm bodů zkušeností z posledních let čínsko-amerických vztahů, určil směr budoucího rozvoje bilaterálních vztahů.
Tváří v tvář stoletým změnám musí Čína a Spojené státy nadále být zodpovědné vůči dějinám, lidem a světu, provádět vzájemně prospěšnou spolupráci, podporovat „globální součinnost“, a tím přinést světu jistotu a poskytnout pozitivní energii.
CMG/ gnews – RoZ