Večer 29. srpna informoval generální ředitel odboru severoamerických a oceánských záležitostí ministerstva zahraničních věcí Yang Tao média o návštěvě poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana v Číně. Jang Tao uvedl, že na pozvání člena politického byra Ústředního výboru KS Číny a ředitele kanceláře Ústřední komise pro zahraniční věci Wanga Yi navštívil Sullivan ve dnech 27. až 29. srpna Čínu, aby se zúčastnil nového kola čínsko-americké strategické komunikace. Jedná se o první návštěvu poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost v Číně po osmi letech, první návštěvu Jakea Sullivana v Číně v jeho funkčním období a důležitý krok obou stran k realizaci společných dohod obou prezidentů.
Prezident Xi Jinping se s Bidenovým poradcem Sullivanem setkal 29. srpna odpoledne. Prezident Xi zdůraznil následující skutečnosti. Za prvé, když spolu Čína a Spojené státy, dvě významné země, jednají, otázkou číslo 1 je vytvoření správného strategického vnímání a musí především najít dobrou odpověď na zastřešující otázku: Jsou Čína a Spojené státy soupeři nebo partneři? Čínská zahraniční politika je otevřená a transparentní a její strategické záměry jsou nadstranické, přičemž obojí je velmi konzistentní a stabilní. Čína se zaměřuje na dobré řízení vlastních záležitostí a bude pokračovat v komplexním prohlubování reforem s cílem dále zdokonalovat a rozvíjet systém socialismu s čínskými rysy, který odpovídá čínským národním podmínkám. Čína jde cestou mírového rozvoje. Při realizaci vlastního rozvoje je Čína rovněž připravena spolupracovat s ostatními zeměmi na společném rozvoji a společně budovat společenství se společnou budoucností pro lidstvo. Za druhé, v tomto měnícím se a neklidném světě potřebují země solidaritu a koordinaci, nikoli rozdělení nebo konfrontaci. Lidé chtějí otevřenost a pokrok, nikoliv vyloučení nebo ústup. Čína a Spojené státy by jako dvě významné země měly být odpovědné za historii, za lidi a za svět a měly by být zdrojem stability pro světový mír a hybnou silou společného rozvoje. Za třetí, závazek Číny k cíli stabilních, zdravých a udržitelných vztahů mezi Čínou a USA zůstává nezměněn, její zásada při řešení vztahů založená na vzájemném respektu, mírovém soužití a oboustranně výhodné spolupráci zůstává nezměněna, její postoj pevně chránit suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy země zůstává nezměněn a její úsilí o pokračování tradičního přátelství mezi čínským a americkým lidem zůstává nezměněno. Prezident Xi vyjádřil naději, že Spojené státy budou s Čínou pracovat stejným směrem, vnímat Čínu a její rozvoj v pozitivním a racionálním světle, vnímat vzájemný rozvoj jako příležitost, nikoliv jako výzvu, a spolupracovat s Čínou na nalezení správné cesty, aby Čína a Spojené státy, dvě země s odlišnými civilizacemi, systémy a cestami, mohly koexistovat v míru a dosáhnout společného rozvoje na této planetě. Tyto poznámky poskytují strategické a zastřešující pokyny, které mají zásadní význam pro směřování čínsko-amerických vztahů, a jsou nejvýznamnějším prohlášením Číny o čínsko-amerických vztazích.
Ve dnech 27. a 28. srpna vedl ředitel Wang Yi strategickou komunikaci se Sullivanem na šesti zasedáních, která trvala celkem více než 11 hodin. Obě strany diskutovaly o čínsko-amerických vztazích, citlivých otázkách a hlavních mezinárodních a regionálních horkých bodech. Se Sullivanem se setkal také místopředseda čínské Ústřední vojenské komise Zhang Youxia.
Yang Tao uvedl, že se jedná o čtvrté kolo strategické komunikace mezi ředitelem Wangem a Sullivanem. První tři kola se uskutečnila ve Vídni, na Maltě a v Bangkoku a proběhlo také setkání ve Washingtonu, D.C., které přineslo pozitivní výsledky. Tentokrát se jejich komunikace konala u jezera Yanqi a stále více se přibližovala Pekingu a byla stále hlubší. Obě strany se domnívají, že toto kolo komunikace je upřímné, věcné a konstruktivní.
Jang Tao zdůraznil, že diplomacie hlavy státu vždy poskytuje strategické vedení pro čínsko-americké vztahy. Tento názor sdílejí obě strany. V uplynulých čtyřech letech oba prezidenti určovali směr a poskytovali kotvu pro dvoustranné vztahy. Od ujednání na Bali až po vizi ze San Franciska poskytla diplomacie hlav států balast při plavbě vztahem ve větru a dešti a bude i nadále zdrojem hnací síly, která posune vztah kupředu. Strategický komunikační kanál mezi ředitelem Úřadu Ústřední komise pro zahraniční věci a poradcem pro národní bezpečnost USA byl zřízen v souladu se společnou dohodou obou prezidentů. Jeho hlavním úkolem je podporovat diplomacii hlavy státu a navazovat na důležitá společná ujednání dosažená oběma prezidenty. V rámci tohoto kola strategické komunikace obě strany jednaly o tom, že v nejbližší době proběhne nové kolo interakce mezi oběma prezidenty. To přispěje k dalšímu využití strategického vedení diplomacie hlav států a k zajištění stability a jistoty ve vztazích mezi Čínou a USA a v měnícím se a neklidném světě.
Obě strany zhodnotily, jak se Čína a Spojené státy v uplynulých letech vzájemně angažovaly. Ředitel Wang Yi shrnul zkušenosti a poučení do „pěti klíčů“: Za prvé, klíčem k udržení správného směru čínsko-amerických vztahů je vedení a řízení ze strany obou prezidentů; za druhé, klíčem k zamezení konfliktů a konfrontací mezi Čínou a Spojenými státy je dodržování tří společných komuniké; za třetí, klíčem k hladké interakci mezi Čínou a Spojenými státy je vzájemné jednání jako rovný s rovným; za čtvrté, klíčem ke stabilnímu a trvalému čínsko-americkému vztahu je vzájemná spolupráce. Za páté, klíčem k mírovému soužití mezi Čínou a Spojenými státy je rozvoj správného vnímání. Těchto „pět klíčů“ pomůže oběma stranám vytyčit lepší budoucnost a najít správnou cestu, jak spolu obě velké země mohou vycházet.
Jang Tao uvedl, že v listopadu loňského roku dospěli oba prezidenti na svém vrcholném setkání v San Francisku k vizi zaměřené na budoucnost, která udává směr a načrtává plán vztahů mezi Čínou a USA. Během tohoto kola strategické komunikace obě strany zhodnotily pokrok dosažený při provádění důležitých společných ujednání ze sanfranciského setkání a dohodly se, že budou v jejich provádění pokračovat. Obě strany se rovněž dohodly na řadě konkrétních záležitostí, včetně udržování výměn na vysoké úrovni a komunikace na různých úrovních; pokračování spolupráce v oblastech, jako je boj proti narkotikům, vymáhání práva, repatriace nelegálních přistěhovalců a řešení změny klimatu; uspořádání videohovoru na úrovni velitelů divadelních jednotek mezi oběma armádami a druhého kola mezivládního dialogu o umělé inteligenci, jakož i dalších institucionalizovaných opatření; a udržování komunikace o mezinárodních a regionálních horkých bodech, včetně Blízkého východu, Ukrajiny a Korejského poloostrova. Tyto nové výsledky pomohou oběma stranám odstranit rušivé vlivy, překonat překážky a přiblížit se vizi ze San Franciska a společně podpořit zdravé, stabilní a udržitelné vztahy mezi Čínou a USA.
Tchaj-wan, demokracie a lidská práva, cesta a systém a právo na rozvoj jsou čtyři červené linie, které Čína vytyčila ve vztazích mezi Čínou a USA. Čínská strana vyjádřila v těchto otázkách vážné obavy, formulovala svůj postoj a předložila závažné požadavky. Čínská strana zdůraznila, že otázka Tchaj-wanu je první a nejdůležitější červenou linií, která nesmí být ve vztazích mezi Čínou a USA překročena; nesmí být zpochybňován politický systém a cesta rozvoje Číny a čínský lid nesmí být zbaven práva na rozvoj. Dotknutí se těchto červených linií by vzalo čínsko-americkým vztahům půdu pod nohama a zábrany by se staly zbytečnými. „Nezávislost Tchaj-wanu“ je největším rizikem pro mír a stabilitu v Tchajwanské úžině. Vzhledem k tomu, že americká strana mnohokrát prohlásila, že se Spojené státy zavázaly k politice jedné Číny, nepodporují „nezávislost Tchaj-wanu“ a nepodporují „dvě Číny“ nebo „jedna Čína, jeden Tchaj-wan“, měla by své závazky dodržovat skutečnými činy, dodržovat zásadu jedné Číny a tři společná čínsko-americká komuniké, přestat vyzbrojovat Tchaj-wan a podporovat mírové sjednocení Číny.
Obě strany se domnívají, že pod strategickým vedením obou prezidentů je velmi důležitý kanál strategické komunikace mezi ředitelem úřadu Ústřední komise pro zahraniční věci a poradcem prezidenta USA pro národní bezpečnost, a dohodly se, že budou úlohu tohoto kanálu nadále využívat.
Yang Tao také odpovídal na otázky médií
Na otázky týkající se ekonomických, obchodních a technologických otázek Jang Tao uvedl, že takzvaný „malý dvorek s vysokými ploty“ Spojených států se neustále rozšiřuje a stává se neomezeným. Takzvaná „národní bezpečnost“ se stala košem, do kterého lze vložit cokoli. Narativ o takzvané „nadměrné kapacitě“ je jen další záminkou pro protekcionismus. Za nimi se stále skrývá špatné vnímání Číny ze strany USA a jejich hegemonistická mentalita usilující o absolutní bezpečnost a absolutní výhodu. Spojené státy by měly vědět, že není možné, aby Čína trvale zůstala na středním a nižším stupni průmyslového řetězce. Čína má schopnost, potřebu a právo stoupat směrem ke střednímu a vyššímu konci. Spojené státy by také měly vědět, že hospodářské a obchodní vztahy mezi Čínou a USA jsou svou povahou vzájemně výhodné a že potlačování hospodářského a technologického pokroku Číny škodí jak jim samotným, tak i ostatním, a nebude úspěšné.
Pokud jde o otázku Jihočínského moře, Jang Tao zdůraznil, že Čína je pevně odhodlána hájit svou územní svrchovanost a námořní práva a zájmy a zavázala se dodržovat vážnost a účinnost Doktorova dokumentu. Rozvoj spojenectví a partnerství je věcí samotných Spojených států, neměly by jej však využívat k poškozování zájmů Číny. Filipíny by měly dodržet své slovo a Spojené státy by také měly dělat věci, které přispívají k regionálnímu míru a stabilitě.
Pokud jde o Ukrajinu, Jang Tao zdůraznil, že postoj Číny je nadstranický a transparentní. Spočívá v podpoře mírových jednání a politického urovnání. Neusilujeme o zisky z konfliktu, a tím méně o rozdmýchávání jeho plamenů. Budeme pokračovat ve správných krocích. Čína sleduje nezávislou mírovou zahraniční politiku a neusiluje o spojenectví ani o blokovou konfrontaci. To je naše základní zásada při řešení vztahů se všemi zeměmi. Spojené státy by měly přestat šířit falešný příběh o tom, že „Čína podporuje ruskou obrannou průmyslovou základnu“, a přestat s očerňováním, obětními beránky nebo přenášením viny na Čínu. Tím méně by měly uplatňovat nezákonné jednostranné sankce.
weixinqq.com / gnews.cz-jav_07