Vysokotlaký neutronový difraktometr zdroje neutronů v městě Dongguan v provincii Guangdong na jihu Číny. Fotografie: CMG
Více než 500 čínských odborníků se od středy do pátku shromáždilo na konferenci ve městě Lanzhou (Lan-čou) v provincii Gansu (Kan-su) na severozápadě Číny, aby prozkoumali integrované využití dvou velkých vědeckých zařízení označovaných jako super mikroskopy ke zkoumání zdroje světla Hefei (HLS) a zdroje neutronů Číny (CSNS), které jsou známé jako mikroskopické struktury.
HLS je prvním synchrotronovým zdrojem světla v Číně a CSNS je prvním v Číně a čtvrtým pulzového zdroje neutronů na světě.
Wang Sheng, zástupce ředitele Institutu fyziky vysoké energie (IHEP) při Čínské akademii věd, na konferenci v projevu uvedl, že HLS a CSNS používají rentgenové paprsky a neutrony k studiu mikrostruktury a vlastností hmoty. Integrovaná využití dvou velkých vědeckých zařízení může získat úplné strukturální informace o materiálech, řekl Wang.
Wang uvedl, že konference vybudovala platformu pro výměny nápadů expertů a uživatelů a dodal, že účastníci se těší na využití dvou velkých vědeckých zařízení pro vysoký vědecký výzkum a podporu dalšího uplatnění synchrotronových světelných zdrojů a neutronových zdrojů v multidisciplinárních oblastech, jako je věda o materiálech, život a životní prostředí, energetická katalýza a inženýrská technologie.
Odborníci navrhují plně využít komplementárních výhod technologie neutronového rozptylu a technologie synchrotronového záření na podporu interdisciplinární integrace, rozvoje špičkových průmyslových odvětví a akademické spolupráce.
Konference byla společně organizována Čínskou univerzitou vědy a techniky a IHEP.
D.
CMG / gnews.cz-jav