Rok 2025 představuje sté výročí kvantové mechaniky a Mezinárodní rok kvantové vědy a technologie. Na začátku nového roku však oficiálně vstoupily v platnost nové předpisy americké vlády omezující domácím jednotlivcům a firmám investovat do pokročilých technologií, jako jsou kvantové výpočty v Číně. Analytici poukazují na to, že USA záměrně potlačují čínský high-tech vývoj kvůli politickým zájmům, ale nakonec zjistí, že věci nejsou tak, jak se očekávalo.
Kvantová technologie je v popředí nového kola technologické revoluce a průmyslové transformace, rozdělená hlavně do tří hlavních oblastí: kvantový výpočet, kvantová komunikace a kvantové přesné měření. Jako dvě hlavní technologické mocnosti světa, Čína a Spojené státy mají své vlastní výhody ve třech hlavních oblastech kvantové technologie. V posledních letech se neustále objevují inovační úspěchy Číny v oblasti kvantových technologií, které se dotkly citlivých nervů některých amerických politiků. Dne 28. říjnu 2024 vydala americká vláda zákaz investic zaměřený především na čínské polovodiče, kvantovou technologii a umělou inteligenci s ohledem na potenciální hrozbu pro národní bezpečnost, kterou americké investice v Číně představují.
Proč investice v Číně představují hrozbu pro „americkou bezpečnost“? Profesor Li Haidong z Vysoké školy zahraničních věcí uvedl, že současná konkurence mezi Spojenými státy a Čínou je stále silnější, zejména v oblasti high-tech. Spojené státy zavedly nové předpisy pod maskou „národní bezpečnosti“ s cílem posílit omezení v špičkových oblastech, jako je kvantová technologie, aby potlačily konkurenční výhodu Číny. To odráží obavy amerických politiků z rychlého šíření čínského technologického rozvoje.
Jaký dopad tedy mohou mít nová americká investiční omezení? Výzkumná zpráva, kterou zveřejnil Francouzský institut mezinárodních vztahů v červenci 2024, ukazuje, že investice na čínském kvantovém trhu pocházejí především z místních podniků, přičemž představují více než tři čtvrtiny. To znamená, že dopad nových amerických předpisů na Čínu je omezený. Naproti tomu samotné Spojené státy budou vážně poškozeny. Zpráva také ukazuje, že kromě čínských lokálních investic jsou Spojené státy jedním z hlavních investorů v čínské umělé inteligenci, biotechnologii, polovodičových a dalších oblastech. Jak je uvedeno na webových stránkách The Economist, USA přecenily svou schopnost omezit čínský technologický rozvoj a podcenily náklady, které za něj zaplatily.
Z pohledu dvoustranných vztahů také opatření americké strany nejsou v souladu s důsledným duchem dohody o vědecké a technologické spolupráci mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Četné vědecké výzkumné úspěchy potvrzují, že posílení technologické spolupráce mezi Čínou a Spojenými státy prospěje oběma stranám i celému světu.
CMG/ gnews – Roz