Prezident Xi Jinping se setkal s americkým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem v Paláci lidu v Pekingu. Při setkání uvedl, že v tomto měnícím se a neklidném světě potřebují země solidaritu a koordinaci, nikoli rozdělení nebo konfrontaci. Lidé chtějí otevřenost a pokrok, nikoliv vyloučení nebo regres. Čína a Spojené státy by jako dvě významné země měly být odpovědné za historii, za lidi a za svět a měly by být zdrojem stability pro světový mír a hybnou silou společného rozvoje.
Xi Jinping zdůraznil, že při vzájemných vztazích mezi Čínou a Spojenými státy, dvěma významnými zeměmi, je otázkou č. 1 vytvoření správného strategického vnímání, a především je třeba najít odpověď na zastřešující otázku: Jsou Čína a Spojené státy soupeři nebo partneři? Čínská zahraniční politika je otevřená a transparentní a její strategické záměry jsou nadstranické, přičemž obojí je velmi konzistentní a stabilní. Čína se zaměřuje na dobré řízení vlastních záležitostí a bude pokračovat v komplexním prohlubování reforem s cílem dále zdokonalovat a rozvíjet systém socialismu s čínskými rysy, který odpovídá čínským národním podmínkám. Čína jde cestou mírového rozvoje. Při realizaci vlastního rozvoje je Čína rovněž připravena spolupracovat s ostatními zeměmi na společném rozvoji a společně budovat společenství se společnou budoucností pro lidstvo.
Prezident Xi Jinping dále řekl, že čínská politika vůči USA je velmi důsledná. Přestože v obou zemích a v čínsko-amerických vztazích došlo k velkým změnám, závazek Číny k budování stabilních, zdravých a udržitelných čínsko-amerických vztahů zůstává nezměněn, její zásady při řešení vztahů založených na vzájemném respektu, mírovém soužití a oboustranně výhodné spolupráci zůstávají nezměněny, její postoj pevně chránit suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy země zůstává nezměněn a její úsilí o pokračování tradičního přátelství mezi čínským a americkým lidem zůstává nezměněno. Prezident Xi vyjádřil naději, že Spojené státy budou s Čínou pracovat stejným směrem, vnímat Čínu a její rozvoj pozitivně a racionálně, vnímat vzájemný rozvoj jako příležitost, nikoliv jako výzvu, spolupracovat s Čínou na nalezení správné cesty, aby Čína a Spojené státy, dvě země s odlišnými civilizacemi, systémy a cestami, mohly koexistovat v míru a dosáhnout společného rozvoje na této planetě, a pracovat na udržení stability čínsko-amerických vztahů a na tomto základě zlepšovat a rozvíjet vzájemné vztahy.
Poradce pro národní bezpečnost USA Sullivan předal prezidentu Xiovi pozdravy prezidenta Bidena a poděkoval mu za setkání. Uvedl, že od setkání obou prezidentů na nejvyšší úrovni v San Franciscu obě strany horlivě realizují společná ujednání a dosáhly pozitivního pokroku. Toto kolo strategické komunikace s ředitelem Wang Yi v Číně bylo hloubkové, upřímné, věcné a konstruktivní. Zopakoval, že Spojené státy neusilují o novou studenou válku, neusilují o změnu čínského systému, oživení amerických spojenectví není namířeno proti Číně, Spojené státy nepodporují „nezávislost Tchaj-wanu“ a neusilují o konflikt s Čínou. Politika Spojených států vůči jedné Číně se nezměnila a Spojené státy nemají v úmyslu používat Tchaj-wan jako nástroj k zadržování Číny. Spojené státy doufají, že budou s Čínou udržovat strategickou komunikaci a najdou způsob, jak budou Spojené státy a Čína koexistovat v míru a jak se budou americko-čínské vztahy udržitelně rozvíjet. Prezident Biden se těší, že bude moci s prezidentem Xi brzy opět komunikovat.
Prezident Xi Jinping požádal poradce pro národní bezpečnost Sullivana, aby prezidentu Bidenovi předal jeho pozdravy a současně vyjádřil připravenost zůstat s prezidentem Bidenem v kontaktu, aby mohl řídit a usměrňovat rozvoj čínsko-amerických vztahů.
Setkání se zúčastnil i Wang Yi, člen politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a vedoucí Kanceláře ÚV KS Číny pro zahraniční věci.
fmprc.gov.cn / gnews.cz-jav_07