V pondělí se v Chicagu konal mezinárodní dialog s názvem „Čína na jaře: Sdílení čínských příležitostí se světem“, který uspořádala mediální skupina China Media Group (CMG). Diskuse se zaměřila na přínos kvalitního rozvoje Číny pro svět a věnovala se tématům technologických inovací, ekonomické spolupráce a globálního růstu.
Předseda CMG Shen Haixiong zdůraznil, že cílený 5% růst HDP Číny pro rok 2025 přitáhl pozornost celého světa a přispívá ke globální stabilitě. Podle něj „čínská důvěra“ představuje stabilizační prvek v globálním vývoji. CMG podle něj sehrává klíčovou roli v mezinárodní mediální komunikaci a sdílení příležitostí, které modernizace Číny přináší – například prostřednictvím svých inovačních platforem, jako je budova zaměřená na umělou inteligenci či ultra-HD demonstrační park. Dále vyzdvihl význam mezikulturní výměny skrze film a média.
Čínský velvyslanec v USA Sie Feng připomněl, že tzv. Dvě zasedání (čínského parlamentu a poradního orgánu) ukázala sílu kvalitního rozvoje země. Čína podle něj v roce 2024 přispěla 30 % ke globálnímu růstu a zaznamenala technologické průlomy – například spuštění AI platformy DeepSeek či představení humanoidních robotů během letošního jarního festivalu. Také upozornil na rostoucí příliv zahraničních investic – jen v lednu 2025 vzrostly investice z Velké Británie, Jižní Koreje a Nizozemska meziročně o 324 %, 104 % a 76 %.
Zástupci technologického a investičního sektoru ocenili čínské inovační úspěchy, jako je vývoj elektromobilů a umělé inteligence, a zdůraznili komplementární síly čínské a americké ekonomiky – Čína jako výrobní lídr, USA jako technologická velmoc. Vidí velký potenciál ke spolupráci v oblastech, jako je přechod na čisté energie, AI a elektromobilita.
Pozitivní zkušenosti s čínským hospodářským rozvojem sdílel i bývalý guvernér státu Illinois Pat Quinn, který ocenil inovativního ducha dnešní Číny. Podle něj by USA a Čína měly spolupracovat na řešení globálních výzev, podporovat pokrok technologií a přispívat ke zlepšení kvality života po celém světě.
Akce měla značný mediální dopad – její obsah převzalo 1981 médií ze 70 zemí a regionů.