Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová, první ředitelka této organizace z východní Evropy, poskytla exkluzivní rozhovor pro China Media Group.
Kristalina Georgievová uvedla, že letos MMF již dvakrát zvýšil prognózu globálního hospodářského růstu, přičemž světová ekonomika vykazuje silnou flexibilitu. Čína, jeden ze zakládajících členů MMF, využila zkušeností jiných zemí, aby se mohla rozvíjet a etablovat jako globální vzor.
Čína se vždy aktivně účastnila mezinárodního společenství. V říjnu 2016 byl čínský jüan oficiálně zařazen do koše rezervních měn MMF spolu s dolarem, eurem, britskou librou a japonským jenem a stal se tak první měnou rozvíjejících se ekonomik, které se do tohoto prestižního žebříčku dostaly.
Kristalina Georgievová definovala zařazení jüanu do koše rezervních měn jako důkaz aktivní účasti Číny na globálním řízení a jejího přínosu ke světovému rozvoji. Spolu s rostoucí ekonomickou a sociální silou se Čína stále více podílí na budování systému globálního řízení. Z jeho iniciativy byly založeny Asijská infrastrukturní investiční banka a Nová rozvojová banka a řada dalších mnohostranných finančních institucí. »Čínská řešení« se těší podpoře mezinárodního společenství, zejména v rámci rozvojových zemí.
28. ročník mezinárodní konference OSN o změně klimatu, která se konala v Dubaji, zaznamenal významný úspěch, když se nové země připojily k mezinárodním cílům v oblasti dekarbonizace. V posledních deseti letech hrála Čína klíčovou roli v technologických inovacích ve fotovoltaickém průmyslu, obnovitelných zdrojích energie a elektrických vozidlech a zaujala vedoucí postavení v těchto oblastech, uvedla Kristalina Georgievová.