Poslední hodiny ukazují, že svět se řítí do zatáčky a odmítá sundat nohu z plynu. Finanční trhy procházejí divokými turbulencemi, americké indexy zkraje týdne doslova kolabovaly, aby v posledních hodinách stejně zběsile zase rostly – ale pořád jejich celkový trend zůstává sestupný. A místo aby všichni dotčení zklidnili vášně a zkusili použít racionalitu a rozum, víc a víc všechny ovládají emoce. Lidé mají rádi věci černé, nebo bílé. Mají rádi osobnosti dobré, nebo špatné. Velmi těžko se jim rozumí tomu, že jedna osoba (politická strana, země…) může být v některém ohledu pozitivní a v jiném zase negativní. Pro lidi je snesitelnější, když si někoho mohou zbožštit, anebo si z něj naopak učinit
převtěleného ďábla. A proto v tuto chvíli tolik tápou, jak se dívat na situaci v USA a na hospodářskopolitické kroky Donalda Trumpa.
Trump velmi úspěšně částečně vypnul ideologii ESG, která ničila americkou ekonomiku i společnost a v EU ji ničí dosud. To je jeho nezpochybnitelná zásluha. Proto jej mnoho lidí začalo nekriticky obdivovat. Bohužel to ale není vše. Vedle toho Trump udělal také obrovskou chybu v hospodářské politice. A kvůli ní jej začalo mnoho lidí nekriticky nenávidět. A nyní ti, kteří Trumpa obdivují, se snaží obhajovat neobhajitelné a vysvětlovat nejrůznějšími krkolomnými teoriemi jeho hospodářskopolitické chyby.
Jenomže bohužel pokud se oprostíme od ideologického vnímání světa, tyto chyby se skutečně staly a jsou zásadní. Nyní se nehraje o nic menšího než o to, zda americká anti-ESG revoluce neskončí kvůli hospodářskopolitickým chybám ještě dříve, než začala. Protože to by byl ten nejhorší myslitelný scénář. Nechme nyní stranou zásluhy při torpédování ESG ideologie, které nikterak nezpochybňuji. V čem spočívá Trumpova chyba, která by mohla dobře nastartované ekonomické změny ohrozit?
Podle dostupných indicií se zdá, že Trumpova administrativa nechápe, že schodek obchodní bilance není ekonomický problém. Opakuji: není problém. USA mají obrovskou výhodu, a to fakt, že dolar je světovou rezervní měnou. Proto do USA proudí kapitál, který nakupuje americké státní dluhopisy i akcie a udržuje nízké americké úrokové sazby, za které si americký stát půjčuje peníze na svůj chod. Výsledkem je silný dolar. Silný dolar dává Američanům sílu nakupovat levné zboží z Číny i z jiných částí světa.
Přebytek kapitálového účtu obchodní bilance (příliv peněz) je kompenzován deficitem běžného účtu obchodní bilance (obchod se zbožím). Výsledkem je rovnováha a blahobyt Američanů daný bezpracně jen a pouze tím, že dolar je světovou rezervní měnou. Trump uvalil např. na Čínu taková cla, že to prakticky znemožňuje vzájemný obchod. Neboli ničí to mezinárodní dělbu práce a komparativní výhody – což je zdroj a sama podstata vzniku bohatství. Donald Trump a zbytek jeho administrativy ale nějak došli k názoru, který nemá žádné ekonomické opodstatnění, že deficit obchodní bilance je špatně.
Zřejmě nepochopili, že deficit obchodní bilance je jen zrcadlem přebytku kapitálové bilance, který Američanům pomáhá k blahobytu. Začali přemýšlet, jak se schodku obchodní bilance zbavit, a došli k názoru, že schodek je důsledkem obchodních bariér, které vůči Americe zavedl zbytek světa. A tady začíná ten největší bizár. Trumpova administrativa, zdá se, nechápe rozdíl mezi celními tarify, DPH a schodkem obchodní bilance. Dlouhou dobu si ekonomové lámali hlavu, jak Trump přišel na své tvrzení, jaké celní tarify jsou údajně proti USA uplatňovány. Dokud nepřišli na to, že se podle všeho jedná o hausnumera daná velikostí salda obchodní bilance s jednotlivými zeměmi. Neboli Trump tvrdí, že svět uplatňuje proti USA cla mnohem větší, než jaká opravdu uplatňuje. Proto jsou Trumpova „reciproční“ cla tak bláznivě vysoká.
Byla tu teorie, která se snažila „vysvětlit“ Trumpovo jednání tím, že prý Trump chce skrze cla jenom vyfouknout cenovou bublinu na akciových trzích a přesměrovat toky kapitálu do amerických dluhopisů, aby to předluženým USA ještě víc zlevnilo financování. Dobrý pokus o vysvětlení, ale mnohem pravděpodobnější je, že Trump jenom nepochopil ekonomické souvislosti a nedoceňuje, co dělá. Důsledky jeho kroků jsou totiž přesně opačné, než tato teorie předpokládala: Totiž financování USA se ve skutečnosti prodražuje. Jak je to možné?
Zaprvé Čína rozumně zatáhla za ruční brzdu a začala prodávat zejména krátkodobé americké dluhopisy. To ještě není to nejhorší. Horší je, že řada fondů čekala po příchodu Trumpa růst cen amerických dluhopisů (pokles jejich výnosů) a byla přepákovaná. Když tyto fondy pochopily, že Trump udělal zásadní chybu, začaly dlouhodobé dluhopisy prodávat. Jejich ceny začaly padat (stejně jako ceny akcií) a výnosy začaly růst. Tím se ovšem USA budou financovatstále dráž.
Pokud Trump z cel rychle nevycouvá, výsledkem musí být recese, a dost možná i ekonomická deprese v USA. Akcie sice aktuálně skáčou sem tam podle toho, co Trump zrovna tweetne, ale jejich dlouhodobý trend musí být v případě zachování cel klesající, a dno může být ještě hodně daleko.
Může se to opravdu překotit do dlouhodobého akciového problému. Současně s tím ale cla ničí mezinárodní obchod, tedy ničí poptávku po dolarech, tedy ničí přebytek americké kapitálové bilance, tedy zvyšují výnosy amerických dluhopisů, tedy prodražují předlužené Americe financování! A to v době recese fakt nechcete. Trump si myslí, že zvýší příjmy rozpočtu skrze cla – ale to sotva, když paralyzuje zahraniční obchod. A konečně dolar výrazně zrychlil ústup z pozice rezervní měny. Centrální banka Fed s tím moc nenadělá, kdyby totiž zvýšila úrokové sazby, přitopila by pod kotlem paniky, kdyby je snížila, finanční svět by pochopil, že je vážně zle a zpanikařil by taky.
Nejspíš tak Fed nenápadně přistoupí k tisku peněz, tedy k ještě většímu přerozdělování a zakládání na budoucí inflaci. Paradoxní je, že problémem ESG (tím něčím, proč je ESG špatně) jsou progresivisticky motivované velké zásahy do ekonomiky. Trump teď sice torpédoval ESG, ale začal dělat to samé – drasticky zasahovat do ekonomiky, jenom naruby, z pozice konzervativní.
Markéta Šichtařová
ředitelka společnosti
Next Finance s.r.o.