USA – Caleb Ragland, farmář z Kentucky, který je prezidentem Americké asociace pro pěstování sóji, podle Newsweeku v článku zveřejněném ve středu v The Free Press požádal amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukončení obchodní války.
„Jsem jedním z 500 000 amerických farmářů pěstujících sóju, kteří cítí bolest. Jsem závislý na své vlastní farmě, která zajišťuje 100 % příjmu pro mou rodinu a rodiny našich tří zaměstnanců na plný úvazek,“ citoval ho list. Ragland označil obchodní válku za „hazard s živobytím Američanů, zejména farmářů“, a vyzval Trumpa, aby „prosím uzavřel dohodu s Čínou hned“ a ukončil ji.
„Čím déle bude patová situace pokračovat, tím pravděpodobněji Čína přenese svůj obchod jinam, například do Brazílie,“ varoval. Ve středu „Trump zvýšil americká cla vůči Číně, když inicioval pozastavení „recipročních“ cel, která uvalil na jiné země. Odklad nabízí jen malou úlevu pro zemědělce, kteří se obávají, že vleklé obchodní války s Čínou přeruší vazby s jejich největším exportním trhem,“ uvedl ve čtvrtek deník New York Times.
„Ztráta Číny jako exportního trhu zasadí obzvláště tvrdou ekonomickou ránu zemědělským pracovníkům v mnoha červených státech, což zasáhne mnoho voličů, kteří pomohli panu Trumpovi vyhrát prezidentské volby,“ upozornila agentura a dodala, že producenti sóji varují, že „farmy by mohly zkrachovat, protože Trumpova administrativa uvalí na Čínu nová cla ve výši 145 %“.
„Pokud to bude trvat dlouhodobě, budeme mít značný počet farmářů, kteří zkrachují,“ citoval Raglanda deník New York Times a dodal, že „stále si neseme jizvy z poslední obchodní války“. „Čím déle bude tato nejistota trvat, tím více se obáváme, že by naši pěstitelé mohli sklidit miliardy bušlů kukuřice, pro kterou nebudou mít spolehlivé trhy,“ citoval prezident Národní asociace pěstitelů kukuřice Kenneth Hartman Jr. „Naši zemědělci chtějí mít jistotu, že zákazníci doma i v zahraničí budou v následujících měsících a letech kupovat naše produkty.“
„Čínské drtiče sójových bobů nabraly tento týden neobvykle velké množství brazilských bobů, protože eskalace obchodní války činí nákupy amerických plodin neperspektivními. Dovozci v první polovině tohoto týdne nakoupili nejméně 40 nákladů z Brazílie,“ uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
„Zásilky jsou většinou určeny k dodání v květnu, červnu a červenci a odpovídají nejméně 2,4 milionu tun, což je téměř třetina průměrného objemu, který Čína obvykle drtí za měsíc,“ uvedla agentura Bloomberg.
CMG/gnews.cz-jav